Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Putinův bývalý zeť přišel o lukrativní pozemek v Nizozemsku. Kvůli obcházení sankcí?

Autor: ČTK - 
26. května 2023
11:42

Nizozemští prokurátoři zabavili pozemek nedaleko Amsterodamu, který patří bývalému zeti ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to list The Guardian s odkazem na vyšetřování, které vedl se dvěma investigativními weby. Nizozemský podnikatel Jorrit Faassen, který byl dříve ženatý s Putinovou starší dcerou, byl podle deníku vyslýchán kvůli obcházení sankcí.

Faassen, který byl manželem Mariji Voroncovové, vlastní pozemek v Duivendrechtu. Z nizozemského katastru nemovitostí vyplývá, že byl 12. května zabaven v rámci trestního vyšetřování státním zastupitelstvím pro finanční, hospodářské a ekologické trestné činy. Tento úřad je odpovědný za vymáhání dodržování sankcí.

Zabavení pozemku úřady značí, že Faassen je pravděpodobně cílem vyšetřování, uvedla právnička Heleen over de Lindenová. Nizozemští prokurátoři se k případu odmítli vyjádřit.

Faassen, který žije v Moskvě, byl nedávno vyslýchán na letišti Schiphol, když přiletěl do Nizozemska. Uvedl to The Guardian s odkazem na zdroj, podle kterého se výslech týkal podezření z „vyhýbání se sankcím“, Faassenovi byl také zabaven notebook a mobilní telefon, krátce poté se vrátil do Moskvy.

Putinovy dcery Jekatěrina Tichonovová (36) a Marija Voroncovová (38) nejsou veřejně příliš známé. Obě byly na sankční seznamy Evropské unie a USA zařazeny v dubnu 2022, krátce poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na Faassena se nevztahují žádné sankce uvalené Spojenými státy, EU ani Británií. Faassen se v roce 2008 oženil s Voroncovovou, ale pár se údajně rozvedl, podle ruských médií spolu mají desetiletého syna.

Pozemek u Amsterodamu a jeho spojení s Faassenem jsou veřejnosti dobře známy. Krátce po zahájení ruské invaze zde protestující vztyčili nápisy vyzývající Putina, aby osvobodil vězněného předáka opozice Alexeje Navalného. Požadovali také, aby Voroncovová řekla svému otci, ať zastaví válku na Ukrajině.

Jinak je pozemek o rozloze 1432 metrů čtverečních na adrese Molenkade 28 v Duivendrechtu, oblasti jihovýchodně od Amsterodamu, poměrně nenápadný, napsal The Guardian. Sice je v současné době prázdný, ale společnost Faassen, která je na seznamu vlastníků, požádala v roce 2021 o povolení postavit na něm dům a šest malých kancelářských budov. V březnu 2022 město řízení o povolení zastavilo s odůvodněním, že Faassen má „úzké vazby“ na Putina.

Spojené státy v březnu uvedly, že zahajují nový zátah proti zemím a jednotlivcům zapojeným do porušování sankcí, což je široký okruh činností, které mohou sahat od převádění zakázaného dovozu do Ruska až po usnadňování finančních zájmů Rusů, na které se vztahují sankce.

Rusko využívá sítě překladišť a další způsoby, aby se vyhnulo ekonomické izolaci. Aktivisté si stěžují, že rodiny ruských úředníků, na které byly uvaleny sankce, navzdory válce nadále žijí v Evropě.

10:10
Dnes

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na dnešek zničily 25 z 38 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Uvedl to na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, podle kterého tři ruské bezpilotní letouny patrně přeletěly nad rumunské území. 

Ruské dronové útoky dnes v noci mířily na jihoukrajinskou Oděskou oblast a oblasti v centrální části země. Kyjevská správa podle ruskojazyčného serveru BBC uvedla, že se všechny drony mířící na město podařilo sestřelit.

„Izmajilský okres znovu čelil útoku. Rusové zaútočili drony na pohraniční oblast. V důsledku ostřelování byla částečně zničená administrativní budova, na místě propukl požár,“ uvedl šéf oděské oblastní správy Oleh Kiper.

8:12
Dnes

Syrský prezident Bašár Asad se v Kremlu setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten jej podle TASS varoval před hrozbou eskalace konfliktu na Blízkém východě.

7:37
Dnes

 Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí Eurasie. V dokumentu, zveřejněném na webu radnice, není uveden důvod pro přejmenování náměstí, které bylo otevřeno v roce 2002 v rámci společného projektu Ruska a Belgie, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

Je to první příklad zbavování se poevropštěných místních názvů (v ruském hlavním městě),“ napsal server Važnyje istorii.

Přejmenování se odehrálo na pozadí prudkého ochlazení vztahů Ruska s evropskými státy po ruské invazi na Ukrajinu. Většinu zemí kontinentu ruská vláda zařadila na seznam vůči Moskvě nepřátelských států, připomněla stanice Radio Svoboda. Dodala, že úřady nezměnily názvy nedalekého Kyjevského nádraží a obchodního centra Jevropejskij.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa