Jednání vlády: Kabinet kývl na tečku za Milostivým létem. K zubařům ze třetích zemí má neutrální postoj
S neutrálním stanoviskem vlády poputuje do dolní parlamentní komory návrh Senátu, který má umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny, aby mohli nově pracovat v ČR pod dohledem jiného stomatologa. Proti záměru tvůrců návrhu se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů. Kabinet se zabýval také integrací válečných uprchlíků z Ukrajiny nebo ochranou památek
O čem ministři jednali
- K návrhu Senátu, který má umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny, aby mohli nově pracovat v ČR pod dohledem jiného stomatologa, se ministři postavili neutrálně
- Návrh na možnost snazšího vyrovnání neuhrazených odvodů na veřejné zdravotní pojištění pro některé dlužníky vláda podpořila
- Ministři také podpořili poslanecký návrh na rozšíření ochrany kulturních památek dočasně zapůjčených do Česka z ciziny vůči případné exekuci
- Vláda také schválila priority pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny pro letošek a další roky. Opatření se týkají bydlení, zaměstnávání či boje s dezinformacemi.
Boj o zubaře z Ukrajiny
S neutrálním stanoviskem vlády poputuje do dolní parlamentní komory návrh Senátu, který má umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny, aby mohli nově pracovat v ČR pod dohledem jiného stomatologa. Stanoviska jednotlivých oslovených ministerstev k návrhu se podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti) lišila od podporujících po negativní. Debata ministrů o návrhu podle něj nijak obsáhlá nebyla, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává větší diskusi až ve Sněmovně, uvedl Šalomoun na tiskové konferenci po jednání vlády. Proti záměru tvůrců návrhu se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů.
Novela podle předkladatelů nesnižuje nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů. Podle platné úpravy nyní musejí lékaři ze zemí mimo EU získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Nově by podle novely mohli stomatologové po ověření svého zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů nejméně s pětiletou praxí, kteří mají smlouvu alespoň se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, která mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.
"Cílem návrhu je zrychlit a zpružnit zapojování zubních lékařů žijících v České republice, kteří byli vzděláváni mimo Evropskou unii do poskytování zdravotních služeb," řekl Šalomoun. Mohl by se rozšířit počet subjektů, na základě jejichž pozvání lze zahraničnímu zubaři povolit praxi. Kromě vysokých škol a výzkumných institucí by je nově mohly pozvat i lékařská nebo stomatologická komora nebo zdravotnické zařízení akreditované pro vzdělávání a zároveň krajský úřad.
Zubaře nemá 1,8 milionu Čechů
Podle předkladatelů je cílem zajištění dostupnosti zubařské péče. "Vláda není úplně přesvědčena o tom, zda se to právě tímto opatřením povede," dodal Šalomoun. Neutrálně se k předloze před projednáním vládou postavila většina ministerstev včetně zdravotnictví. Pro bylo jen ministerstvo financí, proti ministerstva vnitra a Unie zaměstnavatelských svazů.
Ministerstvo zdravotnictví poukázalo na to, že senátní návrh "podstatně rozšiřuje počet možných žadatelů o povolení k výkonu odborné praxe bez uznání způsobilosti" a zavádí jakési započítávání odborné praxe. Podotklo, že loni bylo těchto žádostí na 600 a měl je na starosti jeden úředník. Ministerstvu také vadilo, že návrh se nekoncepčně týká pouze zubařů, nikoli ostatních lékařů či farmaceutů. Na to ve svých výhradách upozornilo také ministerstvo vnitra. Ke snaze senátorů řešit návrhem nedostatek zubařů v regionech uvedlo, že stomatologů je v Česku relativní dostatek, jsou ale "ve velkých městech, která disponují větší kupní silou, a tedy i potenciálně vyšší rentabilitou praxe oproti periferním oblastem".
V Česku podle předkladatelů novely nemá zubaře až 1,8 milionu lidí, tedy zhruba pětina obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, podle jejíchž lednových dat je bez systematické stomatologické péče asi 600.000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama.
Snazší odpuštění dluhů
Návrh na možnost snazšího vyrovnání neuhrazených odvodů na veřejné zdravotní pojištění pro některé dlužníky dnes podpořila vláda. Na sociální síti X o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zavedení mimořádné úlevy předpokládá předloha skupiny poslanců opozičního hnutí ANO a vládních KDU-ČSL, STAN a Pirátů, naváže na předchozí tzv. milostivá léta. Pokud by se dlužníci přihlásili k úhradě dlužného pojistného, které už pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady. Ombudsman v úterý upozornil, že považuje za nespravedlivé, aby chystaná vlna oddlužovací akce pomohla jen některým lidem a navíc jen s částí penále.
Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy mohlo týkat lidí, proti kterým byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. K úhradě dlužného zdravotního pojištění by se museli přihlásit od začátku července do konce listopadu. Zaplatit by je museli do konce roku. Dluhy vyšší než 5000 korun by mohli splácet ve 12 měsíčních splátkách, dluhy nad 50.000 korun v 36 splátkách. Pokud by zadlužený některou splátku neposlal, daňová exekuce by pokračovala.
Exekuce podle daňového řádu využívá podle předkladatelů v čele s Patrikem Nacherem (ANO) zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna, zaměstnanecké zdravotní pojišťovny spoléhají na soudní exekutory. "Vzhledem k tomu, že dřívější právní úpravy se týkaly pouze odpuštění penále a exekučních nákladů v rámci soudních exekucí, jeví se jako spravedlivé, aby shodná možnost byla poskytnuta i těm osobám, u nichž je celá dlužná částka předmětem exekuce podle daňového řádu," uvedli autoři předlohy.
"Milostivé léto bude mít svou tečku. Vláda právě schválila i mnou navržený zákon o mimořádném odpuštění penále u dluhů na zdravotním pojištění. Věřím, že hladce projde i Parlamentem," uvedl Výborný. Předkladatelé očekávají, že o odpuštění penále požádají nižší tisíce dlužníků a celkový objem zaplaceného pojistného se bude pohybovat v desítkách milionů korun. Odpuštěné penále by mohlo představovat nižší desítky milionů korun.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v úterý varoval, že předpis opomíjí některé dlužníky a nezahrnuje také celé penále, což považuje za nespravedlivé. Podle ombudsmana návrh zcela opomíjí lidi, kteří svůj dluh dobrovolně splácejí. I ti, kteří se budou moci do oddlužovací akce zapojit, se pak nezbaví celého penále z dluhů na zdravotním pojištění, ale jen části.
Dlužníci zdravotního pojištění, kterým již nabíhá penále, ale ještě nečelí daňové exekuci, mohou podle předkladatelů žádat pojišťovnu o takzvané odstranění tvrdosti zákona. Většinou se jim odpouští nejméně polovina dlužného penále, v některých případech i celé, dodali.
Od Šmuclera takové stanovisko vůbec nepřekvapuje. Ten je pro naprostý nedostatek zubařů v ČR za nehorázné ceny. 👎