Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Babiš tepal Pavla za metál pro Kubišovou. Nerudová: Bývalý „stbák“ nemá co moralizovat

Aktualizováno -
30. října 2023
15:47
Autor: ČTK - 
29. října 2023
15:13

Předseda ANO Andrej Babiš považuje za absurdní, když prezident Petr Pavel jako bývalý člen KSČ 28. října předává státní vyznamenání například zpěvačce Martě Kubišové, která byla jedním ze symbolů sametové revoluce. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Babiš byl sám členem KSČ, a dokonce byl evidován ve spisech StB, na což dnes upozornila ekonomka Danuše Nerudová.

„My tady žijeme v pohádce Císařovy nové šaty. Ta pohádka je o tom, že předseda ZO (základní organizace) KSČ, nomenklaturní kádr, komunistický rozvědčík, předává vyznamenání paní Kubišové, která byla jeden z hlavních symbolů naší revoluce. No, a ta pohádka je o tom, že vlastně pan prezident se cítí jako nový Václav Havel. To je absurdita této doby,“ řekl Babiš.

Na jeho vyjádření reagovala ekonomka Danuše Nerudová, která s Babišem a Pavlem bojovala v prezidentských volbách. „Poslední, kdo má právo moralizovat, je bývalý stbák, komunista a oligarcha, který navíc byl tak zbabělý, že nechodil do diskusí, protože věděl, že dostane naloženo. Tak už se s tou prohrou smiřte. Umění je i prohrávat, nejenom vyhrávat,“ napsala na sociální síť X.

Babišův spor o evidenci v StB

Babiš byl členem tehdejší Komunistické strany Československa (KSČ) v letech 1980 až 1989. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB) a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal žalobu na ÚPN, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Ve více než deset let trvající kauze slovenské soudy naposledy rozhodly, že český expremiér měl žalovat ministerstvo vnitra, nikoliv slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Ke svému členství v KSČ dnes Babiš na CNN Prima News řekl, že nepracoval pro tehdejší režim. „Já jsem pracoval pro Podnik zahraničního obchodu, byl jsem pasivní člen. Pan prezident byl rozvědčík,“ dodal.

Pavel: Členství v KSČ vnímám jako chybu

Bývalý voják Pavel po maturitě v roce 1979 pokračoval ve studiu na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, v posledním ročníku podal přihlášku do komunistické strany, jejím členem se stal v roce 1985 po obvyklé dvouleté čekací lhůtě. Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky, kterou například historik Petr Blažek srovnává s StB, Petr Pavel má ale negativní lustrační osvědčení. „Tuhle svoji minulost jsem nikdy neskrýval, jednoznačně jsem se k tomu přihlásil a řekl, že to vnímám jako chybu. Ve prospěch demokracie jsem pracoval uplynulých více než 33 let, jsem připraven obětovat kvůli ní nejenom své pohodlí, ale i svůj život,“ řekl loni v srpnu týdeníku Respekt.

Babiš, který v prezidentské volbě také kandidoval, dnes řekl, že nezvažoval, že by na sobotní předávání státních vyznamenání na Pražský hrad nešel.

Video  První státní vyznamenání prezidenta Petra Pavla: Metál pro Preisse, Pitharta nebo Kubišovou  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

lumix56 ( 31. října 2023 15:02 )

bez toho by se ven nepodíval - nemohl by dělat svoji práci jako spousty jiných v této normalizační době.

jajas ( 31. října 2023 12:31 )

Někde jsou prostě "oblíbení"....

sakajeva ( 31. října 2023 12:05 )

Tu diskusi jsem viděla, ale Babiš nikoho netepal, jen se divil, že paní Kubišová a Paní Mašínová převzaly metál zrovna od Pavla, který byl nomenklaturní kádr. Tento článek to úplně překroutil.

Uživatel_5297709 ( 31. října 2023 10:58 )

Nerudova Nerudova Vy mate co nejmensi pravo tady hanit pana Babise podivejte se na sebe co jste vyvadela na Vasiuniverzite uplatky podvody za podvodem tak radeji zmlknete!!

Staroduchodce ( 31. října 2023 10:32 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa