České děti unesené do Pásma Gazy: Diplomaté vyzvali Palestince, ať kontaktují otce!

Autor: Maxmilián Nový, ČTK, Mii, lig - 
11. října 2023
13:34

V případu dvou českých sourozenců, které měl unést jejich palestinský otec do Pásma Gazy, kde nyní probíhá ozbrojený konflikt, se konečně hýbou ledy. Čeští diplomaté ze styčného úřadu v Ramalláhu požádali palestinskou stranu, aby otce kontaktovala. Iniciativa Pod Svícnem, která na případ upozornila, za tento krok poděkovala.

„Opakovaně a aktuálně i teď v souvislosti s evakuací českých občanů požádali naši diplomaté ze styčného úřadu Ramallah palestinskou stranu, aby zkontaktovala palestinského otce dětí a informovala ho o zájmu českého státu dostat děti do bezpečí,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Michaela Studená z organizace Pod Svícnem, která případ řeší, za tuto snahu poděkovala. „Nové kroky pana ministra extrémně ceníme a děkujeme za ně, protože záleží opravdu na každém životu našich občanů, natož dětí, které se do situace dostaly nikoliv vlastní vinou,“ uvedla pro Blesk. „Jako Česká republika ukazujeme, že opravdu, když dojde ke krizi, je to jeden za všechny a všichni za jednoho,“ dodala Studená.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes ráno na dotaz Blesku řekl, že nyní nevidí reálnou možnost, jak by český stát mohl dosáhnout návratu dětí. „Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,“ konstatoval. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva v pondělí řekla, že resort případ řeší prostřednictvím čtyř úřadů - v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.

Video  Lipavský po návratu z Izraele: Pryč chtějí desítky Čechů  - ČTK
Video se připravuje ...

Z Česka do Dubaje až do Pásma Gazy

Případ se týká české matky, kterou měl týrat její palestinský manžel. Společně žili v Česku, během rozvodového řízení se ale otec rozhodl vzít dvě z jejich tří dětí a utéct s nimi do Dubaje. Zde s nimi nějaký čas pobýval a po matce chtěl, aby za nimi přijela. Ta odmítala a naopak chtěla, aby on děti odvedl zpět do Česka, a o pomoc žádala české úřady.

Podle iniciativy Pod Svícnem snaha matky nebyla úspěšná. Nakonec žena zjistila, že palestinský exmanžel děti přesunul do Pásma Gazy. To je ovládáno islamistickým hnutím Hamás. Právě odsud zaútočili palestinští radikálové v sobotu na Izrael, který odpověděl odvetnými nálety.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:52
11. 12. 2023

V Bruselu dnes jednali ministři zahraničí EU o dalších možných krocích v reakci na současnou blízkovýchodní krizi. Sankce proti Hamásu nejsou podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského „kontroverzním bodem“. „Nikdo nezpochybňuje, že je Hamás teroristická organizace, takže pokud se objeví návrhy, které budou směřovat k dalšími sankcionování subjektů nebo osob spojených s Hamásem, tak nepůjde o kontroverzní bod,“ řekl Lipavský. 

18:29
11. 12. 2023

Evropská unie navrhne vládám členských států, aby uvalily sankce na židovské osadníky, kteří útočí proti Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po jednání ministrů zahraničí EU to v Bruselu uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. O podobných sankcích hovořila už minulý týden Belgie, rovněž Spojené státy přestaly vydávat víza lidem, kteří jsou z násilností viněni.

„Budeme pracovat na návrhu sankcí proti extremistickým osadníkům na Západním břehu,“ oznámil Borrell. Násilí páchané na Západním břehu odsoudil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Jak uvedl, žádné návrhy zatím nejsou na stole. Důležité podle jeho slov nicméně rovněž je „chápat kontext celé situace“ a nedělat opatření, která by celkově zhoršily situaci.

18:01
11. 12. 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zahraničnímu a obrannému výboru izraelského parlamentu podle izraelských médií řekl, že Palestinská autonomie chce Izrael postupně zničit. Napsal to dnes zpravodajský web The Times of Israel, podle něhož se zasedání výboru uskutečnilo za zavřenými dveřmi. Palestinská autonomie vládne na okupovaném Západním břehu Jordánu a jejím předsedou je Mahmúd Abbás. Pásmo Gazy naopak ovládá islamistické hnutí Hamás, proti kterému Izrael nyní vede válku.

„Jediný rozdíl mezi Hamásem a Palestinskou autonomií je, že Hamás nás chce zničit tady a teď, zatímco Palestinská autonomie to chce udělat postupně,“ uvedl Netanjahu podle hebrejských médií.

UFO1 ( 13. října 2023 03:17 )

Dítě s cizincem je vždy problém

lampasak frankachaka ( 11. října 2023 14:34 )

Jenže to se jaksi proti bohatému Norsku --- Bojíte, viďte ?

lampasak frankachaka ( 11. října 2023 14:29 )

Diplomaté ať laskavě drží " hubu a krok " a starají se o Norský Barnevernet v případě Češky Mrs. Michalákové a nestarají se o Palestince to v první řadě !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa