Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Hádky, obstrukce i hrozby soudem! Spory o radní ČT a rozhlasu provázely i narážky na „sněmovní kapry“

Aktualizováno -
22. února 2023
13:30
Autor: ČTK - 
22. února 2023
11:48

Opoziční kritika provázela ve Sněmovně schvalování sporného vládního návrhu na změnu výběru radních České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová uvedla, že za novelou stojí snaha koalice ovládnout obě veřejnoprávní média. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) naopak znovu trval na tom, že navrhované změny posilují nezávislost a stabilitu médií veřejné služby zejména tím, že nebude možné odvolat rady jako celek, ale jen jejich jednotlivé členy. Sněmovna dnes nedospěla k hlasování, ebata trvala zhruba 4,5 hodiny.

Do volby radních ČT a ČRo zapojuje vládní novela Senát, jenž má obsazovat třetinu míst. Zpřísnit se má vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů.

Schillerová řekla, že koalice chce ovládnout média veřejné služby a „ohlídat si“ letošní volbu nového generálního ředitele České televize. „Zákonem zavádíte moresy, které sami kritizujete, pokud se dějí v jiných zemích, například v Maďarsku,“ poznamenala Schillerová. Vládní tábor vyzývala k tomu, aby se „nevydával cestou autoritářských států“.

Opoziční zástupci opět viní vládní tábor ze snah o ovládnutí dvojice veřejnoprávních médií a dávají změny do souvislosti s letošní volbou nového generálního ředitele ČT. Koaliční politici naopak tvrdí, že cílem novely je posílit odolnost České televize a Českého rozhlasu.

Spěchají před volbou ředitele ČT?

I další poslanci ANO, mezi nimi Ondřej Babka, Patrik Nacher a Aleš Juchelka, míní, že vláda na prosazení předlohy spěchá kvůli tomu, aby byla přijata ještě do volby generálního ředitele ČT. Pozastavovali se nad tím, proč koalice nesouhlasí s pozměňovacím návrhem ANO na odklad účinnosti novely na začátek příštího roku.

„Je to další útok na demokracii a názorovou pluralitu,“ prohlásil o předloze Okamura. Vláda chce podle něho dokončit politické ovládnutí a obsazení kontrolních rad dvojice veřejnoprávních médií, a tím si zajistit vliv na vysílání ČT a ČRo, zejména ve zpravodajství a v publicistice.

Jakob: Nejde o vládní libůstku

Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob se vůči kritice ohradil, podle něho svědčí tom, jakým způsobem opozice vnímá svět. K rychlosti schvalování upozornil na to, že novela leží v dolní komoře od loňského června. Navíc podle Jakoba vychází z dlouhé politické i odborné debaty.

„Není to libůstka této vlády, že by najednou chtěla něco radikálně měnit,“ zdůraznil. Nezávislost veřejnoprávních médií na politické moci předloha podle Jakoba zvyšuje i tím, že rady nebudou tolik závislé na aktuálním složení Sněmovny.

Po vystoupení řečníků, kteří využili svá přednostní práva, se ve Sněmovně rozhořela diskuse prostřednictvím krátkých, takzvaných faktických poznámek.

Pokorná Jermanová pohrozila soudem

Pokud budou změny ve výběru radních ČT a Českého rozhlasu ČRo přijaty v navržené podobě, hnutí ANO se obrátí na Evropskou komisi i na Ústavní soud, ohlásila při dnešním sněmovním schvalování vládní předlohy Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ministr kultury se pozastavil na tím, že Pokorná Jermanová nevznesla právní námitky již dříve. „Akceptuji to, že jste si nechala tento těžký kalibr včetně toho, že hnutí ANO podá ústavní stížnost na neústavnost zákona, až na třetí čtení,“ poznamenal.

Předloha je podle Pokorné Jermanové v rozporu s unijním právem o audiovizuálních mediálních službách navrhovaným zpřísněním vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů do rad. Nově by musely mít nejméně desetiletou historii, a to kvůli zabránění jejich účelovému zakládání. Podle poslankyně jde o diskriminaci. „Pokud bude novela v této podobě schválena, budeme iniciovat stížnost k Evropské komisi,“ uvedla.

„My tady předkládáme návrh, který komplikuje politikům jakékoli politické reprezentace vliv na veřejnoprávní televizi,“ řekl v debatě ministr Baxa.

Podle Laciny navrhované změny zákonů o ČT a ČRo „odstíní“ obě média veřejné služby od vládní většiny ve Sněmovně. „Sněmovní kapři si mají vypustit svůj rybník a některým kaprům ve Sněmovně se to prostě nelíbí,“ komentoval počínání opozice, která se snaží schvalování předlohy brzdit.

Střet zájmů?

Poslankyně ANO poukazovala také na údajný střet zájmů někdejšího zpravodaje novely Jana Laciny (STAN). Je podle ní jednatelem kavárenské společnosti, jež obdržela objednávky od ČT.

Kavárna funguje podle Laciny v budově Nové scény Národního divadla a pravděpodobně jde o fakturu za občerstvení při televizním festivalu Zlatá Praha. „Víc vám k tomu neřeknu, má to svého šéfa provozu,“ řekl. Pokorná Jermanová pohrozila stížností Evropské komisi pro střet zájmů a porušení pravidel právního státu.

Vládní předlohu Sněmovna schvaluje na mimořádné schůzi svolané z podnětu koaličních poslanců, když opozice zablokovala finální kolo jejího projednávání na minulé řádné schůzi.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Poslanecké sněmovně  - Videohub
Video se připravuje ...

jasnavolba ( 23. února 2023 13:46 )

pokud kmotři,zloději ODS říkaji že posiluji demokracii tak to je urážka demokracie,slušných občanu!

Staroduchodce ( 22. února 2023 17:19 )

Veřejnoprávná média mají "demokratické" skupiny = seskupení státních žroutů, jejich kmotrů, mocichtivých bývalých státních byrokratů,... pijavic na dotacích, pod kontrolou od zvolení soudruha Dvořáka, ministra nejmenovaného ministerstva propagandy ČT, prý ředitele, oligarchy provádějící své osobní podnikání jako bokem, jinak také mentora ČRo a přitulených sdělovacích prostředků a novinářů, přítele vybraných antichartistů. Asi opravdu jim v důsledku jde mít soudruha Dvořáka v čele tzv. státních médií, člověka ovlivnitelného a ovladatelného. Příliš často se u programů ČT objevuje poznámka, že tento program je díky diváckých daní (poplatků?). Brzy tato daň bude zvýšena , aby všichni kolem státních médií nažrali alespoň na stejné úrovni.

LuCo ( 22. února 2023 17:09 )

Kdo volil tu pětižumpovou sebranku by se měl nechat od rána do večera fackovat! V noci by se mu pak třeba zdalo o tom, jak dobře volil!

e.lesanova ( 22. února 2023 16:36 )

S pětikolkou, která nemá mantinely arogance a opovrhování lidmi, se třese trůn. V březnu na manifestaci / 11.března 14h / se díky jejich počinům asi na Václaváku sejde maximum lidí a nebude divu. Desítky miliard na UA, nyní další várka a 1% z rozpočtu na důchody není? Samoživitelé a rodiny s dětmi jsou doslova v ekonomické pasti. Pekarová vyhlásí legislativní nouzi, aby mohli podvodem získat schválení svých kejklů? Že by si v legislativní nouzi snížili platy, vyházeli desítky nepotřebných přísavek ve státní správě asi nehrozí, že??

Anifa ( 22. února 2023 13:42 )

Už je jen málo takto plných korýtek. Bude tuhá bitva o to , kdo si u nich zachrochtá. Protekce,úplatky, trafiky..pořád stejné, všichni o tom vědí,ale nikdo to neřeší. A ministr ..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa