Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Změny v důchodech jsou nutnost. Reforma by byla plýtvání energií, říká ekonomka. Kde dál bude vláda šetřit?

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová, psp - 
17. února 2023
05:00

Omezení mimořádné valorizace, které vyplývá z návrhu důchodové novely, je podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank a členky Národní ekonomické rady vlády Heleny Horské rozumným kompromisem mezi zajištěním kvalitního stáří současným důchodcům a rozdělením inflační zátěže napříč společností. Vyšší a střední penze mají díky tomuto jednorázovému růstu méně ve prospěch lidí s nižšími důchody. Důchodová reforma ale vzhledem k okolnostem nemá nyní smysl.

„Já považuji opravdu za nutnost a za rozpočtovou zodpovědnost, že pokud chceme zastavit prohlubování schodku, musíme se především dívat na ty největší položky ve státním rozpočtu. A to jsou bohužel právě důchody, které tvoří v současné době 30 % všech výdajů státu,“ hájí chystanou změnu ekonomka s tím, že často zmiňované platy pro státní úředníky tvoří ve srovnání s důchody čtvrtinu výdajů.

Kromě jiného je v poslední době často řeč o zvyšování věku pro odchod do důchodu. A jak Horská říká, čím dříve na to dojde, tím lépe. „I tyto parametrické změny se budou v důchodovém systému promítat až za pět, za deset, za dvacet let. Takže je musíme udělat proto, abychom zbrzdili prohlubování schodku důchodového účtu. Dělat reformu je v této době podle mě plýtvání energií, protože musíme alespoň těmi změnami v parametrech zastavit zadlužování. A když se najde do budoucna nějaký velmi odhodlaný politik, který bude schopen přesvědčit populaci, že má skvělý nápad, jak udělat zásadní reformu důchodového systému, tak mu budeme fandit,“ dodává.

„Nemůžeme se divit, že si mladí lidé vlastně příliš na důchody nešetří, protože ani neví, jestli mají, jestli to dává smysl. Musíme v lidech vyvolat tu chuť si spořit na svoje stáří, vzít si tu odpovědnost za úroveň svého života v tom postproduktivním věku do vlastních rukou a začít už v mladém věku šetřit. Například zkoušet opravdu trvale a dlouhodobě investovat,“ radí Horská.

„Realita říká vládě, že bude muset opravdu šetřit všude a bude potřeba dělat i nepopulární opatření, která myslela, že nebudou nutná. A my jsme opravdu v situaci, kdy musíme zastabilizovat důchodový systém, ale nejen ten,“ upozorňuje ekonomka, jež přidává, že zanedlouho bude potřeba řešit podobně zdravotnictví či školství.

milan59 ( 18. února 2023 00:58 )

Jojo vždycinky všechno SCHVALUJE jen Babiš ,tak na co máme tolik politiků,když to všechno zvládnul jen on sám

1tigrusenka ( 17. února 2023 13:04 )

to je fakt

verka1 ( 17. února 2023 11:57 )

Někteří jsou pašáci koupit si milionová auta ve válce.

Jaryn19 ( 17. února 2023 11:52 )

Babiš převzal stát v době ekonomického růstu, to se to potom rozdává. Na základní potraviny nesnížil DPH a to na to měl 8 let!!!!! Snížil DPH na točené pivo a uklízecí práce. DPH na základní potraviny držel vyšší než Německo nebo Rakousko, potom miliardáři nemuseli platit vyšší daně, když je lidi zaplatili za potraviny

1tigrusenka ( 17. února 2023 11:31 )

Na silnicích vidím samý nový auta, ve městech není kde zaparkovat. Lidé podle mně tedy mají peněz dost a litovat je, znamená nosit dříví do lesa.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa