Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Válek zvažuje návrat dalších poplatků! Řada lidí chodí na urgentní příjmy zbytečně, míní

Aktualizováno -
3. března 2023
14:10
Autor: ČTK - 
3. března 2023
13:33

Lidé podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Chce proto zavést regulační poplatky, řekl Mladé frontě Dnes (MfD). Poplatek by mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Lidé v současnosti platí za využití lékařské a zubní pohotovostní služby 90 korun. Vedle pohotovostí ale v Česku fungují také urgentní příjmy zdravotnických zařízení, které lidé podle Válka nadužívají. „Regulace na urgentních příjmech je potřeba, řada lidí tam chodí zbytečně,“ řekl Válek deníku.

Za nepřijatelné ministr považuje, aby o tom, kdo má platit, rozhodovali lékaři na příjmu. „Musela by být předem jasná definice, zda z toho budou osvobozeni lidé, kteří přijedou sanitkou,“ uvedl Válek.

Praktiky zpoplatnit nechce

Návštěva praktických lékařů by podle Válka zpoplatněna být neměla. „Spíš si dokážu představit to, že pacient zaplatí za to, že nejde nejdřív k praktikovi, ale přímo do zdravotnického zařízení,“ uvedl Válek. Poukázal na to, že dostupnost praktiků není všude stejná, a proto by bylo nekorektní trestat člověka, který ho nemá za to, že jde rovnou do nemocnice.

Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 - u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 korun. Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen poplatek 90 korun na pohotovosti.

Někteří lékaři, zejména gynekologové či zubaři, přesto od pacientů vybírají peníze i za zákroky hrazené zdravotními pojišťovnami. Podle Válka by právě pojišťovny měly takové případy řešit. „Děje se spousta věcí, které jsou nelegální. A ten, kdo takovou činnost provozuje, by měl být stíhaný,“ řekl ministr ve čtvrtek serveru Deník N.

Podle Válkova názoru není vybírání poplatků za výkony placené pojišťovnami v Česku plošným jevem. Takové případy označil za jakousi daň za demokracii. „Kdybychom měli diktaturu, tak osvícený diktátor půjde a lékaře, kteří porušují zákony a vybírají nějaké nelegální poplatky, zavře,“ řekl Válek.

Válek: Jde o vyšší dostupnost péče

Přetížení urgentních příjmů zhoršuje dostupnost péče pro pacienty s opravdu akutními problémy, uvedlo vedle toho dnes ministerstvo v tiskové zprávě. O problematice se odborně diskutuje.

„Tato diskuse je vedena nejen o výši poplatků, ale i o rozlišení osob, které přichází s akutním a neakutním problémem. S ohledem na složitost této problematiky je diskuse nyní vedena především o realizovatelnosti takových změn a případné změny zatím nejsou na stole,“ doplnilo ministerstvo.

Válek uvedl, že jeho vyjádření pro MfD bylo komentářem k nynější odborné diskusi na toto téma. Cílem změn je podle něj zkrátit čekací doby pacientů. „Jakékoli potenciální změny v této oblasti dovolím pouze v momentě, kdy bude jasné, že by zvýšily dostupnost lékařské péče,“ zdůraznil ministr. Nepřijatelná je podle něj možnost, aby o tom, kdo má platit, rozhodovali lékaři na příjmu.

Video  Válek: Na Ukrajinu zaútočil magor! Nedostatek léků v Česku a pomoc Ukrajincům spolu nesouvisí  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

22855 ( 2. června 2023 15:27 )

To se mi líbí lidé chodí více na pohotovost . Jak to mají dělat ? Já když chci jít obvodákovi musím se nejdříve dovolat a to je na celý den někdy i druhý den .Zkrátka tel. nechtějí brát. Pak mi dá termín tak do dvou dní a pak se k němu dostanu. Takhle to je skoro u všech lékařů v okolí. Problém nastává když vás něco chytne bolí , horečky , neschopnost , atd nejhorší jsou děti to dříve umřou než se dostanou doktoru . Sebrat se a dojec k němu vám nepomůže nevezme nejste objednaná -termín do dvou dnů . Co zbývá jedině záchranka , nebo dojet na pohotovost. Mě je jedno kolik to stojí ale nechci aby dítě umřelo , nebo co mi vlastně je , nejsem lékař nerozumím tomu. Pokud obvodní doktoři budou mít takovou politiku která začala při viru budou lidi chodit i více na pohotovost a volat záchranku.

jasnavolba ( 5. března 2023 11:42 )

ovce voliči té politické špíny,­zla,a­rogan­ce,lží co jste to provedli Válek,Fiala a jiné hruzy zla jako Pekárová,Černochová takovou luzu jsme ještě neměli.

krapotkin ( 3. března 2023 21:06 )

A pořád řvou, že mají málo a že jich málo. Zubařů je dost, jen kdyby makali. Dřív měl zubař pracovní dobu od 8.00 do 15.00, dneska za pětinásobný plat je pracovní doba od 7.00 do 11.00.

hejhej ( 3. března 2023 21:03 )

e.lesanova:
Válek asi nemá ponětí, jak to ve zdravotnictví chodí - má jen za úkol okrást lidi o peníze. Hlavně, že si přidali darmožrouti.

krapotkin ( 3. března 2023 21:03 )

A není tohle rasizmus podporovaný vládou kréťanů ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud