Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Rakušana čeká grilování kvůli České poště. Opozice ho tepe za chaotické rušení poboček

Autor: for, ČTK, lig - 
18. dubna 2023
14:19

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) je připraven ve Sněmovně hájit kroky ministerstva vnitra v posledním roce. Debata o České poště se však pravděpodobně neuskuteční na mimořádné schůzi svolané ANO pod názvem „selhání a neschopnost Víta Rakušana ve funkci ministra vnitra“, ale v rámci schůze nazvané „situace v České poště“, kterou poslanci zahájili začátkem března, řekl novinářům před začátkem dnešního zasedání Sněmovny šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Na podobě schůze se podle něj shodly vládní strany s opozicí.

Poslanci se mají podle plánu ve středu odpoledne mimořádně sejít z podnětu opozičního hnutí ANO k diskusi o budoucnosti ztrátové České pošty, která po souhlasu vlády může zrušit skoro desetinu poboček. Zástupci ANO Rakušanovi vyčítají například špatnou komunikaci s veřejností i se starosty a primátory ohledně dalšího působení pošty.

Ke schválení návrhu programu schůze potřebuje opozice i koaliční hlasy. Vládní tábor je dosud u žádné opoziční mimořádné schůze nedodal. Tentokrát podle Výborného vznikla dohoda, že poslanci program schválí.

Nepůjde ale o schůzi o „selhání a neschopnosti“, kterou poslanci přeruší, ale dříve svolanou schůzi týkající se pošty. „Budou tak moci vystoupit i poslanci mimo přednostní práva. Shoda je na tom, aby bylo jednání maximálně efektivní, zazněly dotazy, pan ministr je připraven reagovat,“ uvedl. Jednání by mělo skončit zhruba za tři hodiny v 18:00, dodal Výborný.

Rakušan uvedl, že se zúčastní jakékoliv schůze, která se ho nějak dotýká. „Budu odpovídat na dotazy, reagovat a určitě vystoupím,“ řekl. Chce hájit práci ministerstva, které loni podle něj hrálo zásadní roli pro bezpečnost ČR při dvojí migrační krizi. „Podle mých informací se ale bude zařazovat bod o České poště a schůze pod tímto názvem nebude,“ řekl ke schůzi, která nese jeho jméno.

Vildumetzová: Chaotické a nepřipravené rušení poboček

Kabinet minulý týden schválil nařízení, které povede ke snížení minimálního počtu poboček provozovaných poštou na 2900. Pošta již dříve zveřejnila předběžný seznam 300 pošt ke zrušení. Opoziční hnutí ANO a SPD plán transformace podniku kritizují.

Podle stínové ministryně vnitra by měl Rakušan ihned předložit analýzu, podle které se rušilo 300 poboček pošty. Na tiskové konferenci Jana Mračková  Vildumetzová (ANO) uvedla, že celé rušení bylo „nepřipravené a chaotické.“ Analýzu požaduje i usnesení z bezpečnostního výboru. 

Vildumetzová doufá, že budou mít čas se vyjádřit všichni, kterých se rušení poboček dotýká, a to včetně starostů. Ty podle ní Rakušan i přes název svého hnutí - Starostové a neuzávislí - hodil přes palubu.

Hnutí SPD se zrušením poboček zásadně nesouhlasí, jde podle něj o neprůhledný proces bez jednání se zástupci samospráv. Mezi rušenými pobočkami mají být i bezbariérové nebo čerstvě nákladně rekonstruované pobočky, řekl dnes šéf poslanců SPD Radim Fiala. Česká pošta podle něj poskytuje nenahraditelnou veřejnou službu.

Video  Vláda schválila zrušení 300 poboček České pošty. Nezbytný krok pro její přežití, vzkázal Rakušan  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 19. dubna 2023 07:17 )

Těm bude každý dobrý, aby se z toho vylhali......

stoura ( 19. dubna 2023 05:01 )

Přesně trefený názor,ten vykulený odborník by stejně jako celá fialová vláda potřeboval kopnout do p....e!!!

svobodaslova ( 18. dubna 2023 22:25 )

Ještě to sveďte na Jake­še,Kap­ka,štr­ouga­la,

nespokojeny ( 18. dubna 2023 21:11 )

Jirik-ta ( 18. dubna 2023 20:17 )

KSČ je stále vedoucí silou ve státě , KSČM zatím nestíhá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud