Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Důchodová reforma už má „jízdní řád“: Kdy u Jurečky počítají s revolucí v penzích?

Autor: ČTK, lig - 
5. ledna 2023
13:53

Důchodový systém v Česku by se mohl proměnit od roku 2025. Novelu důchodového zákona, která by měla penze reformovat, plánuje ministerstvo práce vládě poslat letos v září. S důchodovou normou má resort předložit i novelu o sociálním pojištění. Také ta má začít platit v roce 2025. Vyplývá to z legislativního plánu vlády na letošní rok. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekl, že návrh reformy připraví letos. Opakovaně také uvedl, že rodičům by důstojný důchod z veřejného systému měla zaručit výchova dětí a bezdětní by si měli na stáří víc spořit.

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že do konce letoška předloží „skutečnou důchodovou reformu k nastavení stabilní penzijní soustavy. Penze by měla mít podle vládního programu tři části – základní, zásluhovou a naspořenou. Na důchodech se z veřejného systému vyplatí víc, než se na ně vybere na pojistném. Pro letošek státní rozpočet počítá zatím s deficitem 62,5 miliardy korun. Podle expertů není tento stav bez reformních změn udržitelný a ještě se zhorší po odchodu silné generace 70. let – takzvaných Husákových dětí – na odpočinek.

Podle legislativního plánu má ministerstvo vládě předložit návrh novely důchodového zákona v září. Spolu s touto normou má kabinet dostat i novelu o sociálním pojištění. Na projednání má pak být víc než rok. Část důchodových změn by měla začít platit od ledna 2025, část pak od července 2025. Novela o sociálních odvodech by měla být účinná od července 2025. Obě předlohy má doprovodit i zpráva o dopadech navržených úprav (RIA).

O podobě důchodového systému jedná komise, kterou Jurečka loni na jaře zřídil. Tvoří ji zástupci pěti koaličních stran a ministerstev práce a financí i čtyři ekonomové. Tým debatoval zatím o předčasných penzích, spoření na stáří, garantované výši důchodu či úpravě valorizace. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje kvůli rostoucímu zadlužení omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci, zrušit výchovné, pokračovat od 30. let v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či podpořit spoření. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Česku vedle zvyšování penzijního věku radí zkrátit povinnou dobu pojištění, posílit zásluhovost či upravit odvody živnostníků.

Vláda v programovém prohlášení píše, že připraví reformu, která zohlední zásluhovost a podpoří mezigenerační solidaritu v rodinách. Základní část penze se podle vládního programu stanoví s ohledem na důstojnost ve stáří i na finanční možnosti státu. V zásluhovém díle se odrazí výše odvodů a počet dětí. Ke spoření se má zřídit státní či veřejnoprávní fond. Zachovat se má ale i nynější penzijní spoření. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit. Manželům by se mohla stanovit výše důchodu ze společného vyměřovacího základu. Lidé by měli mít možnost posílat svým rodičům či prarodičům procento svých důchodových odvodů. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese, přispívat na ni mají víc zaměstnavatelé. Podpořit se má práce v důchodovém věku, odpracované roky se mají víc zohlednit. Zvýšit se mají vdovské a vdovecké penze, stojí v prohlášení. Vláda chce svůj program v letošním prvním čtvrtletí ale aktualizovat.

Video  Rostoucí důchody jsou problémem pro rozpočet.  - Videohub
Video se připravuje ...

tom999 ( 11. února 2023 21:41 )

Důchodového věku 2022 dosáhnou:
muži narozeni od července 1958 do dubna 1959............. 64 l e t !!!!!!!

ženy bez dětí narozené od listopadu 1958 do května 1959. ženy, které vychovaly jedno dítě a jsou narozené od listopadu 1959 do dubna 1960. ženy, které vychovaly dvě děti a jsou narozené od listopadu 1960 do dubna 1961.

tom999 ( 11. února 2023 21:41 )

co chce JURECKA je uplne f u k . . . . musi stim souhlasit SPODIMA-DOLNICH 10 milionu obcanu v Cesku

nooooo treba ve FRANCII dava SPODINA dost z a b r a t . . . .

Ohně v ulicích a bitky s policií. Proti důchodové reformě vyšel do ulic skoro milion Francouzů

Ve městech po celé Francii dnes pokračovaly protesty proti vládní penzijní reformě, která by pro většinu Francouzů posunula hranici odchodu do důchodu ze 62 na 64 let.

Odborové organizace pořádají už čtvrtou „mobilizaci“ proti letošnímu návrhu ve snaze donutit vládu a prezidenta Emmanuela Macrona ke změně kurzu. Nově avizovaly svolání generální stávky na 7. března, nebudou-li jejich požadavky vyslyšeny. Demonstrací se zúčastnilo 963.000 lidí, uvedlo ministerstvo vnitra podle BFMTV.

Morys Morys ( 3. února 2023 21:50 )

Tak si stáhněte svoje výplaty a Česká republika si pak nemusí půjčovat 800miliard, máte na všem zisk jak kráva a chcete odkládat důchod na 68 let ? Jste se asi zblaznili ne ? Stáhněte si platy z315tisic na 40 a republika bude bohatá

jajas ( 2. února 2023 08:35 )

Teď jsem četl, že ve Francii stávkují (nejezdí vlaky, jsou zavřené školy a některé průmyslové podniky), protože francouzská vláda chce navýšit věk pro odchod do důchodu z nynějších 62 let na 64 let...a u nás v česku se uvažuje o navýšení na 68 let..paráda...zase jsme "nejlepší"z evropských zemí!

tarrica ( 7. ledna 2023 18:23 )

To jsou ti praví- seberou všem pracujícím před důchodem peníze,
důchody navýší o pár korun, sami si přidají desetitisíce.
Pokud to, co přidávají je na inflaci, tak bych měla dnes mít vychozenu pouze zvláštní školu /což nemám/- ty počty mi nějak nesedí.
A Jurečka už se podobá Dukovi, taky má hubu jak meloun a jen kyne a hrabe pro sebe.
Je mi z naší vládnoucí,,elity,, a našich zákonodárců na zvracení a zároveň jsem strašně naštvaná.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa