Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Fiala v USA udělil metál dceři Milady Horákové. Zmínil těžký osud její rodiny

Video se připravuje ...
Autor: man, Mii, ČTK - 
16. dubna 2024
06:33

Za českými krajany na ambasádu ve Washingtonu vyrazil premiér Petr Fiala (ODS) po své návštěvě Bílého domu, kde ho přijal americký prezident Joe Biden. Setkání se účastnilo mnoho vážených hostů, ekonomy počínaje, armádními příslušníky konče. Dorazila i Jana Kánská, dcera Milady Horákové. A Fiala se ji rozhodl ocenit medailí Karla Kramáře za podporu demokracie a česko-amerických vztahů.

„Jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl paní Kánské udělit tu medaili, je, že po tak těžkém osudu, kterým jste prošla, po tom všem, co se stalo vaší rodině v komunistickém Československu, tak když jste odešla za hranice, tak jste nezanevřela na české země,” vysvětlil Fiala.

Miladu Horákovou komunistický režim ve vykonstruovaném procesu obvinil ze spiknutí proti republice. Horáková byla jedinou ženou popravenou v sérii podobných řízení. 

„Ale naopak, byla jste nesmírně aktivní, pomáhala jste a do dneška jste jednou z hlavních protagonistek česko-amerických vztahů a děláte toho pro nás hrozně moc. Já si toho nesmírně vážím,“ pokračoval Fiala v proslovu, proč se rozhodl medaili udělit.

„Děkuji vám moc. Já se snažím být v kontaktu, co se týče informací a i přátelství. „Snažila jsem se celá léta i s manželem (pozn. red. bojovat za demokracii),” reagovala Kánská na ocenění.

Pamětní medaile Karla Kramáře je pojmenována po prvním československém předsedovi vlády a je nejvyšším oceněním, které uděluje premiér. Vznikla v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády.

Různé historické osudy

Fiala v úvodu setkání řekl, že krajanská komunita se skládá z lidí s různými historickými osudy. „Jsou tu nejen ti, kteří utíkali z politických důvodů za svobodou, ale jsou tu i nové generace lidí, kteří v USA vidí příležitost pro rozvíjení kariéry,“ uvedl. Česko si váží obou druhů krajanů, podotkl. Ocenil lidi, kteří i přes snahu integrovat se do nové společnosti nezapomínají na české kořeny.

Premiér setkáním s krajany uzavřel oficiální program prvního ze dvou dnů své návštěvy v USA. V pondělí večer washingtonského času (dnes 01:00 SELČ) má ještě v plánu návštěvu duelu hokejové NHL mezi Washingtonem a Bostonem.

9:00
16. 4. 2024

Děkujeme Vám za sledování přijetí Petra Fialy v Bílém domě online na Blesk.cz. S ohledem na časový posun ve Washingtonu budeme dnes v podvečer sledovat další dění kolem závěru Fialovy návštěvy v USA již v běžném zpravodajství.

Již  ve 14:00 však poběží na Blesk.cz ze studia Blesku přímý přenos rozhovoru s velvyslancem v USA Miloslavem Staškem, se kterým moderátorka Pavlína Horáková probere zákulisí Fialova přijetí v Bílém domě.

Přejeme hezký den.

8:30
16. 4. 2024
!

Jaký je časový harmonogram druhého dne návštěvy Petra Fialy v USA?

  • 18:10 SELČ vystoupení Fialy v Hudsonově institutu
  • 19:40 SELČ jednání v Kongresu USA.
  • Po ceremoniálu u sochy Tomáše Garrigua Masaryka ukončí premiér návštěvu USA večeří s investory a kolem 23:00 místního času (středa kolem 05:00 SELČ)
  • Poté Fiala zamíří rovnou na mimořádný summit EU v Bruselu.
7:45
16. 4. 2024

Petr Fiala (ODS) po politickém programu vyrazil ve Washingtonu za sportem - do hlediště zápasu NHL Washington Capitals vs. Boston Bruins, který skončil výhrou domácích 2:0. Střelecky naprázdno tak vyšla i česká dvojice v prvním útoku Bostonu Pastrňák - Zacha.

Zobrazit celý online

JaNat ( 17. dubna 2024 08:44 )

Ve všem a ty jsi jako slon v porcelánu. Pracuj na svém EQ.

JaNat ( 17. dubna 2024 08:28 )

Bingo - "namlela". A je to tady, přesně jak jsem si myslela. Ty jen čekáš na odpovědi, abys je mohl dehonestovat. O víc ti skutečně nejde. Takže jsi bývalý komunista a po sametu jsi obrátil kabát, abys podnikal a proto tolik pochopení a zastání Pavla. Hledej si nějakou jinou ovečku na které ty si ty své komplexy budeš vybívat.

JaNat ( 16. dubna 2024 19:48 )

Psala jsem, že je někdo povinen souhlasit s mým názorem? To snad nemyslíš vážně? Ptal ses mě, já ti napsala pouze svůj názor, své důvody, nic víc. K tomu : Pokud to ani tentokrát nepochopíš, pak se mě už raději neptej - nemám chut stokrát psát to samé. Nejít k volbám není alibizmus, nebudu volit někoho komu nedůvěřuji nebo kdo mě vůbec neoslovil nebo jen proto, že on je miliardář a já ne. Právo na kritiku přesto mám. Zbláznil ses nebo co? Ono bude opravdu lepší když se v budoucnu nebudeme pokoušet spolu o diskuzi. Za celou dobu, co sem chodím, setoani jednou nestalo. A na to, aby ses stále do mě navážel sem chodit nemusím.

JaNat ( 16. dubna 2024 19:02 )

OMG, psala jsem ti to již několikrát. To není nenávist, já jím pohrdám. Nepsala jsem ani, že on začal podnikat, ale psala o většině. Pavel profitoval v minulém režimu, v den sametu pochopil, že z KSČ už nic nepoteče a mazal na druhou stranu, aby opět jen profitoval. Fuj tajbl. Z takových lidí mi je zle. On nikdy nesloužil vlasti, ale vždy jen sám sobě. To není charakter, to je vypočítavá lůza. A to se týče všech ostatních komoušů, kteří praštili knížkami KSČ a začali podnikat, o nich smýšlím stejně. Vážím si víc pozůstalých komunistů. Pro mě je to potupa, že někdo takový se stal prezidentem. A je mi jedno jestli má nebo nemá něčí osud na svědomí, každý kdo byl v KSČ má podíl na tom, že lidé museli pod jejich diktaturou trpět. A jak ze sebe dělal hlupáka, že on nevěděl a kdesi cosi. Vlezl do KSČ ve 24 letech!!!!! To už nelze ničím omluvit. To jeho omlouvání je na přeshubu. OMG jak mu můžeš tohle odpustit? No, možná jsi byl sám komunista a sdílíš stejný osud a proto se ho zastáváš. Jinak se to nedá pochopit. A nebyli to jen ti na vysokých postech, kteří začli po sametu podnikat. Pokud to ani tentokrát nepochopíš, pak se už raději neptej. K volbám: Psala jsem již několikrát, že jsem k volbám nešla, nebyl tam žádný kandidát, který by si můj hlas zasloužil. Volby by měly být jinak nastaveny, měla by být možnost oba kandidáty vyškrtnout, pak by nedosáhli dané procento a museli by se najít jiní kandidáti.

jajas ( 16. dubna 2024 12:46 )

Jako třeba od Pepy? 😃

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa