Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pavel ucti památku obětí z Lidic a přidal varování: Jsou živé příběhy, které se mohou opakovat

Autor: ČTK - 
10. června 2023
12:32

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Podle Pavla si lidé připomínají Lidice, aby uctili památku obětí, ale i proto, že jsou tyto události stále aktuální. „Když se podíváme na množství konfliktů dnes po světě, při kterých umírá civilní obyvatelstvo, tak je dobře, že víme, že to není jenom o památnících, o těch deskách, ale že to jsou naprosto živé příběhy, které by se mohly opakovat. A pokud nechceme, aby se opakovaly, tak je dobře si to připomínat,“ řekl prezident novinářům.

Z politiků kromě Pavla dorazili například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), místopředsedové dolní komory Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS). Věnce u hrobu lidických mužů položili také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nebo guvernér České národní banky Aleš Michl.

Program v Lidicích začal bohoslužbou na základech kostela svatého Martina, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. Upozornil na to, co může způsobit lidská zloba, když je spojena s omylem v myšlení, které ovládá zrůdná ideologie. „Modlíme se za oběti a zároveň myslíme na to, co se děje ve světě dnes, nejen na nedaleké Ukrajině. Jako by se svět vůbec nepoučil a musel opakovat tak bolestné zkušenosti,“ uvedl arcibiskup.

Památku lidické tragédie přijel uctít například i šestaosmdesátiletý Jiří Pokorný z Berouna, který byl v Lidicích poprvé v září 1945 se svým otcem a později se podílel na obnově obce. „Když mě sem přivezl otec v roce 1945, tak jsme stáli tady nahoře a on se rozplakal a řekl, že tohle se už nesmí opakovat. Od té doby jsem tady několikrát do roka, a jakmile mi přijedou nějací příbuzní, tak je přivezu sem a vyprávím jim, co jsem slyšel od mého táty,“ řekl Pokorný ČTK.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Video  Exemplární trest pro zcela nevinnou obec Lidice. Nacisté ji vyvraždili, vypálili a srovnali se zemí  - Videohub
Video se připravuje ...

 

pindal ( 12. června 2023 19:20 )

To si piš.Vědí a připravují.Každé jejich slovo je v podstatě oznámení,bych řekl,protože to tak cítím.Naši politici jsou jenom herci,ale znají scénář.

pindal ( 12. června 2023 19:01 )

I když,já sám,nic moc,tak jsem si vždy myslel,že Češi jsou nadprůměrně inteligentní národ.Vždy jsem byl rád,že k nim patřím.V poslední době,jsem si ale uvědomil,že jsme,asi národ hlupáků.Hrozně mě to mrzí,ale je to moje chyba.Kdybych nebyl tak naivní,tak bych nebyl tak zklamanej.

pindal ( 12. června 2023 18:43 )

No,ale sluší mu to a hlavně to není Babiš.

pindal ( 12. června 2023 18:36 )

Tento případ nebyl v jeho zájmu,nedivte se.Nejde ani o ukrajinskou dívku,je to jenom gesto,aby někoho ubezpečil,že plní zadání.

pindal ( 12. června 2023 18:25 )

Je to guma,kdo ji natáhne,tomu slouží,přece.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud