1. května 2004 Česko oficiálně vstoupilo do EU a tehdejší vstup byl pojatý v Praze pompézně - oslavami na Staroměstském náměstí, ale i dalším programem. Slavil jak tehdejší prezident Václav Klaus s pivem v ruce a manželkou Livií po boku přímo na Staromáku, tak i exprezident Václav Havel ve Valdštejnské zahradě se senátory a poslanci, kde měl i projev. Staroměstské náměstí se stalo centrem oslav a na pódiu se vystřídali Karel Gott, Hana Zagorová, Anna K, Petr Hapka, Aleš Brichta, skupina Holki či Petr Kotvald. A nechyběl ani premiér Vladimír Špidla. Co dalšího tehdejší bujaré oslavy přinesly a co je také provázelo?
Klaus s pivem, Gott se Zagorovou i usměvavý Havel: Takhle Česko slavilo před 20 lety vstup do EU!
1.Španělský sál
30. dubna 2004 Václav Klaus v předvečer vstupu ČR do EU pronesl projev ve Španělském sálu na Pražském hradě - namířený nejen k přítomným hostům, ale i k občanům České republiky.
„O dnešní půlnoci přestane Česká republika existovat jako samostatný státní celek a stane se součástí Evropské unie. To pro nikoho z nás není nečekané. Bylo to připravováno dlouhou dobu a mělo to mnoho předstupňů. Již v listopadu roku 1989 statisíce z nás – téměř podvědomě a proto zcela spontánně – vyslovily heslo „Zpět do Evropy“, které se stalo jedním z nejdůležitějších symbolů celého našeho dalšího vývoje,“ říkal Klaus v projevu.
Byl to právě on, kdo coby premiér v lednu 1996 oficiálně žádal o vstup ČR do Unie. „Jak už to v životě člověka i celé lidské společnosti bývá, dnešním dnem něco získáváme, ale současně i něco ztrácíme. Vždy je něco za něco. Měli bychom udělat všechno pro to, aby byl poměr toho, co získáváme a co ztrácíme, pro nás příznivý, což v žádném případě není a nebude automatické,“ upozorňoval Klaus.
Klaus s Livií na Staromáku
„My dnes nevstupujeme do Evropy, protože v té už dávno jsme a byli jsme v ní vždycky, i v dobách naší největší poroby. Dnes vstupujeme do Evropské unie a náš úkol je proto daleko prozaičtější: umět se orientovat a pohybovat v bruselských strukturách a v jimi utvářeném složitém nadnárodním celku, který s poezií nemá nic společného. Nesmíme se tam ztratit. Musíme zajistit, aby nedošlo k rozmazání naší identity a ke ztrátě základních atributů českého státu,“ dodával Klaus se slovy, že je ohledně toho úkolu optimista.
Na Staroměstské náměstí mezi umělce dorazil Klaus po akci ve Španělském sále i v doprovodu manželky Livie.
2.Klausův výšlap na Blaník
Euroskeptik Klaus však jinak trávil poslední chvíle před vstupem ČR do EU po svém - mj. odpolední autogramiádou ke knize Evropa Václava Klause. Přípitek pak symbolicky Klaus o půlnoci z 30. dubna na 1. května 2004 pronesl z hory Blaník, kam se ostatně vrátil i v roce 2024.
Před 20 lety Klaus na Blaníku, kam vyrazil v košili, sáčku a polobotkách, vyzval české občany ke svornosti a zároveň varoval před přehnanými očekáváními spojenými s členstvím v EU, které mohou vést k deziluzím. Na historický okamžik si připil pivem.
„Já bych vzkázal občanům aby si nemysleli, že je konec. Já myslím, že je začátek, a bylo by strašně špatné, kdyby si mysleli, že teď už nemusí nikdo nic dělat. Naopak, teď nastává chvíle, kdy je příležitost pro nás pro všechny. A já bych všem přál, aby byli strašně zdatní, silní, sebevědomí, abychom se opravdu nedali,“ uvedl Klaus na Blaníku v roce 2004.
3.Legendární Gott
Nejen Češi přitom slavili vstup do EU - v roce 2004 šlo o historické rozšíření Unie o celkem 10 zemí. Vedle České republiky se EU rozrostla o Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Maltu, Kypr, Estonsko, Litvu a Lotyšsko.
A akce na Staroměstském náměstí trvala hned několik dní. Zúčastnili se jí i hvězdní zpěváci Karel Gott a Hana Zagorová.
4.Ohňostroje i jazz
Bujaré oslavy o půlnoci z 30. dubna na 1. května 2004 doprovodily i ohňostroje nad Prahou.
Praze tehdy vládl primátor Pavel Bém z ODS. O půlnoci vyrazil do Mánesu na I. jazzový festival Praha – Mnichov 2004, konaný právě při příležitosti vstupu ČR do EU.
5.Jásající Špidla
„Nemá smysl říkat příliš mnoho slov, otevřela se před námi příležtost, o které nepochybujeme, že jí využijeme. Ať žije ČR v EU, ať žije budocnost, kterou zvládneme,“ radoval se na Staroměstském náměstí tehdejší premiér Vladimír Špidla.
Špidla po oslavách na Staromáku slavil vstup do EU 1. května 2004 společně s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, polským premiérem Leszkem Millerem a Günter Verheugenem, tehdejším německým členem Evropské komise a komisařem pro rozšíření EU v česko-polsko-německém Trojmezí mezi Hrádkem nad Nisou, Žitavou a Bogatyní, kde společně vztyčili vlajku EU a připili si opět pivem.
6.Anna K., Neckář i Kotvaldův Mumuland
Koncertu v centru Prahy na Staroměstském náměstí se účastnili i mnozí další umělci - pěvecké hvězdy jako Václav Neckář, Anna K., Lenka Filipová, Petr Muk, Jan Nedvěd, Aleš Brichta, Petr Hapka či skupiny Chinaski, Arakain a Black Milk.
V poslední hodně před půlnocí a před vstupem do EU zazpívali mj. Janek Ledecký, Daniela Šinkorová či Jožka Černý s cimbálovkou a Petr Kolář.
Po půlnoci vystoupila mj. Leona Machálková či Petr Kotvald s divokými tanečními kreacemi během písně Mumuland, kdy ho doprovodily tanečnice v modrých šatech se žlutými hvězdami.
7.Havlovi v Národním
Exprezident Václav Havel vyrazil 30. dubna 2004 při příležitosti vstupu do EU do Národního divadla na Evropský večer, během něhož přišly na řadu baletní scény, operní árie, vystoupení činoherců, pozdravy tuzemských a zahraničních osobností a hodinu před půlnocí projev premiéra Špidly.
Havla doprovodila do Národního divadla i jeho manželka, bývalá první dáma Dagmar Havlová, vítal je i tehdejší ministr kultury, dnes již zesnulý politik Pavel Dostál. Akci v Národním divadle moderovali herečka Taťáňa Medvecká a operní pěvec Štefan Margita.
8.Havlův projev ve Valdštejnské zahradě
První den v EU pak slavil Havel 1. května 2004 na akci ve Valdštejnské zahradě na společné oslavě obou komor Parlamentu ČR, kam dorazily zhruba tři tisíce lidí. Havla přivítal i tehdejší šéf Senátu Petr Pithart.
„Dámy a pánové, milí přátelé, spoluobčané, naše mnohaleté úsilí o překonání bipolárního rozdělení světa a posledních stop železné opony v Evropě zaznamenalo přijetím středo a východoevropských zemí do Evropské unie historický úspěch. Všichni můžeme být šťastni a vzájemně si blahopřát, že to je naše pokolení, které má to štěstí, že se dožilo této významné historické chvíle,“ říkal Havel během projevu.
„A dovolte mi jednu poznámku. Čas od času slýcháme, že naše členství v Evropské unii a Evropská unie sama ohrožuje naši identitu. Není to pravda. Naši identitu ohrožujeme výhradně a jen my sami. Ohrožujeme ji tím, že mluvíme stále horší češtinou, tím, jak se necitlivě a neuctivě chováme ke krajině, k zemi, v níž žijeme, ohrožujeme ji tím, jaké ošklivé domy často stavíme, jak zacházíme s tradičním osídlením, ohrožujeme ji tím, jak málo peněz z naší společné kasy dáváme ve prospěch kultury, tohoto hlavního zrcadla naší identity. To všechno nedělá Evropská unie, to všechno děláme my. My sami se musíme umět chovat; v ní máme nyní velkou šanci bojovat za určité hodnoty, za smysluplnější budoucnost této civilizace v rámci většího společenství, jako rovnoprávní partneři ostatních evropských demokratických států. Je to skutečně důvod k radosti,“ dodal Havel.
Video Projev Václava Havla ve Valdštejnské zahradě 1. května 2004 v den vstupu ČR do EUVideo se připravuje ...
Jj já se zas "stidim" za blba, co zřejmĕ nedokončil ZDŠ