Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Evropská rada vydavatelů tlačí na Fialu: Přehodnoťte vyšší DPH na noviny. Pomůže dezinformacím

Autor: ČTK - 
26. května 2023
17:04

Evropská rada vydavatelů (European Publishers Council, EPC) se dnes obrátila dopisem na předsedu vlády Petra Fialu (ODS) s žádostí o přehodnocení vládního návrhu zvýšit v rámci ozdravení státních financí sazbu DPH za prodej novin ze současných deseti na 21 procent. Zvýšení daně povede ke zdražení tisku, a tím snížení jeho dostupnosti, což uvolní prostor pro šíření dezinformací, uvedla rada v dopise.

„Zvýšení sazby DPH jednoznačně poškodí vydavatele tisku i jeho čtenáře a v dlouhodobém horizontu i celou společnost. Povede mimo jiné k dalšímu zdražení tisku, poklesu jeho prodeje, a tím i k omezení dostupnosti kvalitních, důvěryhodných a profesionálně zpracovaných informací. Tím se uvolní prostor pro šíření dezinformací. To jsou jistě důsledky, které si vláda ČR nepřeje. EPC proto vyzývá vládu ČR, aby v návrhu provedla změnu a přeřadila tiskové publikace společně s knihami do nulové sazby DPH,“ uvedla výkonná ředitelka Angela Mills Wade.

EPC reprezentuje vrcholové řídící pracovníky z mediálních společností a jejími členy jsou předsedové představenstev a generální ředitelé předních evropských mediálních domů, které se aktivně podílejí na tvorbě multimediálního obsahu v EU.

Ke stejnému kroku vyzvala ve čtvrtek vládu Světová asociace vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA a minulý týden také Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) a Evropská asociace vydavatelů časopisů (EMMA). V dopise asociace upozornily na mnoho negativních dopadů zvýšení sazby DPH pro tisk, například ve vztahu k rozšíření prostoru pro dezinformace. Uvedly mimo jiné, že daňový přínos opatření bude velmi nízký.

Zvýšení DPH na noviny je součástí tzv. konsolidačního balíčku, od kterého si vláda slibuje snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy. V dalším roce by to mělo být 53,4 miliardy korun.

Video  Ministr Vít Rakušan o vládním daňovém balíčku i rušení pošt  - David Polák
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 28. května 2023 07:28 )

Malá česká zbabělost, křivárna, podrazáctví, nenažranost, arogance, to jsou charakteristické rysy. Tak jen klidně pokračujte, nikdo si ničeho nevšimne, nikdo nemá ani tušení co jste - jsme zač. Moc pěkný jistoty na který se člověk může spolehnout. Já když ty selata vidím, tak mi to už dělá snad i radost.
Nagano 98 černý den našeho slavnýho hokeje .
Kašpárci
Lux byl asi si poslední koho jsem ještě dokázal nenávidět. Nejspíš mi ještě asi si záleželo atd. Tak takto vidím křivou, upocenou, mediální realitu já
Klidně se lidem dál vysmívejte . Nic se ale nemá přehánět.
Až na ten BRICS vám to šlape jak hodinky. Všechny esa v rukávu a nebo taky možná jen černý Petr ❤🧣, soudruzi upocený.
BRICS má pro Řecko připravený rozvojový fond.

Jirik-ta ( 28. května 2023 07:27 )

no přesně

Jirik-ta ( 27. května 2023 10:49 )

nikdo to nečte, konstrukce mediální reality koho to zajímá.

karmazdarma ( 26. května 2023 17:51 )

Tady těmto "Diletantům" je to úplně jedno kolik co stojí ,hlavně ať nateče co nejvíc peněz do koryta, aby mohli mlaskat jak vepříci. Nakonec stejně nevyberou tolik,kolik si namalovali do grafu. Realita bude úplně někde jinde. Něco podobného jak s těma Bankama.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa