Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Změny ve Sněmovně: Poslanci mají dva své kaplany… jsou připraveni i na zpověď!

Autor: David Polák - 
31. května 2023
12:24

Po vojácích, hasičích a policistech mají svého kaplana už i poslanci. Vedení Sněmovny pro ně i zaměstnance totiž zajistilo dva duchovní, a to z katolické a protestantské církve. Kněží už mají také za sebou první mši, na které se sešli zákonodárci ze všech klubů zastoupených v dolní komoře Parlamentu. Oběma dal dokonce požehnání samotný arcibiskup Jan Graubner (74) a pastor Tomáš Tyrlík (53). Dorazila i návštěva z Hradu.

V půlce května uzavřela Kancelář Poslanecké sněmovny, Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví memorandum o duchovní službě. „Úkolem kaplana při výkonu duchovní služby v prostorách Sněmovny je zejména poskytovat službu přítomnosti a duchovní doprovázení poslancům a zaměstnancům nebo nabízet pomoc při řešení osobních krizí i těžkostí, které vznikají v pracovním, osobním a rodinném životě poslanců a zaměstnanců,“ řekl Blesku kancléř dolní komory Martin Plíšek (48) s tím, že memorandum bude platit tři roky, tedy do roku 2026 a že služba bude zcela bezplatná. „Současně věřím, že přítomnost kaplanů přispěje ke zlepšení pracovního prostředí ve Sněmovně,“ dodává Plíšek.

Schillerová, Benda, Výborný...

Uvedení kaplanů do práce proběhlo na ekumenické bohoslužbě, na kterou dorazili politici napříč kluby. „Pokud mi to můj čas a pracovní povinnosti v Poslanecké sněmovně dovolí, tak budu chodit vždycky ráda. Každému z nás je někdy těžko, kdy si potřebujeme promluvit s někým, ke komu máme absolutní důvěru,“ ocenila pro Blesk účast duchovních ve Sněmovně šéfka poslanců ANO Alena Schillerová (58). Spolu s ní dorazil také předseda poslanců ODS Marek Benda (54), šéf lidoveckých zákonodárců Marek Výborný (46), místopředsedové Sněmovny Jan Bartošek (51, KDU-ČSL), Věra Kovářová (59, STAN) a Olga Richterová (38, Piráti). Pomodlit se přišel i poslanec Jiří Havránek (30, ODS), Jaroslav Foldyna (62, SPD) či ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (59, TOP 09).

Návštěva hradní kancléřky

Mezi zákonodárce dolní komory na mši dorazil také nečekaný host, a to přímo vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková (59). „Já sem občas chodím, nevím, jestli pravidelně, ale občas ano, když mi to čas dovolí,“ prozradila Blesku kancléřka. Když působila v Senátu, tak tam se nic takového nekonalo, protože horní komora nemá kapli. „Konala se tam vždy Tříkrálová sbírka, které jsem se ráda účastnila,“ svěřila se Vohralíková. A budou mše i na Hradě? „O tom neuvažujeme, ale protože tam máme katedrálu sv. Víta, tam jsou k dispozici bohoslužby vlastně každý den, takže kdo chce, tak tam může z pracovníků prezidentské kanceláře chodit, ale to neznamená, že třeba něco nevymyslíme,“ dodala.

Nejen mše, ale i zpověď

Ve Sněmovně se bude každé dva týdny střídat farář Církve bratrské Daniel Kvasnička a také kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Mons. Milan Hanuš. „Přišli jsme do Sněmovny na základě požadavku a budeme se snažit vycházet poslancům i zaměstnancům vstříc. Naše práce zde není práce misijní, evangelizační, ale co kdo bude potřebovat. Není to tedy jenom o bohoslužbě, ale i individuálním provázení“ vysvětlil Blesku Milan Hanuš s tím, že může jít klidně i o zpověď. „Očekávám od obou kněží, že budou stmelovat a uklidňovat vypjatou politickou situaci, kterou někdy vidíme na obrazovkách,“ řekl Blesku pražský arcibiskup Jan Graubner.

Návrh kaple od Pleskota

Kaple ve Sněmovně funguje od roku 2016. Byla vybodována místo šatny ve Štenberském paláci u Malostranského náměstí za 1,9 milionu korun podle návrhu architekta Josefa Pleskota (70). Ten se v minulosti podílel i na zvelebení Pražského hradu. Současný prezident Petr Pavel (61) chce jeho služby využít i dnes. Pleskot pro zákonodárce dolní komory navrhl velký kruhový stůl s výsečí a kříž, zapůjčený od Národní galerie. Vstup tvoří světelný koridor, který má představovat přechod z civilního do duchovního prostředí. Čeští zákonodárci ale nejsou jediní, kteří na světě mají ve svých prostorách kapli. Duchovní prostor mají také členové britské Dolní sněmovny, německého Spolkového sněmu, polského Sejmu, švédského Riksdagu či izraelského Knesetu.

hejhej ( 2. června 2023 14:10 )

Kdo ty zbytečné kaplany bude platit, doufám, že tu "službu" budou dělat zadarmo. Poslanci, především pětižumpy tak budou ještě více lhát, dostanou rozhřešení a ve lhaní tak budou nadále pokračovat.

karmazdarma ( 31. května 2023 16:09 )

Tak to budou v jednom kole ,protože to největší doupě zla a neřesti je právě Sněmovna.

amej ( 31. května 2023 15:33 )

Na co mají ve sněmovně kaplany??? Normální člověk si snad umí zajít do kostela! A nebo už fialovým úplně hráblo z těch keců, že jsme ve válce a spletli si to s armádou. Trapáci.

mirkli ( 31. května 2023 13:02 )

Tak to ti dva nemůžou přežít.

roxin ( 31. května 2023 12:34 )

O co všechno se fialoví nestarají, mají plno práce ale ta nejdůležitější je NEZAJÍMÁ. ...a ti kaplani to dělají jen tak za dobré slovo:???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud