Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Otřesy na Slovensku: „Edo, díky.“ Premiér Heger i ministr obrany Naď končí v hnutí Matoviče

Aktualizováno -
7. března 2023
08:55
Autor: ČTK, simao - 
7. března 2023
08:07

Slovenský premiér Eduard Heger necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami v zemi oznámil odchod z mateřského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Učinil tak v noci na dnešek v příspěvku na sociální síti. Podle listu Sme v OLaNO končí také ministr obrany Jaroslav Naď. Oba politici svůj odchod z hnutí naznačovali už několika týdnů.

Dosavadní člen předsednictví OLaNO Heger se stal předsedou vlády před dvěma roky po krizi ve vládní koalici, v zájmu jejíhož řešení z premiérské funkce odstoupil šéf OLaNO Igor Matovič.

Loni v prosinci po další koaliční krizi a po odchodu strany Svoboda a solidarita (SaS) z vlády sněmovna vyslovila už menšinové Hegerově vládě nedůvěru a kabinet zůstal v úřadu s omezenými kompetencemi jen z pověření prezidentky Zuzany Čaputové.

Matovič po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, což bylo součástí dohody Hegera s SaS ohledně její podpory například státního rozpočtu na tento rok. Předtím se Heger opakovaně Matoviče zastal, a to i v době, kdy SaS ještě jako vládní strana neúspěšně požadovala Matovičův odchod z kabinetu.

„Hnutí mi dalo důvěru a příležitost být součástí vlády a později vládnout naší zemi. S hnutím jsme ušli dlouhou cestu. Měli jsme těžké a hezké chvíle. Taky jsme udělali chyby, protože nejsme dokonalí, protože jsme jen lidé,“ uvedl Heger na facebooku.

„Mám vlastní vizi politiky. Vím, že když to chci splnit, musím jít vlastní cestou. Život nám jednoduše představuje situace, kdy se musíme rozhodnout. Dneska to dělám. Hnutí do dalšího politického života přeji jen to nejlepší,“ dodal.

„Edo, mnoho štěstí a dík za společnou cestu,“ napsal na facebooku pod příspěvkem Hegera šéf OLaNO Matovič. Někteří vládní politici dříve řekli, že Heger by měl zůstat v čele vlády i v případě svého odchodu z OLaNO.

Ministr obrany Naď dříve hovořil o tom, že Matovičovy názory jsou příliš konzervativní a že voličům chybí alternativa, která má jasné směřování v zahraniční politice a je proreformní.

OLaNO se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Popularita hnutí i samotného Matoviče ale později začala klesat. Preference OLaNO se nyní pohybují na jednociferné hodnotě a Matovič se řadí k nejméně oblíbeným politikům v zemi.

Nejpopulárnějšími stranami jsou Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) expremiéra Petera Pellegriniho a Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého předsedy vlády Roberta Fica. Pellegrini založil Hlas-SD v roce 2020 po odchodu ze Směru-SD.

Slovenská sněmovna pak na konci ledna rozhodla, že předčasné volby v zemi budou 30. září.

Video  Ahoj. Fiala vítal v Praze souseda Hegera, na supersummit přijeli i Scholz a Morawiecki  - ČTK
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa