Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

„Ty ukrajinskej zm*de.“ Podplukovníkovi kvůli nadávkám na fotbale hrozí důtka i snížení výplaty

Autor: Rostislav Fridrich - 
20. září 2023
05:00

Dva měsíce trvalo vojenské policii, než prošetřila případ důstojníka Jána Kotvase. A verdikt? Za sprosté nadávky do zm*dů ukrajinskému fotbalistovi ho čeká kázeňské řízení. Z toho si může odnést napomenutí, nebo přijít o citelnou část výplaty.

Podplukovník Kotvas sprostě nadával fotbalistovi ukrajinského původu při utkání III. třídy okresu Praha-západ mezi Horoměřicemi a Velkými Přílepy. „Ty ukrajinskej zm*de, místo abys válčil, tak tady hraješ fotbal, ty m*dko ukrajinská,“ zaznělo podle zápisu z utkání z úst Kotvase, který byl funkcionářem Velkých Přílep. Zápis také uvádí, že tato slova ohodnotil sudí během zápasu červenou kartou. „Policejní orgán vojenské policie ukončil prověřování ve věci přečinu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, který mohl být spáchán pplk. J. K., a dne 18. 8. 2023 odevzdal věc veliteli Posádkového velitelství Praha ke kázeňskému projednání,“ napsala Blesku mluvčí VP Kateřina Mlýnková.

Čtyři možnosti

„Věc se bude rozhodovat dle paragrafu 53 zákona o vojácích z povolání,“ dodala Mlýnková. To znamená, že Kotvasovi hrozí jedna ze čtyř možností potrestání: napomenutí, důtka, výstraha pro neodpovědný výkon služby, nebo snížení služebního platu až o 15 % po dobu až šesti měsíců. Mzda podplukovníka armády podle platových tabulek v současnosti činí 71 710 korun hrubého měsíčně. Pokud by Kotvasovi byl snížen plat, mohl by až na půl roku přijít i o 10 757 korun každý měsíc. To dělá za půl roku téměř jeden celý měsíční plat.

Ještě fotbalová disciplinárka

Kvůli svému působení mezi fotbalovými bafuňáři může Kotvasovi hrozit ještě jeden ortel. Kromě Vojenské policie incident řeší i okresní fotbalová disciplinárka. Toto řízení ale bylo donedávna přerušeno kvůli souběhu trestního a disciplinárního řízení. „Teď už ten souběh není. Ale nemám informaci, kdy konkrétně disciplinárka v této věci rozhodne,“ řekl Blesku sekretář okresního fotbalového svazu Mikuláš Zbořil. Kotvas ovšem už v červnu svou vinu popřel. A to při jednání v sídle krajského svazu fotbalové asociace.

Video  Výsadek dvanácti vojáků a čtyř zdravotníků přímo uprostřed hlavního města  - Blesk
Video se připravuje ...

15:42
Dnes

Ukrajina dnes tvrdě odsoudila ruské plány na uspořádání prezidentských voleb na okupovaných ukrajinských územích a jakékoliv budoucí hlasování označila za neplatné, informovala agentura Reuters. Ruská horní komora parlamentu tento týden odhlasovala, že se volby v Rusku včetně zabraných ukrajinských území uskuteční v březnu příštího roku, přičemž se očekává, že se prezidentem potřetí v řadě stane současná hlava státu Vladimir Putin.

"Vyzýváme mezinárodní společenství, aby důrazně odsoudilo ruský záměr pořádat prezidentské volby na okupovaných ukrajinských územích a zavedlo sankce vůči zapojeným organizacím," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí. Varovalo také země, aby k těmto "pseudovolbám" nevysílaly své pozorovatele. Ti by podle ukrajinské diplomacie následně čelili trestní zodpovědnosti.

14:54
Dnes

Ostřelování hlásí podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinské úřady z Chersonské oblasti a na jihu Ukrajiny a tamní oblastní metropole. Jeden člověk zahynul při explozi výbušniny shozené z dronu v Beryslavi, městě na břehu Dněpru nedaleko obcí Kachovka a Nová Kachovka, uvedl na telegramu šéf oblastní vojenské správy Oleksandr Prokudin. Další člověk byl podle něj při stejném incidentu zraněn.

Při ostřelování Chersonu byla dnes zraněna jedna žena, uvedl šéf vojenské správy města Roman Mročko. Je nyní v nemocnici ve středně těžkém stavu. Ostřelování města hlásí i další ukrajinské zdroje, píše BBC.

13:00
Dnes

Téma ruské agrese se objevilo i na pohřbu bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. V přímluvách, které přečetli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zazněly prosby o dobrý vývoj společnosti. Mysleme na obyvatele Ukrajiny, připomněla Radoměřská, Schwarzenbergova vzdálenější příbuzná, úděl Ruskem napadené země, jejíž obyvatelé budou ve špatných podmínkách čelit zimě.

Zobrazit celý online

Annar ( 20. září 2023 21:52 )

S turistou se nikdo u blábolů z ukrajiny nebaví,tak přišel trotlit sem😁😁😁😁😁😁😁

Annar ( 20. září 2023 21:46 )

Chtělo to foto,ale seděli tam lidi a očividně nejistí z těch nápisů! Nebylo vhodné provokovat!

turista.z. ( 20. září 2023 21:41 )

Petr Baf.. Jsi normalni vyrovnany ćlovek..

bizon_pepa ( 20. září 2023 16:58 )

Měl pravdu. Kdyby táhnul zpátky, tak by volodymír neměl problémy s mobilizací. Jako fotbalista evidentně žádným postižením netrpěl.

blue_Moon ( 20. září 2023 15:03 )

Předpokládáš správně,, stalo se to na fotbale a skóre by bylo vyrovnáno . Dále by nebylo třeba udavače, nebo udavačů." "Kdyby"se tak ale nestalo..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud