Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Petr Pavel velí ke generální očistě: Trestní oznámení na Hrad? Nechce kostlivce ve skříni

Autor: rof - 
1. února 2023
12:30

Nově zvolený prezident Petr Pavel (61) se chystá z gruntu prověřit fungování Pražského hradu po 10 letech »kralování« Miloše Zemana (78). Podle něj mohla kancelář hlavy státu jít i za hranu zákona. Generál také nevyloučil možnost, že by mohlo padnout trestní oznámení.

Provětrání a prověření fungování Hradu byl jeden ze slibů, který Pavel dával ještě před zvolením. A vypadá to, že se do tohoto úkolu pustí hned po inauguraci.

„V kanceláři prezidenta bude zapotřebí skutečně hloubkový úklid ve všech oblastech, protože realita, se kterou se teď zatím stále ještě v náznacích setkávám, je výrazně horší, než jsem si představoval,“ nechal se zvolený prezident slyšet v pořadu Prostor X.

Na dotaz, zda by mohl být konkrétnější, Pavel řekl, že se to týká především způsobu vedení prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem (55) a aktivit poradce dosluhujícího prezidenta Martina Nejedlého (56). „A to vše z velké části s vědomím Miloše Zemana,“ podotkl Pavel. Audit by podle něj měl provést Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a nová hlava státu se ve čtvrtek sejde s jeho šéfem Miloslavem Kalou (59).

Práce pro policii?

Pavel v rozhovoru také uvedl, že v případě některých věcí by mohlo připadat v úvahu i trestní oznámení.

„Pokud tam budou takové skutečnosti, tak ano. Ale je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila účel, který měla, a už dávno ztratila jakoukoli sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity. Často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ nebral si zvolený prezident servítky a dodal, že o některých takových věcech ví.

„Zatím bych to nerad ventiloval, ale myslím si, že se to asi v nejbližších týdnech dozvíme,“ uzavřel Pavel, který podle svých slov nechce, aby na něj vypadl nějaký hradní kostlivec.

NKÚ už úřadoval

Jednu kontrolu už má Kancelář prezidenta republiky a jí podřízené organizace, tedy Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány, za sebou. NKÚ totiž v pondělí schválil závěr z kontroly, kterou prováděl od loňského února do prosince.

Cílem bylo prověřit, zda uvedené organizace hospodařily podle předpisů, účelně a efektivně. Závěr ale NKÚ zatím nemůže zveřejnit. „Aktuálně jsme u této kontroly vázáni mlčenlivostí, protože nás v souvislosti s ní požádaly o součinnost orgány činné v trestním řízení,“ uvedla mluvčí úřadu Hana Kadečková. 

Milost a odměna

Problémy s hospodařením se objevily například v Lesní správě Lány už v minulosti. Loni v březnu dostal její šéf Miloš Balák od soudu tři roky vězení za ovlivňování veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů korun. Poté ale dostal od prezidenta Zemana milost. Balák pak byl ještě nepravomocně odsouzen v jiné kauze ohledně těžby kamene v Lánské oboře k pokutě 870 000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích spravujících státní majetek. Přesto získal loni na odměnách rekordních 410 tisíc korun.

Video  Zeman v Srbsku: Volby prezidenta byly referendem o Babišovi  - Blesk / Pavlína Horáková, Jakub Poláček
Video se připravuje ...

panda82 ( 26. dubna 2023 17:19 )

Tak jak je daleko ta očista, nebo se ještě čistí,

9876543 ( 2. února 2023 23:46 )

Zeman není a nebyl nikdy podporován pětislepencem, kde je součástí i STAN, a tak by mělo PP zajímat co za zloděje a korupčníky ho podporují.Stará se o kde co, chtěl by důchodcům utáhnout opasky, a to není také v jeho náplni.

LuCo ( 2. února 2023 16:29 )

Stačí jen komplet přestěhovat stávající osazenstvo na hrad Mírov a je vymalováno!!! A co s nedůvěryhodnou Hradní stráží? Celou vyměnit za bachaře , kterým ufrnknul Kájinek a vše je vyřešeno a i jištěno pro každý případ!!

e.lesanova ( 2. února 2023 16:19 )

Klíč..Nikoli, jsem pedant, ovšem nebudu jistě dopředu avizovat nepodložené žvásty, urážet, vyhrožovat trestním stíháním apod. Civilizovaní a vzdělaní lidé mají mít jistou úroveň chování a tady se Pavel projevil jako hodně trapný kašpar, dá se říci, že jako stále soukromá osoba porušil zákon a pravomoce, kterými zatím nedisponuje.

9876543 ( 2. února 2023 14:51 )

No tím že pokračuje štvaní proti ČLR, může mít hlubší důsledky, a nejen pro Ukrajinu.....Zatím si čínský prezident drží Putina víceméně od těla,,ale jestli se opravdu naštve,těmi telefonáty s Tajwanem a ještě avizovanou návštěvou ušáka.Čína se může natolik zapojit do války na UKR. nejen dodávat mnoho zbraní, ale i dobrovolníky.Čína má tolik lidí, že může Rusku poslat na pomoc nespočet Číňanů...Jestli těmi provokacemi militantní pp něco takového nesleduje..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa