Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Hádky o penze: Rakušan odmítá „okrádání důchodců“, Mračková šila do „absolutního alibismu“ Pavla

Aktualizováno -
19. března 2023
12:21
Autor: simao, ČTK - 
19. března 2023
11:30

Prezident Petr Pavel podepsal v týdnu omezení červnové valorizace důchodů. Namísto 1770 Kč vzroste průměrný důchod o 760 Kč. Opozice dále mluví o ožebračování důchodců - stejně jako během obstrukcí ve Sněmovně. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) to v nedělní Partii na Primě odmítl. Do Rakušana i Pavla se však pustila i Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Vít Rakušan míní, že Petr Pavel svým podpisem ukázal, co od začátku bylo jasné - že nebyl vládním kandidátem, že „je autentický a silný politik, na kterého jsme se určitě všichni těšili“, a má vlastní názor. Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. A pokud by se opozice na soud neobrátila, učiní tak on sám.

„Samozřejmě, pan prezident má své výhrady. Pokud on má pochybnosti o ústavnosti, sám řekl, že by danou záležitost dal k Ústavnímu soudu, pokud by tak neučinila opozice. Je to zcela legitimní přístup,“ poznamenal Rakušan v Partii na Primě.

Rakušan: Žádné okrádání důchodců

„Meritorní a hlavní je ten podpis, to znamená, že pan prezident sdílí to, co vidíme,“ podotkl Rakušan s tím, že Pavel podle něj vidí, proč vláda k tomuto kroku musela přistoupit. „Komunikace ze strany vlády by mohla být lepší,“ připustil vicepremiér, ale upozornil, že vláda řeší velké penzum problémů, které navíc z velké části zdědila.

„My vidíme tu tíživou ekonomickou situaci, která tady je (…). My zpomalujeme to tempo, protože už teď každý šestý důchod v této zemi jde z deficitu,“ uvedl Rakušan.

Nesouhlasí však s používáním expresivních výrazů ze strany opozice, jako je „okrádání důchodců“. „Nemalujme to schéma takové, že bychom důchodcům něco brali, k valorizacím důchodů dojde,“ uvedl Rakušan s tím, že za 18 měsíců Fialovy vlády vzrostly průměrné důchody o 31 procent. „Z 15 tisíc se posouváme až nad 20 tisíc průměrného důchodu,“ podotkl.

Mračková: Věřila jsem, že nepodepíše

„Já jsem věřila v to, že když ho (prezidenta Pavla) dvakrát navštívili Karel Havlíček a Alena Schillerová a řekli mu dostatek argumentů, tak že ten zákon nepodepíše,“ uvedla v Partii Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Počínání Pavla, který má sice pochybnosti nad vládní úpravou valorizace penzí a rozumí právním námitkám opozice, přesto však svůj podpis pod novelu připojil, označila za „absolutní alibismus“. „A spíš to na mě působí velmi neférovým dojmem,“ dodala.

„Přece on je tady pro všechny občany,“ divila se Mračková. „Pan prezident měl jedinečnou možnost ze sebe smýt nálepku toho, co se říkalo - že je vládním kandidátem,“ podotkla. Pokud by Pavel nepodepsal, byla podle Mračkové jedinečná příležitost si sednout ke stolu a přijít konečně s důchodovou reformou.

Pavel měl argumentaci „docela dobrou“, oponoval Rakušan, jenž Mračkové vytkl, že Pavel by byl podle ní prezidentem všech pouze v momentě, pokud by vyhověl ANO.

„Ve chvíli, kdy prezident udělá nějaký úkon, který se mně osobně nelíbí, a vy říkáte, že dvakrát za ním byli Karel Havlíček a Alena Schillerová, tak on měl přistoupit na naše argumenty, hned napadnout prezidenta po jeho prvním podpisu, když on tu argumentaci měl docela dobrou, byl kritický i k vládě, ale vysvětloval, proč ten podpis jako takový dal, tak ve chvíli, kdy by to nepodepsal, vy začnete chválit prezidenta. Prezident má dělat to, co vy chcete či nechcete, a ve chvíli, kdy udělá to, co vy chcete, potom je to prezident všech občanů této země. Ve chvíli, kdy to neudělá, tak to není prezident všech občanů,“ divil se Rakušan a označil to za „laciné“.

„Váš předseda, stranický kandidát, chápu, že (s ním) byste byli spokojenější, ale váš předseda hodně prohrál, prezident Pavel hodně vyhrál, tak mu nechte tu svobodu rozhodování,“ poznamenal Rakušan s tím, že i prezident má právo se obrátit na Ústavní soud. „Pan prezident dal podpis pod zákon, kde je přesvědčen, že věcně zákon jako takový smysl má,“ míní.

Jak rozhodne Ústavní soud?

Mračková Vildumetzová uvedla, že respektuje výsledek voleb, ale prezident musí dodržovat ústavu a právní předpisy. A jestliže má pochybnosti, že to není v souladu s ústavou, tak to podepsat neměl.

„Hovoříme pořád o částce 19 miliard korun. V tom rozpočtu je to velmi malá částka,“ poznamenala Mračková ohledně úspor, které tento krok přinese. „My pořád říkáme: Dejte seniorům to, na co mají nárok,“ uvedla.

„Teď se vžijte do situace, že Ústavní soud rozhodne ve prospěch seniorů, takže seniorům se to bude vracet, bude se to muset popřípadě vracet i s nějakým penále atd. My jsme měli jedinečnou možnost konečně si sednout k jednomu stolu a přijít s racionální důchodovou reformou,“ dodala Mračková Vildumetzová během hádky o penze na CNN Prima News.

„Osm let vlády hnutí ANO. Jednou i s premiérem, jednou s ministrem financí. Ve chvíli, kdy není připravena žádná důchodová reforma, vy teď bohorovně říkáte: Pojďme si sednout k jednomu jednacímu stolu. Proč jste nás k tomu stolu nedovedli vy? Proč jste takovou reformu nepředstavili?“ oponoval Rakušan s tím, že současná vláda má na rozdíl od té předchozí politickou odvahu jít i do tak těžké a nepříjemné věci, jako je důchodová reforma. Z alibismu proto obvinil pro změnu ANO.

Pětikoalice projedná nový vzorec. Sáhnou i na platy politiků?

Vládní koalice by přitom ve středu měla jednat o tom, jak se budou valorizovat důchody dál. „Každé hnutí, každá strana v té pětikoalici má trochu jiný vzorec,“ připustil Rakušan s tím, že je třeba přijít s kompromisem, který bude přijatelný ve výsledku i pro opozici, aby ho následně netorpédovala mediálně a nepoužívala opět silná slova, že se okrádají důchodci, upozornil šéf STAN.

V řádném termínu se teď důchody zvyšují vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. V mimořádném termínu se zvedá procentní zásluhový díl důchodu poté, co přírůstek cen za sledované období přesáhne pět procent.

V červnu průměrný starobní důchod vzroste kvůli inflaci mimořádně o 760 korun. Zásluhový díl penze se zvedne o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Výhodnější je to pro nižší penze. Podle původního vzorce by to bylo o 1770 korun. Zásluhový díl by rostl o 11,5 procenta.

Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
Video se připravuje ...

UFO1 ( 19. března 2023 20:26 )

Po válce by se měli vrátit domů,Uk je bude potřebovat a mentalitou nejsou stejní jako obyv.CR

UFO1 ( 19. března 2023 20:19 )

UFO1 ( 19. března 2023 20:18 )

Šlápli na ústavní práva nejslabších ,důchodců, absolutní ostuda slepence, obrovské zklamání z prezidenta po týdnu, politická tragédie, dalších ztracených 5 let....

Růžena Karásková ( 19. března 2023 20:08 )

Vážím si p.Mračkové, že se nebála říct nahlas svůj nàzor na Rakušanův postoj ohledně demonstrace azklamání z jednání prezidenta Pavla,který alibisticky vyřešil- nevyřešil valoritaci důchodu...Rakušan na tuto političku absolutně nemá.JE SKVĚLÁ A MÁ ROZUM,na rozdíl od pokrytce a zbabělce Rakušana.

nespokojeny ( 19. března 2023 17:46 )

Rakušan odmítá a přitom okrádá. Prezident podepíše a nesouhlasí.
Premiér tvrdí, že jsme ve válce a přitom Rusko napadlo Ukrajinu. Ministr zdravotnictví miluje tanky. Ministryně obrany miluje ministra zdravotnictví, protože on miluje tanky. Ministr financí dle všech zjištění a posudků odborných ekonomů nerozumí financím. PS vede předsedkyně cca s 3% voličů.
To mně hlava nebere.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa