Opravený dalekohled dělníci nainstalovali do hvězdárny již 10. dubna. Jeho mohutnou ocelovou konstrukci chtěla hvězdárna zachovat v podobě nejbližší té původní. Jádro dalekohledu je tak stále mechanické, dočkal se ale pár drobných modernějších inovací, jako jsou například souřadnicová čidla. „Dalekohled tady na hvězdárně fungoval zhruba 80 let, předtím sloužil víceméně 30 let vědeckým nebo odborným účelům. Za jeho historii ve Štefánikově hvězdárně se do něj odhadem podívalo přes milion lidí. Kvůli takové zátěži si zasloužil generální opravu,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal.
Zeissův dalekohled s názvem König hvězdárna získala krátce po svém otevření v roce 1928. Historie přístroje ale sahá až do roku 1905, kdy začala jeho výroba. Zástupci Štefánikovy hvězdárny ho ve 20. letech minulého století odkoupili z pozůstalosti po vídeňském selenografovi Rudolfu Königovi. Dalekohled byl prakticky nepřetržitě v provozu od roku 1930, opravy hvězdárna zajišťovala svépomocí.
Dělníci instalují opravený Zeissův dalekohled do západní kopule Štefánikovy hvězdárny v Praze. (10. dubna 2024) Blesk.cz - David Malík
Renovace Zeissova dalekohledu stála téměř pět milionů korun, další peníze šly na dopravu nebo lehké úpravy interiéru kopule. Rekonstrukce měla původně trvat rok, nakonec se prodloužila na dva roky. Dalekohled König se bude podle Rozehnala používat zejména pro pozorování jasnějších objektů, jako jsou ve dne Slunce a v noci Měsíc či planety.