Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Podivné a kontroverzní Zemanovy metály: Končící prezident vyznamenával své kamarády a podporovatele

 • Autor: vja - 
  6. 3. 2023
  05:00

  Končící prezident Miloš Zeman uděloval mnohdy státní vyznamenání poněkud zvláštním způsobem. Nezřídka vyznamenával své známé a spolupracovníky nebo kontroverzní osobnosti, což vedlo k řadě bizarních situací. Rozpaky budilo například vyznamenání režiséra Roberta Sedláčka, který o Zemanovi natočil film, přičemž na slavnostní udílení metálů nakonec přišel oblečený v obyčejné mikině. Bez rozruchu se neobešlo ani vyznamenání kontroverzního umělce Františka Ringo Čecha, Františka Čuby či Daniela Hůlky, jenž nakonec metál vrátil, ale i dalších.

  Zemanovi bylo opakovaně vyčítáno, že oceňuje zejména své známé a podporovatele z oblasti politiky a veřejného života. Mezi vyznamenanými od roku 2013, kdy se Zeman poprvé chopil role prezidenta, je skutečně značný počet prezidentovi blízkých lidí. Nad mnoha jmény přitom často politickým komentátorům i širší veřejnosti zůstával rozum stát. Jindy pak například pobouřil nevhodně zvolený oděv, ve kterém si oceněný pro vyznamenání přišel.

 • 1.Robert Sedláček

  Jedním z mnoha Zemanových rozhodnutí, která způsobila v české společnosti pozdvižení, bylo udělení metálu „za zásluhy o stát v oblasti umění“ filmovému režisérovi Robertu Sedláčkovi v roce 2014. Ten se Zemanem roku 2007 v rámci natáčení dokumentu Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny strávil celý týden, přičemž se věnoval osobnímu i politickému životu Zemana.

  Politologové i veřejnost tehdy spekulovali, zda Zeman autora filmu Pravidla lži či dokumentárního cyklu České století nevyznamenal právě jako vyjádření vděku za zpracování snímku o životě stárnoucího politického matadora. Sám Sedláček pak překvapil i přímo na slavnostním ceremoniálu udílení cen, když do Vladislavského sálu dorazil oděný v obyčejném červeném tričku a černé fleecové mikině se zipem.

  Robert Sedláček při přebírání státního vyznamenání Robert Sedláček při přebírání státního vyznamenání | Blesk: L. Křivan, Z. Pecák

 • 2.František Ringo Čech

  V roce 2015 médii zahýbal metál Za zásluhy, který Zeman udělil svému dlouholetému příteli a kontroverznímu umělci Františku Ringo Čechovi. Ten je známý nejen vlivem své rozsáhlé textařské práce (za svůj život napsal podle svých slov hodně přes 1000 písní) a hudební kariéry, ale i díky svým poněkud bizarním obrazům převážně s lechtivou tematikou.

  Umělec uvedl, že na vyznamenání čekal již roky, jeho udělení však údajně aktivně bránil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman mu měl ale metál slíbit. „Miloš mi říkal: Já ti ho dám, Ringo. Sobotka ti ho nechce dát,“ prozradil v pořadu 360° na CNN Prima News v roce 2022.

  Předávání státních vyznamenání 2015: František Ringo Čech Předávání státních vyznamenání 2015: František Ringo Čech | Zbyněk Pecák

 • 3.František Čuba

  Ze Zemanových rukou převzal ocenění Za zásluhy roku 2013 i strůjce „slušovického zázraku“ František Čuba. Z úspěšného podnikatele si prezident v ten samý rok dokonce udělal poradce pro zemědělství a hospodářství.

  Problematická je v případě Čuby hlavně ta skutečnost, že působil jako předseda „výstavní síně“ komunistického hospodářství JZD Slušovice. Velmi nejasná je Čubova minulost s StB. Byť jako agent nikdy veden nebyl, StB jej často kontaktovala. StB se mu dokonce díky vrozené protřelosti podařilo zapojit do svého obchodního záměru, když pro něj služba zajišťovala pohyby zboží v zahraničí. V roce 1998 byl Čubovi udělen trest ve výši jednoho roku odnětí svobody s tříletou podmínkou za údajné protiprávní jednání související se zakládáním kont ve vnitropodnikové bance družstva. Roku 2000 se však odvolal a byl zproštěn obvinění.

  Miloš Zeman vyznamenal agronoma a svého podporovatele Františka Čubu. Miloš Zeman vyznamenal agronoma a svého podporovatele Františka Čubu. | Blesk / Ladislav Křivan

 • 4.Filip Renč

  Zlé jazyky říkají, že režisér Filip Renč metál Za zásluhy od Zemana dostal za pomoc s prezidentskou kampaní, pro prezidenta totiž zrežíroval předvolební spot. Proti tomu se však umělec zásadně ohrazuje.

  Po udělení medaile se do režiséra pustil jeho starší kolega Jan Němec, jenž v reakci na ocenění Renče a Sedláčka vrátil metál, který kdysi dostal od Václava Havla. „Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře,“ postěžoval si tenkrát Němec.

  „Že pan Němec tady dělá takový gerontofilický gesta, že vrací svoje vyznamenání, který dostal od pana Havla, mně to přijde směšný a smutný zároveň. Když se dožiju jeho věku, tak bych nechtěl být takhle zapšklý a hloupý stařík, jako je on,“ reagoval následně na jednání Němce Renč. Dodal, že si myslí, že ocenění nemá pouze za jeden spot, nýbrž za další svá kvalitní díla.

  Miloš Zeman je s Renčem kamarád. Miloš Zeman je s Renčem kamarád. | Blesk - Ladislav Křivan, archiv

 • 5.Jitka Frantová Pelikánová

  Velký problém měla řada lidí s vyznamenáním herečky Jitky Frantové Pelikánové. Zeman umělkyni udělil roku 2015 medaili Za zásluhy. Kontroverze tkví v tom, že Frantová Pelikánová před svou emigrací v roce 1969 měla údajně spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností (StB) a donášet na své herecké kolegy.

  Sama herečka jakoukoliv spolupráci s StB sice popírala, avšak v archivech tajné policie je vedena doslova jako agentka pod třemi krycími jmény - Barbora, Bába a Helena. Informace podávala například o životě Jana Wericha a jeho dcery Jany nebo o aktivitách Ljuby Hermanové či Hany Hegerové. Na svých objektech sledování často v hlášeních nenechala nit suchou.

  Miloš Zeman s Jitkou Frantovou Pelikánovou Miloš Zeman s Jitkou Frantovou Pelikánovou | archiv Blesku

 • 6.Daniel Hůlka

  Původně velký podporovatel Miloše Zemana, zpěvák Daniel Hůlka, dostal od prezidenta ocenění Za zásluhy I. stupně v roce 2016. Hůlka se dlouhodobě angažoval ve Straně práv občanů - Zemanovcích (SPOZ), přičemž se v roce 2018 objevil i v Zemanově volebním štábu, kde zpíval státní hymnu.

  Na prezidenta však umělec zanevřel během koronavirové pandemie, kdy mu po účasti na demonstraci proti nošení roušek Zeman poradil „dát si mokrý hadr na hlavu a stáhnout se na nějakou dobu do soukromí“. „Opravdový přítel však nikdy veřejně svého kamaráda nezesměšní a nevzkazuje mu prostřednictvím médií, že si má dát mokrý hadr na hlavu jen proto, že má odlišný názor. V demokracii má každý názor stejnou hodnotu,“ vzkázal následně Hůlka Zemanovi v otevřeném dopise.

  Své vyznamenání nakonec na Hrad vrátil. Původně plánoval metál vrátit osobně, vzhledem k protiepidemickým opatřením mu ale z Kanceláře prezidenta republiky sdělili, že o jeho návštěvu nemají zájem. Krabičku s oceněním byl tedy nucen zaslat poštou jako cenné psaní.

  Video  Hůlka o vyznamenání od Zemana: Vyhrožovali mi kvůli němu smrtí!  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 7.Nepozval rektory ani vysoké státní představitele

  Značného faux pas se Zeman dopustil při posledním předávání státních vyznamenání v říjnu 2022, když nepozval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS), předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Nepozvaní následně skrze sociální sítě a média vyjádřili sentiment, že by na ceremoniál stejně nedorazili. „V žádném případě bych nepřijal pozvání od současného pana prezidenta,“ nechal se tehdy slyšet Rychetský.

  V roce 2014 Zeman do Vladislavského sálu nepozval dva rektory, se kterými měl dříve spory. Dopis s pozvánkou tehdy neobdrželi rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Bek nebyl zván ani o rok dříve, jelikož Zemanovi neumožnil výstup před studenty.

 • 8.Politolog: Zeman snížil vážnost státních vyznamenání

  Podle politologa Josefa Mlejnka svým přístupem Miloš Zeman slavnostnímu ceremoniálu dost ubral na vážnosti a celkově srážel hodnotu akce. „On si tam vždycky zařídil takový mix - lidi, kteří si to nepochybně zasloužili, a pak tam dal své podporovatele, aby to v tom celkovém balíčku tak trošku zahladil. Samozřejmě tím srážel hodnotu toho ocenění jako takového. Ztrácelo to takovou vážnost, jakou by to mělo mít,“ sdělil Blesku.

  Nezvaní významných osobností formátu předsedy Senátu a šéfky Sněmovny považuje za velmi nešťastné, avšak u Miloše Zemana bohužel velmi očekávatelné chování. „Samozřejmě to je velké faux pas, poněvadž to jsou vysocí ústavní činitelé. To je prostě bohužel typický rys prezidentství Miloše Zemana, že vkládal nějaké osobní averze a antipatie do vztahů, které z hlediska fungování státu měly probíhat automaticky,“ míní Mlejnek.

  Vážnost by státním vyznamenáním prý mohl zpět navrátit nový prezident Petr Pavel. „Doufám, že se poučí a že nebude mezi oceňované zařazovat osoby, které mají evidentně jediný přínos, kterým je to, že jsou s ním nějakým způsobem v přátelském vztahu. To Miloš Zeman dělal - všichni, kteří mu pomáhali v kampani, dostali státní vyznamenání. Tak to přece nemůže být. Není zásluha o stát, že někdo pomáhal prezidentovi v kampani,“ uzavřel politolog.

  Video  Celý záznam předávání vyznamenání  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

kurna1 ( 6. března 2023 10:37 )

Ještě 2 dny a už potáhne a potáhne do nedohledna

ET ( 6. března 2023 09:50 )

Pan chytrý...

milan59 ( 6. března 2023 09:22 )

A přesto jste to četl

milan59 ( 6. března 2023 09:22 )

milan59 ( 6. března 2023 09:22 )

No ještě že jste byl u všech vámi zmíněných AKCÍ jinak by to nikdo NEVĚDĚL

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa