Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Škrty za 84 miliard: Vláda škrtá dotační programy 12 ministerstev, nejvíc se omezují u Síkely

Aktualizováno -
3. října 2023
11:31
Autor: ČTK - 
3. října 2023
10:24

Vláda v návrhu státního rozpočtu pro příští rok krátí dotace 12 ministerstvům a omezuje je rovněž v kapitole všeobecná pokladní správa. Z jednotlivých resortů se škrty nedotknou pouze ministerstev financí a obrany. Celkem se dotační programy proti letošku omezí o 84,1 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu zveřejněného ministerstvem financí.

Téměř polovinu škrtů představuje zrušení letošní jednorázové dotace na podporu přenosové a distribuční soustavy v hodnotě 38 miliard korun. Zbývajících 46,1 miliardy korun jsou omezení běžných dotací, které jednotlivá ministerstva vypisovala.

Detaily ke škrtům zveřejnilo ve své zprávě ministerstvo financí, kterému aktuálně šéfuje Zbyněk Stanjura (ODS).

Nejvíc se omezují dotace ministerstva průmyslu a obchodu. Kromě dotace na podporu přenosové soustavy se v resortu škrtají dotace za dalších 16,9 miliardy korun. Z toho 13,5 miliardy tvoří snížení státní platby za podporu obnovitelných zdrojů energie. Pro příští rok se platba za podporu těchto zdrojů opět rozdělí mezi stát a platby odběratelů v regulované složce ceny elektřiny, což se projeví zdražením elektřiny.

Ministerstvo financí zveřejnilo škrty v dotacích: Takhle se dotknou Ministerstva průmyslu a obchodu Ministerstvo financí zveřejnilo škrty v dotacích: Takhle se dotknou Ministerstva průmyslu a obchodu | MF ČR

Druhé největší škrty jsou v kapitole ministerstva zemědělství, kde se dotace proti letošku omezují o 10,4 miliardy korun. Z toho šest miliard tvoří spoluúčast státního rozpočtu na společné zemědělské politice Evropské unie, zbytek jsou převážně dotace lesního a vodního hospodářství a dotace vypisované Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem (PGRLF).

Ministerstvo financí zveřejnilo škrty v dotacích: Takhle se dotknou Ministerstva zemědělství Ministerstvo financí zveřejnilo škrty v dotacích: Takhle se dotknou Ministerstva zemědělství | MF ČR

V kapitole ministerstva dopravy se dotace snižují o 8,9 miliardy korun, součástí toho je mimo jiné pokles dotace pro kraje na silnice druhé a třetí třídy o dvě miliardy na čtyři miliardy korun. Ministerstvu školství se dotace snižují o 7,7 miliardy korun, z toho šest miliard korun představuje omezení dotací v programu reformy regionálního školství. V resortu ministerstva pro místní rozvoj se dotace snižují o 1,27 miliardy korun, z toho zhruba 800 milionů korun připadá na dotační program Podpora rozvoje regionů 2019+.

V ostatních resortech jsou škrty do miliardy korun. Ministerstvo kultury například sníží o 200 milionů korun dotace na filmové pobídky. V kapitole Všeobecná pokladní správa se o 300 milionů korun sníží výdaje vládních programů na podporu obecní infrastruktury.

Škrtání dotací je součástí vládní snahy o konsolidaci veřejných financí. Společně s balíčkem, který je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním a který zvyšuje některé daně, by podle ministerstva financí tato opatření měla přispět ke zlepšení salda státního rozpočtu o zhruba 97 miliard korun v příštím roce. Vzhledem k růstu jiných výdajů se ale schodek rozpočtu nezlepší o celou tuto částku. Zatímco pro letošek vláda očekává hospodaření se schodkem 295 miliard korun, vládní návrh rozpočtu na příští rok má deficit 252 miliard korun.

Video  Fiala: Schválili jsme odpovědný rozpočet na rok 2024. Přidáváme učitelům, priorita je obrana země  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

stoura ( 4. října 2023 05:19 )

Copak asi vymýšlejí ti dva na fotografii, z těch kebulí asi nic kloudného nevypadne.

stoura ( 4. října 2023 05:17 )

trintin ( 3. října 2023 18:15 )

...a který zvyšuje některé daně?? Je nutno zdanit majetek církve, která na nás parazituje a z neznámého důvodu daně platit nemusí?

krapotkin ( 3. října 2023 18:06 )

Nějak jsem přehlédl škrtnutí dotací na neziskovku soudruha premiéra a zrušení zbytečných úřadů a míst povalečů v nich.

tarrica ( 3. října 2023 11:41 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud