Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Fiala s Blažkem rázně odmítli Zemanův nápad jmenovat šéfa Ústavního soudu: Neměl by to dělat, vzkázali

Autor: ČTK - 
30. ledna 2023
17:19

Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Na dnešní tiskové konferenci po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnosti to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman do tohoto souboje v závěru kariéry pouštěl.

„Máme oba stejný názor, který je naprosto jednoznačný a je v souladu s postoji naprosté většiny odborníků: neměl by to dělat,“ vzkázal Fiala Zemanovi za sebe i za Blažka. „Způsobilo by to obrovský zmatek a spoustu nejasností. Takový krok by byl velmi zvláštní. Nebylo by to správné ani věcně, ani eticky, ani z pohledu zdravého rozumu,“ dodal premiér.

Blažek řekl, že pokud se ještě s prezidentem do konce jeho mandátu setká, bude se s ním o jmenování předsedy ÚS bavit. „I o rizicích, která tento krok může přinést pro právní stabilitu i pro pana prezidenta samotného,“ podotkl s tím, že Zemanův postup by vyvolal velkou nevoli a že by takový krok byl nešťastný.

Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy ÚS Pavla Rychetského potrvá až do srpna. Přesto Zeman uvažuje o tom, že ještě před svým odchodem určí nového předsedu, což sám pokládá za možné.

S avizovaným záměrem nesouhlasí vedle řady ústavních právníků ani Zemanův nástupce Petr Pavel. Uvedl, že pokud se se Zemanem v nadcházejících dnech sejde, požádá ho, aby toto rozhodnutí zvážil, a vyhnul se tak „zbytečnému projednávání přes soudy“. Pokud by Zeman skutečně šéfa Ústavního soudu jmenoval, Pavel by podal podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Zeman dnes novinářům v Bělehradě zopakoval, že mu tři „vedoucí představitelé české justice“ řekli, že předsedu Ústavního soudu jmenovat může. Právní překážku takového kroku podle něj nenalezla ani právní expertiza. „Přesto jsem si vyžádal, kvůli principu předběžné opatrnosti, další expertizu, kterou dostanu v nejbližších dnech. A teprve na základě toho se rozhodnu,“ doplnil.

Video  Zeman o odmítání Hladíka, ústavním soudu i prezidentských volbách  - Frekvence 1
Video se připravuje ...

LuCo ( 2. února 2023 17:02 )

Šéf Ústavního soudu bude demožumpou za zásluhy vychvalován až do nebe!Bez něj by si dohromady pět ratlíků Spolu A Pirstanu na hafana ANo ani neškrt­lo!!!"­Vítěz­ný"Fi­ala svými schopnostmi nešahá Babišovi ani po podpatky.Vepřík Jurečka, nevychovaný hulvát Markéta, dement Rakušan a závislák Bartoš? Dohromady supergang za všechny prachy...

AliAlice ( 30. ledna 2023 19:34 )

POtřebuje jmenovat šéfa Ústavního soudu,aby v budoucnu nemohli potrestat jeho chráněnce s hradu až tam on už nebude...dobře vymyšlené.

russoo ( 30. ledna 2023 19:11 )

Oni se chovají jako uřvané děcka, jestli není zákonem zakázáno jemnovat s mírným předstihem a zákon to opravdu nezakazuje tak je v pravomoci prezidenta to učinit­....­....­....­.... jo Fialovi už cvaká ***ka, když nebudxe mít na ústavním soudu stejně jsako v radě čt a jinde svoje lidi!!

Jiří Kubík ( 30. ledna 2023 18:13 )

Proč se chová jako dítě na pískovišti
Musím jít domů, ale babovicky vám stejně rozkopu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa