Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Rakušan o abolici pro Mynáře: Zemanovo okolí? Možná bezpečnostní problém. Návrh sepsul i Havlíček

Autor: ČTK - 
12. března 2023
13:03

Okolí bývalého prezidenta Miloše Zemana bylo strukturálním, v mnoha ohledech možná bezpečnostním problémem. Informace Deníku N, podle kterého Zeman na schůzce v Lánech požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která se týkala dotační kauzy jeho kancléře Vratislava Mynáře a dalšího případu spojeného s Hradem, jsou vyvrcholením Zemanova stylu prezidentování, který byl mocenský a ochranářský vůči svému vlastnímu okolí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Premiér odmítl připojit svůj podpis, stejně jako loni. Tehdy ho Zeman podle Deníku N požádal o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal. Ve středu v nejvyšší ústavní funkci po deseti letech skončil, Hrad s ním opustil i Mynář.

„Možná to nakonec ukazuje, že především okolí prezidenta Miloše Zemana byl problém větší, než si myslíme,“ uvedl Rakušan. To, že Zeman se svojí žádostí mířil zcela otevřeně směrem k jeho nejbližšímu spolupracovníkovi, ukazuje, že je potřeba změna stylu prezidentování a chápání této funkce, míní. Fiala má jeho jednoznačnou podporu.

S případnou abolicí by nesouhlasil ani místopředseda Sněmovny a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Uvedl, že Fiala v tomto případě postupoval správně.

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo. Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Problémem dotace pro penzion v Osvětimanech

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu. V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud už zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.

Video  Kancléř Mynář: Chybějící prověrka, svědek Zeman i vyhořelý srub v Osvětimanech  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jaryn19 ( 19. června 2023 13:12 )

drzost Zemana nezná mezí. Ta žádost o abolici pro největšího šmejda na hradě bylo politické dno, kterého Zeman dosáhnul. Byl prezidentem jen pro své kamarády, kterým zajistil snadné příjmy a kontakty

UFO1 ( 19. března 2023 07:28 )

MV a MS nechá mynáře beztrestnym? Pravděpodobně.Dokud nebude politika očištěna od komunistů a jejich posko­ků,spr­avedln­ost bude mrtvá...

jasnavolba ( 14. března 2023 10:09 )

Rakušan Pekárová Černoc­hová,­Lipav­ský,a nejhorší premier až skončí jejich moc budou mít problém nakoupit a ne jen oni včera se bavili v penny kdybych jeno s té verbeže tady viděla tak ho poplivu! atd

hejhej ( 13. března 2023 20:52 )

gejsovic:
Největší problém pro tento stát je prolhaný Rakušan a neschopná vláda.

LuCo ( 13. března 2023 19:12 )

Nechce se mi uvěřit, že Zeman ztratil soudnost! Fialu žádat o něco takového,to je diagnoza pro doktora Nešpora...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa