Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Návrat kontrol na hranicích Česka s Německem? Ministryně otočila a je pro. Kvůli migrantům

Aktualizováno -
23. září 2023
09:23
Autor: ČTK - 
22. září 2023
20:38

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová chce kvůli složité migrační situaci krátkodobě obnovit stálé kontroly na hranici s Českem a Polskem. Podle portálu welt.de to řekla v rozhovoru pro připravované nedělní vydání listu Welt am Sonntag. Faeserová přitom dosud stacionární kontroly na pomezí s Českem a Polskem odmítala jako neúčinné a tento týden v parlamentu opakovaně upřednostňovala namátkové kontroly a takzvané skryté pátrání. Podle agentury DPA v rozhovoru řekla, že krátkodobé stálé kontroly s Českem a Polskem považuje za jednu z možností boje proti pašerákům lidí.

Faeserová, která doposud stálé kontroly na české a polské hranici odmítala, je nyní považuje za jednu z možností boje proti převaděčům.

„Jde mi o to, abych nyní jednala pragmaticky. Z mého pohledu je to jedna z možností, jak tvrději bojovat proti převaděčům,“ řekla Faeserová. Reagovala tak na dotaz, zda kontroly s Českem a Polskem chystá, když ve středu v parlamentu stálou ostrahu hranic zmínila. „K boji proti pašerákům může být správné zavést krátkodobé stacionární hraniční kontroly,“ řekla tehdy.

Welt.de napsal, že Faeserová nedělníku rovněž řekla, že by chtěla nasazení německých policistů na českém území podle švýcarského vzoru. Němečtí policisté už loni působili v tramvajích a vlacích, které ze Švýcarska odjížděly do Německa. „Jednání o tom již probíhají,“ uvedla Faeserová.

Rakušan: Budeme o tom jednat

Kvůli zhoršující se situaci na balkánské migrační trase bude německá a česká policie intenzivně spolupracovat v boji proti převaděčům. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných hraničních přechodech oba státy koordinují. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to dnes večer uvedl na síti X s tím, že se na tom dohodl s Faeserovou.

„Policejní tým připravuje konkrétní opatření, další jednání se uskuteční v příštím týdnu. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných přechodech koordinujeme s německou stranou. O dalším postupu samozřejmě budeme včas informovat. Podobná vzájemná spolupráce již nějakou dobu funguje na česko-slovenské hranici,“ napsal dnes večer Rakušan.

Ve středu poslancům ve Spolkovém sněmu Faeserová oznámila, že Rakušan souhlasil se založením společné česko-německé operační skupiny.

Rakušan ČTK ve středu sdělil, že Faeserová obnovení stálých kontrol neplánuje. „Dobrou zprávou je, že i v té zjitřené předvolební atmosféře v Německu spolková vláda nehodlá zavádět stabilní kontroly na česko-německých hranicích,“ řekl český ministr vnitra o rozhovoru s německou kolegyní.

V říjnu se konají zemské volby v Hesensku a Bavorsku, kde jsou migrace a hraniční kontroly velkým tématem. Konzervativní hesenský premiér Boris Rhein kontroly s Českem a Polskem požaduje, naopak rovněž konzervativní bavorský premiér Markus Söder je pro Bavorsko nechce. Söder však řekl, že pro jiné německé regiony takové kontroly mohou mít smysl. V Hesensku se sociální demokratka Faeserová uchází o premiérský úřad.

Video  Na podvozku kamionu jeli do Německa, cestu natáčeli na mobil.  - Policie ČR
Video se připravuje ...

Uživatel_5634767 ( 23. září 2023 17:22 )

Vůbec by mě to nepřekvapilo, opět zavřené hranice s námi a nedivila bych se němcům!

nadčasový MP ( 23. září 2023 11:57 )

OK, nesmysli (y).

nadčasový MP ( 23. září 2023 10:59 )

Již žádné hranice nemáme.

nadčasový MP ( 23. září 2023 10:57 )

Pozdě, většina si v roce 2003 přála hranice rozšířit a tak se i stalo. Že by opět nedomyšleno?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud