Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Jaderný megatendr: Macron v Praze nepokrytě lobboval, říká expert. Jsou blíž Francouzi, nebo Korejci?

Autor: Tomáš Belica, Jakub Kopřiva - 
9. března 2024
05:00

Jen do konce května mají Paříž i Soul čas přesvědčit, že právě jejich firmy by měly získat tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Blesk se snažil rozklíčovat, kdo má lukrativní zakázku spíše na dosah. A to po návštěvě Emmanuela Macrona v Praze, který lobboval za společnost EDF. „To, že tady nepokrytě lobbuje, není vůbec překvapivé. V zakázkách takového rozsahu, které mají ještě strategický podtext, se všeobecně očekává angažovanost politiků na nejvyšších místech,“ řekl Blesku expert Jiří Gavor.

Za francouzskou společnost EDF lobboval osobně v úterý v Praze prezident Emmanuel Macron (46). Během návštěvy navíc Francouzi stihli s ČEZem – investorem tendru – uzavřít ještě smlouvy na zajištění obohacování uranu, který bude posléze sloužit jako palivo pro Dukovany. Palivo pro druhou naši jadernou elektrárnu – jihočeský Temelín – už ostatně od letoška Francouzi spolu s Američany rovněž dodávají.

Vyšlou prezidenta?

Po dřívějším vyřazení americké Westinghouse z tendru se tak zdá, že všechny trumfy drží v rukou Paříž. Co pro možné vítězství firmy KHNP udělal Soul? „Obdobně jako s Francií probíhají s Jižní Koreou schůzky na úrovni ministrů průmyslu a dalších členů vlády, setkání a spolupráce zástupců jaderného průmyslu, spolupráce v oblasti výzkumu či státních institucí…,“ sdělil Aha! David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu.

Co ale těžký kalibr v podobě návštěvy jihokorejského prezidenta v Česku? „V tuto chvíli návštěva z Korejské republiky není v plánu, ale pokud by se to změnilo, včas to oznámíme,“ sdělila Blesku mluvčí Hradu Eva Hromádková. Na stejný dotaz korejská ambasáda v Praze nereagovala.

Zpoždění a prodražení

V tendru se hraje o obří peníze. Už dnes je jasné, že za 160 miliard korun, na kolik se tendr původně odhadoval, se nový blok v Dukovanech nepořídí. Zejména, když mají vyrůst rovnou čtyři! Navíc jak EDF, tak KHNP, byť získaly zakázky i jinde ve světě, se dodržením ceny nebo harmonogramu výstavby právě pyšnit nemohou.

Francouzi staví elektrárny ve čtyřech dalších zemích, nejdál je reaktor ve finské Olkiluoto. Ten se však namísto odhadovaného spuštění v roce 2009 rozjel až loni, cena se z původních zhruba 80 miliard korun vyšplhala skoro na trojnásobek. Korejci se svou technologií uspěli zatím jen ve Spojených arabských emirátech. I tam se výstavba čtyř reaktorů za odhadovaných 466 miliard korun o dalších skoro 100 miliard prodražila.

Lepší nabídky

Ještě před Macronovou návštěvou Prahy řekl Blesku Tomáš Pojar (50), poradce premiéra pro národní bezpečnost, že uchazeče v tendru bude chtít vláda motivovat k vylepšení svých nabídek.

„Každý může vylepšit nabídku v ceně, to je vždy možné. Zároveň to je hodně o zárukách. Kdo ručí za licencování a stavbu a za to, že bude jasné, že bude vše včas a řádně postaveno, a když to nebude, tak že to nepůjde za českým daňovým poplatníkem, ale co nejvíce za dodavatelem. To platí pro obě ty nabídky,“ řekl.

Expert ENA Jiří Gavor pro Blesk: Macron lobboval, Jižní Korea jedná o vyslání prezidenta také!

Prezident Macron v úterý osobně lobboval za společnost EDF, k tomu tu ještě Francouzi uzavřeli další smlouvy a memoranda o spolupráci. Dá se říct, že už je ruka v rukávu?

„Po vyřazení americké nabídky jsou Francouzi opravdu favorité. Právě vzhledem k okolnostem, které provázely návštěvu prezidenta Macrona. Ale jinak to, že tady nepokrytě lobbuje, není vůbec překvapivé. V zakázkách takového rozsahu, které mají ještě strategický podtext, se všeobecně očekává angažovanost politiků na nejvyšších místech. Podle mých informací se korejská strana pokouší vyjednat ekvivalentní návštěvu jihokorejského prezidenta. A to aranžmá by bylo v takovém případě úplně stejné. To samozřejmě znamená lobbismus, zdůrazňování, jaké úspěchy korejské technologie mají…“

Co ještě hraje Francouzům do karet?

„Francouzi mají velkou výhodu, že jsou evropská velmoc. My se pohybujeme v jaderné legislativě, která je určována Evropskou komisí, Evropskou unií. A tam má nepochybně větší slovo Francie, než Jižní Korea.“

Čím by mohli Korejci přesvědčit?

„Budou muset konkurovat cenou. Když budou výrazně levnější, tak to bude zase oříšek pro naši politickou reprezentaci - Fiala a spol. potřebují obhájit, že to je jakžtakž přijatelná cena. A kdyby ten cenový rozdíl byl příliš velký, a oni řeknou, „ale Francie je zase v Evropě“, tak se to zkrátka bude muset nějak vyvážit.“

Předpokládám, že pokud by sem přijel korejský prezident, návštěva by musela proběhnout ještě do konce května, do kdy ČEZ nabídky vyhodnotí a předá vládě k rozhodnutí…

„No jistě. Hodiny odtikávají, pokud by se dohodla návštěva prezidenta někdy na podzim, tak už to prakticky bude s křížkem po funuse. Respektive měla by význam potom, kdyby Korejci tendr vyhráli a všechno se to stvrdilo.“

Francouzské jaderné projekty ve světě ale provázejí zpoždění a prodražení. Mají snad Korejci lepší reference?

„Ony vlastně obě dvě strany nabízejí něco, co ještě nepostavily a co ještě reálně nefunguje. Což je velký handicap. V obou dvou případech to, co vybereme, bude svým způsobem demonstrační projekt. Takže je to handicap společný.“

Harmonogram

  • 31. říjen 2023 - ČEZ obdržel finální nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje. Dodavatelé předložili závaznou nabídku na pátý blok Dukovan a nezávazné nabídky na další tři bloky
  • 31. leden 2024 – Vláda oznámila, že z dukovanského tendru vyřadila společnost Westinghouse z důvodu, že jeho nabídka nesplnila podmínky. „Na nezávazných nabídkách se ukázalo, že výstavba až čtyř bloků je ekonomicky výrazně výhodnější, a to až o čtvrtinu proti stavbě jednoho bloku,“ řekl premiér Petr Fiala (59, ODS)
  • 15. duben 2024 – do tohoto data mají oba uchazeči podat závazné nabídky na stavbu až 4 reaktorů
  • 31. květen – do tohoto termínu má ČEZ nabídky vyhodnotit a předložit vládě k rozhodnutí
  • 2024/2025 – má být podepsána smlouva s vítězem tendru
  • 2036 – První nový blok má být zprovozněn, ostatní pak do roku 2050

Video  Emmanuel Macron na tiskovce v Praze: Rusko nesmí vyhrát, shodl se s Petrem Pavlem  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

nadčasový MP ( 9. března 2024 13:27 )

Jak by se asi zachoval Babiš coby prezident na lobbing Macrona? No ano, slíbil by mu zakázku hned, přece by si nerozzlobil kámoše na telefonu a nepřipravil se o přísun eurodotací. 😕

Jirik-ta ( 9. března 2024 12:10 )

😁 pepa na foto je přesvědčivej. Mě nepřesvědčil. Ale snaží se o mediální realitu.

opooponent ( 9. března 2024 11:50 )

Nezapomente, ze se to stavelo v dobach za jinych bezpecnostnich predpisu i na ekologii a pravdepodobne bez planovani co bude po letech, tedy uloziste. At to stavi kdokoliv, tak skoro vsichni uz meli nejakou havarii.

milan59 ( 9. března 2024 09:12 )

Historie elektrárny začíná v roce 1970, kdy Sovětský svaz a Československo podepsaly dohodu o stavbě dvou jaderných elektráren (druhou z nich se stala Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice). Elektrárna Dukovany se začala stavět v roce 1978, první blok byl uveden do provozu v roce 1985, poslední, čtvrtý v roce 1987.........Jééé a to nenadávají na to Rusko/SSSR,když tu elektrárnu POSTAVILY ?!! 😁

Jirik-ta ( 9. března 2024 06:30 )

Babiš brutálny náklad Šimečkovi, Čaputovej, Fialovi, progresívcom!!
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=mAW2­Ec3Uw­vU&t=2­36s

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa