Pátek 19. července 2024
Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja
Polojasno 28°C

Bizarní hádky ve Sněmovně: Okradení důchodci, totalita, lečo, šohajové a blázni

 • Autor: Mii,ČTK,red,for - 
  4. 3. 2023
  05:00

  Už pátým dnem Poslanecká sněmovna projednává sporné snížení zákonné valorizace důchodů. Za tu dobu měli poslanci jen několik krátkých přestávek a na jejich vystoupení se to projevuje. Rétoriku přitvrzují, hádají se o tématech mimo důchody a stále hůře překonávají spánek. Během posledních dní tak došlo na řadu bizarních situací. Včetně porušení řádu ze strany koalice, kdy omezila řečnickou dobu i poslancům s přednostními právy. 

 • 1.Okamura pálil na všechny strany

  Premiantem v obstrukcích se stal předseda SPD Tomio Okamura. Netajil se tím, že projednávání chce zdržovat, co nejvíc to jde, a svůj slib splnil. Během prvního dne mluvil dokonce přes sedm hodin v kuse, další dny své projevy omezil na necelé tři hodiny. Vyjmenovával různé formy důchodových systémů, četl bakalářské práce…

  Věcněji se pokusil mluvit až v pátek dopoledne. A kritikou nejen navrhovaného zákona, ale i vlády Petra Fialy (ODS) a její pomoci Ukrajině skutečně nešetřil.

  Kabinet chce podle Okamury „okrást“ všechny skupiny obyvatel a vládní novela je „v rozporu se všemi principy, na nichž je české důchodové pojištění založeno“. Předseda SPD označil předlohu opakovaně za protiústavní. „Jejím jediným cílem je snaha neschopné a škodlivé Fialovy vlády o snížení letošního schodku státního rozpočtu, který vláda sama zavinila,“ řekl Okamura.

  Předseda SPD vládu opakovaně káral za to, že pomáhá Ukrajině čelící ruské agresi. „Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik,“ prohlásil předseda SPD. Nevynechal ani označení kabinetu Fialy za jednu z nejhorších vlád v Evropě.

  Vyzval také nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby vládní předlohu v případě jejího schválení v obou parlamentních komorách vetoval. „Uvidíme, na které straně stojí prezident,“ řekl Okamura. Predikoval, že „určitě tam je dohoda na okradení 3,5 milionu příjemců důchodů“.

  Střet s Jurečkou

  Šéf SPD obvinil předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku z toho, že si přízeň vlivných spolustraníků zajišťuje politickými trafikami nejen na ministerstvu práce a sociálních věcí. Poté si postěžoval, že Jurečka jeho slova nonverbálně gestem ruky označil za „žvanění“, a ohradil se proti takovému způsobu komunikace. „Slušně řečeno, kakat na hlavu si nenechám,“ řekl Okamura.

  Jurečku také kritizoval za to, že pokaždé, když mluví, tak si ministr odsedne na vzdálenější místo, aby s ním nemusel být na záběru kamery. „Asi nemá gule,“ sdělil Okamura.

  Šéf KDU-ČSL si to nenechal líbit. „Odsednu si vždy, jsou lidé, se kterými nechcete jít nejen na pivo či být v jejich blízkosti, ale ani ve společném záběru kamery či na fotografii,“ reagoval na Okamuru Jurečka. Jeho komentáře k vládní pomoci Ukrajině pak označil za „duševní mrzáctví“.

 • 2.Roztěkaný Babiš

  Také expremiér Andrej Babiš (ANO) vystupoval s obstrukčními projevy. Ve Sněmovně přitom dříve příliš mnoho času netrávil, patřil mezi poslance s největším počtem absencí. Projednávanou novelu si ale ujít nenechal.

  Mluvil například ve středu večer, kdy přiznal, že nemá projev, jen mnoho papírů a podkladů. Dotkl se řady témat od důchodů přes ceny energií a program vlády po české předsednictví v Radě Evropské unie.

  „Je to skutečně neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze,“ komentoval Babiš vládní návrh. „Naši důchodci jsou pro vás škoda?“ tázal se někdejší ministerský předseda.

  Nová totalita

  Znovu vystoupil mimo jiné ve čtvrtek večer. Předčítal projevy pěti poslanců ANO, které nemohli sami přečíst kvůli zrušení obecné rozpravy k novele. Projevy pak prokládal svými komentáři namířenými proti vládní koalici. Posteskl si například, že prý nemá právo být v politice a přijímají se zákony namířené proti němu. Projevy svých kolegů předčítal i v pátek a znova říkal, že tu máme vládu totality. 

  „My tady máme novou totalitu,“ prohlásil Babiš, který byl před takzvanou sametovou revolucí členem tehdejší totalitní komunistické strany, pracoval v zahraničním obchodu a pobýval v Maroku a nyní se na Slovensku soudí kvůli své evidenci jako spolupracovníka komunistické Státní bezpečnosti (StB).

  Nápad na demonstraci důchodců padl

  Nejdříve chtěl Babiš kvůli novele svolat demonstraci důchodců. Nakonec ale od nápadu upustil a nyní uvažuje o tom, aby na protest proti snížení valorizace penzí vypnuli v jeden čas spotřebiče.

  „Nějak jsme to řešili, ale v neděli je velká demonstrace a dělat tolik demonstrací je problematické, hlavně pro důchodce. Jeden z vás občanů mi napsal geniální nápad, jak udělat ten protest. Je to jen brainstorming, jak bychom my důchodci mohli protestovat. Například tak, a dá se to změřit, že bychom se domluvili, že bychom v jeden den, nějakou hodinu večer všichni důchodci vypnuli elektřinu a zhasli. Vše je to jenom o elektřině,“ uvedl v pátek ve Sněmovně.

  „Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,“ vzkázal také Fialově kabinetu. Vytkl mu i to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. „Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,“ uvedl expremiér.

 • 3.Havlíček si neodpustil lečo

  U řečnického pultu na sebe strhl pozornost i místopředseda ANO a Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Poukázal na hrozbu zrušení vládní novely Ústavním soudem, na který se chce opozice v případě přijetí návrhu obrátit, a na nutnost důchody doplatit penzistům zpětně.

  Havlíček připomenul růst cen potravin. „Tento týden jsme udělali jedno velké téma, a to je lečo. Vy jste udělali z leča luxusní jídlo,“ vytkl koalici Havlíček. Připustil, že jde o nadsázku a že na vysokých cenách zeleniny a vajec se podílí neúroda v Africe a ptačí chřipka. Koalice se ale podle Havlíčka zachovala arogantně. „Vzkázali jste důchodcům, že pouze idiot si chce vařit lečo v zimě,“ řekl.

  Jak zjistil Blesk, Havlíček pro výpočet cen leča na své grafice v týdnu použil data Českého statistického úřadu (ČSÚ), která odpovídala více porcím, než s kterými je porovnával.

 • 4.Šohaj Jurečka

  Koalice však jen pasivně neseděla, často na sněmovní dění reagovala. Jurečka se například zapojil o debaty o mikrospánku, která proběhla v pátek ráno.

  Poslanci se v tu chvíli dostali do rozepře ohledně jejich únavy a z toho pramenící možné nepozornosti za volantem, až pojedou domů. Na počátku diskuse byla slova poslance ANO Martina Kukly o tom, že poslanci jednají už čtvrtý den téměř bez přestávky, zatímco třeba řidiči kamionů musí dodržovat povinné přestávky, aby nezpůsobili nehodu.

  „Jestli se (poslanec Kukla) bojí o dopravní nehody řidičů kamionů, tak až někdo z vás dostane zítra nebo pozítří mikrospánek, až odsud pojede, tak si na to vzpomeňte,“ reagoval poslanec TOP 09 Pavel Svoboda. To se ale nelíbilo opozičním poslancům, například Hubert Lang (ANO) Svobodu obvinil, že uráží opozici.

  Jurečka pak vyzval poslance, aby si zachovali určitou míru důstojnosti, a vyzval k bezpečnému návratu všech poslanců domů. „Já se snažím tady být od toho úterka prakticky celou dobu i v rámci nočních jednání. Vůbec si nestěžuju. Kolega tady mluvil o tom, jak je mu nepříjemné, že tady musí být a že má tu studenou sprchu a neví, jestli je zrovna holka, nebo kluk, nebo jak to tady říkal. Já to zlehčuji, ale já moc prosím: Zkusme i po těch 4 dnech si udržet nějakou míru důstojnosti toho jednání,“ řekl energicky Jurečka s tím, že se snaží aplikovat přísloví „večer šohaj, ráno šohaj“.

  Video  Ušetříme miliardy. Jurečka hájil ve Sněmovně vládní zásah do valorizace důchodů.  - PSP ČR
  Video se připravuje ...

 • 5.Fiala hledal rovnováhu

  Premiér Petr Fiala (ODS) na obstrukční dění reagoval ve středu, poté, co Sněmovna stanovila pevný termín o hlasování stavu legislativní nouze. Jinak se ale sněmovní debaty příliš neúčastní, plní raději své premiérské povinnosti mimo Sněmovnu.

  Právo na obstrukce premiér opozici neubírá, současně je podle něj ale nutné hledat rovnováhu mezi právem na použití obstrukce a právem většiny prosadit svou vůli, které získala ve volbách.

  Fiala připomenul, že v době, kdy byla ODS v opozici, bránila přijetí některých návrhů také. Zmínil obstrukce při hlasování o elektronické evidenci tržeb, kdy celé jednání dohromady trvalo 40 hodin.

 • 6.Nacher litoval

  Do zvláštní situace se ve čtvrtek večer dostal poslanec ANO Patrik Nacher. Navrhl, že Sněmovna bude hlasovat o souhlasu se zkráceným projednáním návrhu v pevný čas, a poslanci tento návrh potvrdili.

  Nacherův návrh patřil mezi nejbližší ke koaličnímu návrhu. Jeho schválení rozhořčilo Okamuru, který chtěl, aby Sněmovna hlasovala o souhlasu se zkráceným projednáváním novely s vynecháním prvního čtení v neděli 20:00. Tázal se, zda existuje dohoda mezi ANO a koalicí. „Potvrzuje to, že hnutí SPD je tady podle všeho jedinou opoziční stranou,“ řekl.

  Zástupci ANO se vůči Okamurově názoru ohradili, Poukazovali na to, že pro 20:00 hlasovali i všichni přítomní poslanci SPD včetně Okamury. „Pane Okamuro, nebuďte demagog, tady žádná dohoda nebyla,“ prohlásil Robert Králíček (ANO).

  Poslanec STAN Josef Flek vzkázal Okamurovi, že „kdyby sobecky nevysosával čas ve Sněmovně, dostalo by se i na druhou stranu v opozici“.

  „Ono to kupodivu prošlo a teď je z toho takové pozdvižení. Že já blbec jsem ten návrh vůbec dával,“ reagoval na hádky Nacher.

  Video  Nečekaná a unikátní shoda ve Sněmovně: Pětikoalice podpořila návrh poslance ANO Nachera během hádek o důchody.  - PSP ČR
  Video se připravuje ...

 • 7.Prorokyně Schillerová

  Mezi největší kritiky vládního počínání od začátku patřila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Už před začátkem jednání se vyfotila ve spacáku, kterým vyhrožovala, že se ho nebojí použít, a pak pravidelně vystupovala s kritickými příspěvky. Často mluvila skoro až biblicky. Zde je výběr jejích výroků k různým situacím:

  Ke zrušení obecné rozpravy: „Budete sbírat plody tohoto svého počínání.“

  K omezení času na vystoupení: „Nikdy byste nás neporazili, kdybyste neporušovali jednací řád. Vám nezbývá než nás masakrovat, než porušit naše základní práva.“

  Ke schválení stavu legislativní nouze: „Překonali jste první překážku, první kopec k bezprecedentnímu porušení ústavy.“

  K novele jako takové: „Stále je tady možnost tento návrh stáhnout a jednat s opozicí o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. V opačném případě hrozí blamáž.“

  K projednání novely až po volbách: „Věděli jste, že ta valorizace bude velká, že se ten vlak řítí. Už minimálně od listopadu. Proč jste nepřišli, abychom o tom debatovali?“

 • 8.Halucinace z únavy

  Chvílemi byli poslanci natolik unavení, že si z toho už jen dělali srandu.

  „4. den ve sněmovních lavicích. Průměrná doba spánku cca 3 hodiny. Začínají se objevovat drobné potíže hybnosti a halucinace,“ uvedl exministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

  Poslankyně STAN Lucie Potůčková přiznala, že ve sněmovní lavici usnula. „Přiznám to, selhala jsem, nevydržela jsem a 3. noc spánkuprostých obstrukcí mě udolala (nejen mě). Hodila jsem čelíčko na lavici a ten obtisk hodinek tam mám už 2 hodiny. Tak nevím… tento způsob sněmovní práce zdá se mi poněkud nešťastným,“ napsala k fotce, kde ukázala své čelo s obtisknutými hodinkami.

  „Každá pohádka, kde figuruje peklo, nakonec dopadla dobře. Ve Sněmovně to pohádka nebyla. Celou noc probíhalo načítání pozměňovacích návrhů a zkoušení rychlosti dobíhajících kolegů, kteří nebyli zrovna v sále. Ve Sněmovně začíná peklo zamrzat a my už vidíme světlo na konci tunelu,“ napsal poslanec STAN Petr Letocha.

  „Opotřebovací válka ve Sněmovně. Jsme po noci a několika bězích přes celou Sněmovnu na hlasování o proceduře lehce pomuchlaní, my i oni. Nálada je ale výborná, něco jako bojovka na letním táboře. Z některých pater zní zpěv nejrůznějších žánrů, jen frontová linie se stále nehýbe,“ použil příměru k válečnému konfliktu poslanec TOP 09 Tom Philipp.

  „Začínám ztrácet pojem o čase, místo je jisté,“ uvedl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

 • 9.Zhroucení u pultu

  Během pátečního odpoledne došlo i k nepříjemné záležitosti, kdy se po cestě k pultíku zhroutil poslanec Milan Wenzl (ANO).„Jste v pořádku?“ hlesla předsedkyně Sněmovny poté, co se Wenzl svezl a rukou se z posledních zbytků sil držel pultu. Na pomoc mu přiběhlo několik poslanců, včetně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. 

  Wenzl poté, co jej poslanci dostali zpátky na nohy, trval na tom, že vystoupí a vyhubuje vládě. Během řeči mu kolísal hlas, kašlal a vrtkavě se držel pultu. Situaci vyřešila po dohodě s jiným poslancem Pekarová Adamová, která vyzvala Wenzla, aby se raději šel posadit. Ten stále odmítal i přesto, že už u něj byli i další zákonodárci. „Pojďte si sednout, já to za vás dočtu, to nedopadne dobře,“ apelovali na něj a tahali jej pryč. Wenzl ale zůstal, přečetl čísla pozměňovacích návrhů a nakonec se omluvil až do konce jednacího dne. 

  Poslanec Milan Wencl na jednání Sněmovny o červnové valorizaci (3.3.2023) Poslanec Milan Wencl na jednání Sněmovny o červnové valorizaci (3.3.2023) | Reprofoto Sněmovna

 • 10.Babiš o kapkách deště

  Během pátečního dne vystoupil s přednostním právem také předseda ANO Andrej Babiš, který chtěl některým kolegům dopřát prostor a vzal si jejich projevy k pultu. Ostatní poslanci totiž kvůli nemožnosti obecné rozpravy jen vystupovali krátce s pozměňovacími návrhy. 

  Kapky deště, slejvák i deštník

  Babiš během svého projevu mluvil po většinu času k věci, tedy k tomu, jak nahlíží on a jeho poslanci z klubu ANO na plán snížit červnovou valorizaci. Připustil, že debata o sporném snížení růstu penzí „k ničemu nevede“, pro sebe ji ale pokládá za „velice edukativní“. 

  Občas ale „ujel“ a znovu rýpal i do toho, že se návrh projednává ve zrychleném režimu. Předčítal i starší citace významnějších politiků – jako i šéfky Sněmovny. Ta v době, kdy byla v opozici, zmínila, že pro ni právní stát není jenom pojem, a podle Babiše se nyní ukazuje, že co platilo včera, dnes již platit nemusí. 

  „Pekarová má asi ráda tu písničku Slova jsou jen kapky deště. To, abychom se připravili kvůli koalici na pořádný slejvák. Ještě že mají ten deštník proti drahotě,“ glosoval například Babiš. 

  Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k snížení valorizace důchodů (28.2.2023) Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k snížení valorizace důchodů (28.2.2023) | Blesk:Renata Matějková

  Občas si také neodpustil rýpnutí do svých pomyslných rivalů a útočil třeba i na Piráta Jakuba Michálka a připomínal například incident, kdy byl Michálek načapán, jak v noci močí na budovu ambasády. Po několika výzvách mu stávající předsedající připomněla, že má oslovovat ostatní prostřednictvím. „Pardon, já se teprve naučil klikat,“ reagoval Babiš s připomínkou, že dříve do Sněmovny moc nechodil a teprve se to nyní učí. 

  Na závěr vystoupení Babiš navrhoval odložit schvalování novely do 23. března, koalice to odmítla.

  Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil vystoupení šéfa ANO za „recyklující se projev“ plný zavádějících a chybných čísel. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) obsahoval Babišův projev „nepravdy, polopravdy a úplné lži“ a patřil k těm, které se do nekonečna opakují, rozdělují společnost a porušují limity demokratického fungování. Babiše se zastali jeho spolustraníci. „Zameťte si před vlastním prahem, za vlastním taky,“ vybídla koalici předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

 • 11.Protesty ve Sněmovně

  V dramatickému okamžiku došlo v pátek později večer. Předseda ANO Andrej Babiš (ANO) spustil ve Sněmovně protest poté, co odmítl opustit řečnický pult. I přes výzvy předsedajícího a přes vypnutý mikrofon dál hovořil a stál na místě.

  „Já si budu mluvit, jak dlouho chci!“ volal Babiš u pultu poté, co jej místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) vyzval, aby opustil řečniště poté, co hovořil déle než pět minut. Babiš ale zůstal stát a brzy se k němu připojili další předsedové a poslanci. Vytvořili hlouček kolem pultu, usmívali se a fotili se. 

  Protest ve Sněmovně (3.3.2023) Protest ve Sněmovně (3.3.2023) | Reprofoto Sněmovna

  „My se nehneme. To je hnus,“ Po několika minutách byla schůze přerušena a po dalších deseti minutách začal Babiš znovu hovořit. Po pěti minutách času byl předseda ANO vyzván, aby řečniště opustil. Opět to odmítl, opět mu byl vypnut mikrofon a opět se kolem něj shromáždili další poslanci. Místopředseda Sněmovny nakonec vyzval podle seznamu poslance, aby vystoupili se svým pozměňovacím návrhem. Protestující ale odmítli opustit místo řečniště. 

  „Omezujete ji na právech,“ volali poslanci. Předsedající zopakoval, že je v sále a ostatní ji nechtějí pustit. Poslankyně Taťána Malá, která byla na řadě, si vzala krátce slovo a řekla, že to, co se děje, je hnus a že vystoupí až poté, co vystoupí Babiš s přednostním právem. Poslanci na sebe hlasitě pokřikovali přes celý sál a předsedkyně ANO vyzývala ostatní, ať se přidají k chumlu. 

  Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) volala na mikrofon, že si může koalice dělat, co chce, ale oni se od pultu nehnou. „Volejte třeba policii nebo zásahovou službu. My se nehneme,“ pokřikovala. A ještě hlasitější byla Jaroslava Pokorná Jermanová, která vyzvala k odchodu předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP09). Podle ní má umět zjednat pořádek a taková situace, co nastala, ještě nikdy neproběhla. „Seberte se a jděte pryč!“ volala.

  Babiš následně vyzval k odchodu i stávajícího předsedajícího Bartoška. „Jděte domů!“ křičel Babiš mimo pultík. 

  Protest spustilo úspěšné hlasování o omezení řečnické doby všech poslanců na dvakrát pět minut, a to včetně těch s přednostními právy, což je v rozporu s jednacím řádem. Objasnění přinesl Marek Výborný (KDU-ČSL). Výborný se obhajoval načtením dvou nálezů z Ústavního soudu. Z něj podle něj jasně vyplývá, že sice opozice má právo obstruovat, ale má to dělat konstruktivně a tak, aby nezamezovala většině a vládě vládnout. „Netvoříme dva bloky, co mají dělat souboj. Ve finále neseme zodpovědnost za konstruktivní správu této země,“ konstatoval s tím, že podle ÚS by se dalo říci, že se poslední čtyři dny ukazují na ohrožení demokracie a místo obstrukcí dochází spíše k destrukcím. 

jasnavolba ( 7. března 2023 09:45 )

a ty pí.a

jasnavolba ( 5. března 2023 15:51 )

a ty pí.a

Jirik-ta ( 4. března 2023 16:55 )

krást se nemá soudruzi. Kdybych si mohl vybrat mezi Ruskem a USA, beru Rusko. 🧣

Yarda ( 4. března 2023 14:50 )

Já taky věřím všemu co nám naši politici nalžou.

Yarda ( 4. března 2023 14:49 )

Dnes jsem na PL četl článek
"„Nebudou dobré filmy.“ ČT nezvedli poplatek. Režisér Marhoul varuje".
Tak že by pánko režižér s kloboukem obešel důchodce co jsou spokojeni se snížením valorizací, třeba jako Václav P. z Vysočiny a většina penzistů v jeho okolí, aby mu na ty filmy ze svých důchodů přispěli?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa