Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Minimální mzda poroste, zavázal se Jurečka. A slíbil i další zjednodušení při žádosti o příspěvky

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
3. prosince 2023
13:34

Vláda pravděpodobně zvýší pro příští rok minimální mzdu o 1600 Kč na 18.900 korun. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Druhá varianta předpokládá podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí růst o 2100 Kč na 19.400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy.

Jurečka řekl, že podporuje směřování k 50 procentům za podmínky zrušení zaručených mezd. V připomínkovém řízení se ale většina stanovisek podle něho přiklonila k 45 procentům s ponecháním čtyř stupňů zaručených mezd, stejný názor má podle něho většina koalice. Kabinet bude podle Jurečky o záležitosti jednat za dva týdny.

Troufnu si říct, že pokud se nestane zázrak a zaměstnavatelé nám neřeknou, že se s odbory dohodly na něčem jiném, vláda s 90procentní pravděpodobností schválí variantu 45 procent, o 1600 korun, o víc než o devět procent nárůst minimální mzdy meziročně na hodnotu 41,1 procenta vůči průměrné,“ uvedl Jurečka. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Víta Samka jde o pokračování v politice levné práce v České republice. „Nic nebrání tomu, aby mzdy rostly rychleji,“ míní.

Pro růst o 2100 korun se v televizní debatě vyslovila poslankyně opozičního hnutí SPD Lucie Šafránková. Soudí, že by se měl u minimální mzdy zavést automatický valorizační mechanismus.

Minimální mzda se zvedla letos v lednu o 1100 korun na 17.300 korun. Podle podkladů ministerstva práce za nejnižší částku loni pracovalo asi 118.000 lidí. Odbory požadují pro příští rok růst o 2200 korun. Zaměstnavatelé se skokovým navýšením nesouhlasili. Poukazují na to, že se s minimální mzdou zvyšují i zaručené mzdy. Ty představují nejnižší výdělky podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce a vyplácejí se v osmi stupních. Pohybují se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Pro letošek se upravil jen nejnižší a nejvyšší stupeň.

Řeč přišla i na žádosti o příspěvek na bydlení, debatovalo se jednak o tom, že mnoho lidí si o něj nežádá - někdo ze studu, někdo „z principu“ a někdo kvůli složitosti žádosti. „Mám dobrou zprávu, protože všichni lidé, kteří zaznamenali od srpna letošního roku obrovské zjednodušení, když žádají o rodičák, jenž od srpna udělají zhruba za pět minut na 15 kliků, od poloviny prosince, tedy během příštích dnů, spustíme v úplně stejné jednoduché formě žádost o příspěvek na bydlení,“ prohlásil Jurečka.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 11:54 )

"Ne miliardy. Von der Leyenová chce do zelené transformace nalévat už biliony eur a žádá nové daně a dluhopisy"
"Ve financování zelené transformace musíme z miliard přejít na biliony. To jsou slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové během jejího projevu na světovém klimatickém summitu COP28 v Dubaji. Podle Leyenové se musí k tomu využít nové finanční nástroje, zmínila například zelené dluhopisy a emisní povolenky. Tohle naprosté odtržení od reality musíme zastavit, reagoval na šéfku komise místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS)." 😁
http­s://ec­ho24­.cz/a/­HaNdt/­zpra­vy-svet-miliardy-biliony-ursula-von-der-leyen

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 07:50 )

😁 fotka moc pěkná

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 07:49 )

a růst bude i nadále pokračovat.

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 07:48 )

👍 nikdo jiný a důchodcům vzkáže příště PePa 😁 , že dorovnání kupní síly důchodu není možné a aby byli solidární s bezdomovci.

dynaty ( 4. prosince 2023 04:58 )

náklady ponesou zaměstnavatelé a zaměstnanci z vyšší mzdy odvedou víc peněz 😨

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa