Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Fiala v Blesku hájil balíček i miliony pro Michelin: Vyplatí se nám! A snad se nedívá manželka…

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček, dp - 
14. července 2023
05:00

Pokud chce někdo něco změnit v úsporném balíčku, musí přesvědčit premiéra Petra Fialu (58, ODS). Ten to včera řekl v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. A předseda vlády prozradil, že ho přesvědčili s padesátimilionovou platbou pro firmu Michelin, kterou zaplatí stát za to, že Česko bude na michelinském gastroprůvodci.

Sněmovna začala projednávat v prvním čtení úsporný balíček, ten čelí ostré kritice opozice. Podle ní chce vláda okrást občany a vymlouvá se jen na Ukrajinu. Jak na vás tyto ostré výtky působí?

„Je známo, že preferuji věcnou debatu a argumenty, ale někdy je mi vyčítáno, že vnáším do politiky málo emocí. Tady ale všichni vidíme, k čemu ty emoce vedou. Vedou jen k šíření strachu a iracionality, nikoliv k řešení problému, kterým je, že žijeme na dluh a musíme s tím něco dělat.“

Takže vám jejich kritika vadí?

„Očekával bych od opozice, že bude spíše přicházet s vlastními návrhy a že se budeme střetávat o tom, co dělat, ale to se neděje. Když se podívám na návrhy opozice, a já se díval na to, co navrhuje hnutí ANO, tak jejich řešení znamenají jen další navýšení výdajů. Když to propočítáme, tak je to někde kolem 250 miliard výdajů navíc, a to nejsou žádné úspory. Ani to není věcná debata, my prostě na dluh žít nemůžeme. A pokud bychom tak žili, tak to dopadne vždycky špatně.“

Podle Andreje Babiše by nejvíce ozdravné bylo, kdyby vaše vláda odešla. Vyzval vás, ať znovu požádáte o důvěru. Co mu na tohle vzkážete?

„Že napravujeme věci, které jeho vláda v době, kdy to mohl řešit, absolutně zanedbala. Když se bavíme o ozdravném balíčku a o tom, že žijeme na dluh, tak výdaje státu za vlády Andreje Babiše byly z 20 % na dluh. My jsme to snížili na 13 %, to už je úspěch, ale pořád je to málo. Proto přicházíme s úsporným balíčkem, který hned nevyvolá potlesk, ale je potřeba.“

Poměrně velkou kritiku veřejnosti ale ve Sněmovně vyvolalo, když vláda ve středu schválila poplatek přes 50 000 000 za pět let pro společnost Michelin za zařazení Česka do jejich gastroprůvodce. Proč na to v době utahování opasků peníze jsou?

„Já, když jsem to poprvé slyšel, tak jsem byl proti a smetl jsem to ze stolu. Mým kolegům trvalo dlouho, než mě přesvědčili, ale přesvědčili mě. A ten důvod je jednoduchý, jednak z gastro průmyslu máme velmi výrazné příjmy, pokud jde o to, co v Česku nechávají turisté.“

Není ale tento projekt jen pro pár vybraných restaurací?

„Nejsou to jenom hvězdičky od Michelinu, které u nás mají dvě nebo tři restaurace v Praze, ale je to celý systém restaurací, které jsou v průvodci. A lidé se tímto seznamem řídí, takže mě přesvědčili jednak zástupci podnikatelů, zástupci měst… a potom moji kolegové, kteří řekli, že tohle se udělat vyplatí.“

Čtenáři se vás ptají, proč tu sumu musí platit stát, proč to nezaplatí Asociace hotelů a restaurací. Co byste jim odpověděl?

„Neplatí to jenom státní rozpočet. Je tam podíl podnikatelů, je tam podíl měst a obcí, kterých se to týká, a nakonec je tam podíl státu. Znovu říkám, já chápu to kroucení hlavou, sám jsem musel být přesvědčován, že ta cesta je správná.“

Aktuální míra inflace klesla na 9,7 %. Co pro vás tenhle pokles pod deset procent znamená?

„Je to nepochybně velmi důležitý signál, že ten boj s inflací vedeme úspěšně. Musíme si uvědomit, že my jsme inflaci pod 10 % měli naposled v lednu roku 2022, takže rok a půl jsme toto neměli. Inflace má dopad úplně na všechny. A já říkám, že s její výší se nemůžeme spokojit. Naše vláda bude dělat další kroky pro to, abychom inflaci dostali na čísla, jaká tu byla prostě několik let zpátky, to znamená, abychom se přiblížili k inflačnímu cíli kolem 2 %. To bude ale ještě hodně dlouhá cesta.“

Často ve Sněmovně slyšíte narážky na pokračující Fialovu drahotu. Jak to s drahotou vidíte v Česku?

„Pojem Babišova drahota jsem použil já, protože v době, kdy žádná válka na Ukrajině nebyla, tak vláda hnutí ANO měla velké deficity. A jakým způsobem přistupovala k ekonomice, tak způsobila inflaci a způsobila zdražování věcí. A na to jsem poukazoval. Já za opatřeními naší vlády stojím a myslím si, že jsou promyšlená, a na to jsem hrdý. My jsme v těch těžkých chvílích, kdy celoevropsky rostly ceny energií, kdy dokonce hrozilo, že energie nebudou, jsme tady poslouchali, že bude benzin stát 100 korun, že všichni v zimě umrzneme a že nebude plyn. Nic z toho se nestalo, protože jsme dělali včas a promyšlené kroky.“

Plánovaný deficit na tento rok je 295 miliardy, v květnu už jsme byli na částce 271,4 a v červnu se pak sekyra snížila na 215,4 miliardy. Jaký bude na konci roku? Podle ekonomů přesáhne 300 miliard.

„Z některých daní přicházejí příjmy v průběhu léta. Windfall tax bude v průběhu léta, stejně tak dividenda z ČEZ, kterou celou použijeme na podporu lidí. Takže do konce léta se na to nedá odpovědět. Troufnu si ale tvrdit, že se budeme k tomu deficitu velmi blížit.“

Před vámi ve studiu seděla Alena Schillerová z hnutí ANO, ta o vás tvrdila, že lžete, když varujete před tím, že Česku hrozí bankrot. Pane premiére, lžete?

„Já tvrdím, a je to logické, že když někdo žije neustále na dluh, tak je to tragické a špatně to dopadne. A to my nechceme, proto s tím musíme něco udělat.“

Když se dohadoval balíček, musel jste během jednání bouchnout do stolu, zvýšit hlas coby premiér a říct, že tohle opravdu nechcete?

„Bylo tam pět politických stran a každá měla trošičku jinou představu. V základních věcech jsme se samozřejmě shodovali. A byly nápady, které mně třeba nepřipadaly vůbec dobré, i nápady, které bych považoval za nesprávné, ale nakonec jsme se domluvili na kompromisu, za kterým můžeme všichni stát.“

Lidé i firmy čekají, co v balíčku nakonec zůstane, zda z něho něco nevypadne. Vy sám avizujete, že velké změny se čekat nedají. Ale přesto - plánuje se v něm něco ve Sněmovně změnit?

„Žádné podstatné změny se čekat nedají. To, co se může stát, je, že tam, kde budeme přesvědčeni, že jsme někde udělali chybu, anebo jsme si nedomysleli dopad, tak jsme připraveni úpravy udělat. Nikdo není neomylný. Ten prostor, kde bude možno vznášet argumenty, které by mě přesvědčily, je před námi.“

Minulý týden Česko navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. K tomu máme několik dotazů čtenářů - pomoc Ukrajině stála 50 miliard. Co děláte pro české občany?

„Českým občanům pomáháme každý den, například v oblasti energií a souvisejících věcí v letošním roce tato pomoc přesahuje 200 miliard korun. A tady mluvíme o prostředcích, které jsou řádově nižší. Padlo tam číslo 50 miliard, tak to je celková maximální částka, kterou to celé bude stát, ale nesmí se zapomenout u toho počítat dál. Velká část těch 50 miliard jde přímo českým občanům a českým institucím, a to třeba za to, že poskytují ubytování Ukrajincům.“

Prezident Pavel vyčíslí tuto částku na 45 miliard. Řada čtenářů si řekne, že v době, kdy tady otáčíme každou korunu v rozpočtu, tak je to pro ně velké číslo. Vám tato částka přijde adekvátní?

„Druhou část naší pomoci dostaneme zpátky, a to prostřednictvím spojenců, ať už EU, případně USA. Tady to může být až deset miliard, které přijdou zpátky. Navíc 100 000 Ukrajinců je u nás zaměstnaných a odvádí tady daně, a to přes sociální a zdravotní pojištění. To je odhadem minimálně 10 miliard, takže z těch 50 miliard toho moc nezbude.“

Proč s prezidentem Zelenským létalo po Evropě české vládní letadlo? Čí to byla aktivita?

„Ukrajinský prezident v této válečné době nemůže létat ukrajinským letadlem přímo z Kyjeva, takže my jsme poskytli naše vládní letadlo. A já jsem četl, a bylo to i v Blesku, že řada expertů na zahraniční politiku tento krok označila za mimořádně diplomaticky zdařilou věc. A ono to tak je. Díky tomu budou naše firmy mít podporu prezidenta Zelenského v poválečné obnově Ukrajiny.“

Ruská agrese výrazně ukazuje, že naši bezpečnost řešit musíme. Jeden ze způsobů, jak ji řešit, je obranná smlouva s USA. Dnes ji schválil Senát, příští týden má projít Sněmovnou. Co byste vzkázal lidem, kteří mají obavy z tohoto dokumentu?

„Není důvod mít obavy. Smlouva jasně vymezuje případný pohyb amerických vojáků na našem území. Bez schválení Parlamentu tady žádní vojáci pobývat nemohou. Dokument jsme měli mít už dávno, protože 24 členských států NATO ji už má, včetně našich sousedů. Je to věc, která je rozumná a která je důležitá. A poslední věta - mír v Evropě po druhé světové válce je zajišťován díky evropské spolupráci s USA, tak to prostě je.“

Když jsme u Ameriky, už máte nějaký termín vašeho pozvání do Bílého domu?

„S prezidentem Bidenem jsem se setkal již minimálně třikrát a měli jsme možnost mluvit z očí do očí. Návštěva Bílého domu, to je trošku jiný rozměr. Tam nejde jenom o to, že tam přijedeme a potřeseme si rukou, ale musí být dobře připravený obsah, včetně všech dalších věcí, které tam chceme domlouvat. Vše je potřeba dobře připravit i z hlediska toho, aby to mělo dlouhodobý efekt pro zájmy naší země.“

Je léto a Češi vyráží na dovolené. Sněmovna ale rokuje o balíčku a jednání se mohou protáhnout. Plánujete vůbec nějakou dovolenou?

„Jako každý jiný člověk, i já potřebuji nějaký odpočinek, takže já věřím, že budu mít dovolenou. Vládní prázdniny máme vyhlášené na začátek srpna.“

A každý rok jezdíte do Chorvatska. Bude i letos?

„Přiznám se, že se jako řada Čechů chystám do Chorvatska a těším se. Doufám, že se na tento pořad nedívá moje manželka, protože jak jste řekl, tak možná by to nemuselo vyjít, což by ji určitě nepotěšilo. Ale doufám, že vše vyjde a že se svou rodinou budu moci strávit nějaký čas u moře.“

tomshark ( 14. července 2023 20:59 )

Byli jsme poslední země v Evropské unii, která to řeši. Ostatní už dávno zjistili a potvrdili, že značka Michelin turistiku prodává. Příklad? polska Poznaň má díky M. 12 zápisů, Estonsko s počtem obyvatel jako Praha má 36 zápisů. To ovlivňuje motivaci turismu.

tomshark ( 14. července 2023 20:54 )

Michelin je cestovatelský hub. Jedna z prvních navigaci je viamichelin.

Jsme poslední země v Evropské unii , která tenhle učastnicky poplatek reší, jelikož ostatní už dávno prokoukli, že má pozitivní vliv na cestovní ruch. Část cestovního ruchu je totiž přímo spojená s gastroturistikou, v Evropě v 30%. Ale to jsou země se zavedeným průvodcem. Konkrétně si to pochvaluje Portugalsko, Estonsko, Slovinsko.

Tzv. luxury travel je bez značky Michelin nemyslitelná.

Michelin požaduje, aby platbu garantoval stát. Spojování platby s hodnocenými subjekty zcela odmítá.

Inspektoři navštíví všechny kraje a vyberou potenciální subjekty. Je třeba říci, že v krajích se už restaurace ozývají, mají zájem.

Součástí projektu je i online vedena kampaň, články na sociálních sítích , příspěvky na webech.

Součástí je i licence na pořádání akcí pod hlavičkou Michelin, gala, PR apod.

Samotné propojení se jménem Michelin přináší subjektů nárůst obratu o 50%.

Výsledkem je tedy průvodce , do roku 2028 musí mít 28 subjektů, 10 mimo Prahu .


Malé srovnání: polska Poznaň město má 12 zápisů

Závěr: má to smysl, přinese to posíleni turistiky na úrovni krajů, povznese to úroveň české gastronomie.

jajas ( 14. července 2023 17:34 )

A víš že mně taky napadlo, že si svůj nový nick uděláš přehozením slov? Tak to se povedlo! Nevíš, co jim vadilo? Nevšiml jsem si....

krapotkin ( 14. července 2023 16:30 )

To není jen dojem. To je fakt.

msamec3 ( 14. července 2023 16:19 )

Ten prodá vse

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa