Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pozadí poslední večeře v Lánech: Zeman chtěl po Fialovi abolici pro Mynáře!

Aktualizováno -
10. března 2023
23:13
Autor: Mii, ČTK - 
10. března 2023
21:57

V pondělí, jen čtyři dny před inaugurací nového prezidenta Petra Pavla, proběhla v Lánech večeře dosluhující hlavy státu Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou (ODS). Mělo jít o obyčejné rozloučení dvou státníků, konverzace se ale nenesla jen ve společenském duchu. Jak zjistil Deník N, Zeman během večeře požádal Fialu o spolupodpis abolice pro dnes již bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Udělit abolici je právo prezidenta České republiky, musí ji ale spolupodepsat premiér nebo pověřený člen vlády. Mynář by po tomto aktu nemohl být trestně stíhán. Podle Deníku N chtěl bývalý prezident zastavit Mynářovo stíhání v jeho dotační kauze a kauze spojené s Hradem.

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo. „Zatímco posledně Hrad žádost o spolupodpis abolice poslal klasickou úřední cestou na úřad vlády, nyní složku premiérovi předal prezident do ruky. Není proto jasné, zda byl tento dokument na Hradě řádně zaevidovaný,“ napsal dnes Deník N. Premiér končícímu prezidentovi znovu nevyhověl.

Fiala tyto informace nekomentoval. „Pan premiér nikdy nekomentuje obsah uzavřených jednání, a nebude tak činit ani v tomto případě. Obecně lze říci, že pokud by došlo k udělení spolupodpisu premiéra u dokumentu, který toto vyžaduje, veřejnost bychom o tom informovali,“ řekl Deníku N mluvčí vlády Václav Smolka. Mynář na opakované žádosti o vyjádření nereagoval.

Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

„Ukazuje to na neskutečnou aroganci a absenci aspoň elementárních zásad a hodnot, přiznání, že jeho darebáctví Zemanovi nečinilo sebemenší problém, i že Mynář ztrácí nervy," glosoval na Twitteru europoslanec Pavel Telička.

Jde o penzion v Osvětimanech

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Video  Exkncléř Mynář: Chybějící prověrka, svědek Zeman i vyhořelý srub v Osvětimanech  - Videohub
Video se připravuje ...

 

milan59 ( 12. března 2023 00:05 )

No jestli to nebylo proto,že to p.Zeman řekl p.Fialovi a určitě u toho stolu bylo hodně médií A to s tím Hladíkem bylo v médiích a pak najednou po pár dnech ani slovo.Stačí vám to Petříčku

piju_Svijany ( 11. března 2023 16:06 )

V bankách začali podezřelé přesuny peněz a to ne jen v česku, ale i v zahraničí. Na katastrech se už 2 měsíce nezastavili. Někdo spustil veeelký úklid. Přibývají nový majitele Mynářových nemovitostí.

jasnavolba ( 11. března 2023 10:27 )

i kdyby ji zeman chtěl tak zmetek­,prás­káč,Fi­ala to musí udat opravdu charakter zmetka,ODS bandy zlodě­ju,tu­nelá­řu,kři­váku,­zapro­dancu! to že je premier spíš zmetek kmotru bez charakteru.

milan59 ( 11. března 2023 09:42 )

Zajímavé - takže p.Zeman chtěl po Fialovi abolici pro Mynáře a ten po zamítnutí NELENIL a naprášil to do médií Velká škoda,že to samé nedělá p.Fiala když se zjistí nějaké čachry machry třeba na Hladíka nebo jiného slepeného politika,tak to tu tkzv.abolici nikdo nepořebuje,protože se to hned i v médiích zamete pod koberec že fialenko

blue_Moon ( 11. března 2023 09:13 )

Vykutálený Mynář by se mohl dodatečně rozkecat o chodu hradu..proto ta žádost na poslední chvíli od bývalého prezidenta. Premier Fiala by musel být totál na palici kdyby to podepsal.
Tak to vidím já..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa