Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

17. listopad českých politiků: Výročí svatby, oběd s Fialou i tichá vzpomínka s kamarády

Aktualizováno -
17. listopadu 2022
13:00
Autor: vja, lig - 
17. listopadu 2022
05:00

Stejně jako každý rok, tak i letos české politiky čeká na státní svátek 17. listopadu vcelku nabitý program. Velká část z nich přijde tradičně položit květiny či zapálit svíčky před památník na Národní třídě a věnuje tichou vzpomínku událostem let 1939 a 1989. Někteří z nich mají ale na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva i jiné plány. Který z ministrů 17. listopadu oslaví s manželkou výročí svatby a kdo si zajde na oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS)? Očekává zároveň někdo z oslovených, že se do oslav a pietních akcí promítnou mimořádné události letošního roku jako konflikt na Ukrajině, energetická krize nebo kvapem se blížící prezidentské volby? Blesk Zprávy zjistily, jak šest výrazných tváří českého politického života hodlá strávit sváteční den.

Letošní Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva bude probíhat za poněkud atypických okolností. Probíhající ekonomická krize i kvapem se blížící prezidentské volby zcela jistě budou diktovat do značné míry podobu svátečního dne. Dá se očekávat, že skupiny občanů nespokojených se zvýšenými životními náklady vyrazí do ulic projevit svůj nesouhlas s kroky vlády. Svátku ke svému zviditelnění samozřejmě využijí i prezidentští kandidáti. Většina dotázaných politiků při rozpravě s redaktorem Blesk Zpráv však akcentovala pietní rozměr 17. listopadu.

Video  17. listopad 1989: Rekonstrukce událostí - co vše se dělo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Balaš: Prezidentské volby jsou ještě daleko

„Půjdu na Národní a pak na udělování Cen Paměti národa,“ shrnul pro Blesk Zprávy svůj primární program ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Svátek podle svých slov hodlá strávit především v okruhu přátel, přičemž hodlají vzpomenout na studenty, kteří bojovali za svobodu. „Budu se potkávat s kamarády a vzpomínat. Je potřeba si připomínat, že o demokracii je potřeba pečovat,“ dodal.

Blížící se souboj o Pražský hrad se dle jeho názoru do oslav 17. listopadu příliš nepromítne. „Ty prezidentské volby jsou daleko, lidé to nevnímají bezprostředně a vlastně není žádná kampaň zatím,“ shrnul ministr.

Bartoš: Doufám, že svátek nikdo nezneužije k nahnědlým pochodům

Především v rodinném prostředí stráví čtvrtek ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který 17. listopadu slaví výročí sňatku se svou manželkou Lydií Frankou. „Mám výročí svatby s manželkou, my jsme se kvůli upomínce brali před sedmi lety. S rodinou se půjdu setkat na Národní s přáteli z Pirátské strany, doufám, že i s manželkou a s Bertíkem. Pak tedy budu v kruhu rodinném,“ podělil se o své plány s Bleskem.

Podle Bartošových slov má krom pietního a oslavného rozměru 17. listopad i rozměr politický. „Doufám, že ten svátek nebude někdo zneužívat k nahnědlým pochodům a vyvolávání nenávisti. Já si myslím, že třeba i kritika mne jako ministra nebo vlády je vždycky legitimní. Byl bych ale nerad, aby ten svátek byl zneužívaný k nějakým populisticko-agresivním akcím,“ dodal.

Schillerová nechce nabádat

„Určitě donesu květinu na Národní třídu. Stoprocentně tam půjdu a zapálím tam svíčku, zavzpomínám, protože já patřím k jisté generaci, která to zažila. Sice na Moravě, ale zažila. Chodila jsem na náměstí zvonit klíči se svými malými dětmi,“ svěřila se se svým programem bývalá strážkyně státní kasy a momentální předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Za rodinou prý odpoledne dojet nestihne, jelikož v pátek musí opět být ve Sněmovně. „Určitě se půjdu někam projít a budu tiše vzpomínat,“ dodala.

K otázce, zda se letošní mimořádné události nějakým způsobem promítnou do letošních oslav 17. listopadu, uvedla, že to lze jen těžko odhadovat. „Určitě nechci, aby vyzněla má slova jako nějaké nabádání. Asi se to nedá vyloučit, netuším. Je potřeba, abychom zavzpomínali, protože je to velice významný mezník v naší historii,“ sdělila Blesk Zprávám Schillerová.

Benda: Přejmenovaný Sovětský svaz nám to tu z východu začíná zase nabourávat

Skutečně nabitý program bude mít letos předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Ráno si asi sám zajdu na pietní položení svíčky a od desíti je bohoslužba u Panny Marie Sněžné,“ uvedl pro Blesk Zprávy. Právě kvůli bohoslužbě nestihne na Národní třídu jít se svými kolegy z koalice SPOLU, kteří se mají setkat okolo půl jedenácté. „Na půl dvanáctou jdeme jako rodina položit svíčku k bustě táty na Karlově náměstí, kde bydlel. A od dvanácti je oběd s panem předsedou Fialou, který už děláme asi deset let. Ve tři hodiny je ještě odkrývání lavičky Václava Havla a co budu dělat v podvečer, to ještě uvidím,“ představil svůj pečlivě naplánovaný rozvrh.

„V Praze je nahlášena celá řada shromáždění – některá přátelská a oslavující, některá vyloženě nepřátelská. 17. listopad byl před 33 lety útěk před komunismem a Sovětským svazem. Teď se nám sem Sovětský svaz přejmenovaný na Putinovo Rusko začíná z toho východu zase nabourávat, ta symbolika je bohužel trochu děsivá,“ vyjádřil se pro Blesk Zprávy k promítnutí války na Ukrajině do průběhu svátečního dění.

Výborný: Vláda dělá pro lidi maximum

„Pro mě to úplně den pracovního volna nebude, vezmu do Prahy děti. Půjdeme na bohoslužbu u Panny Marie Sněžné, potom společně v průvodu vyrazíme na Národní třídu a odpoledne bych měl být u zasazení jilmu Madelaine Albrightové v Chocni. Večer se vrátíme do Prahy, a měl bych s dětmi být na udělování Cen Paměti národa,“ podělil se s Blesk Zprávámi o své plány na letošní 17. listopad předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Palčivé záležitosti jako energetická krize či konflikt na Ukrajině se podle něj do podoby svátečního dne zcela jistě promítnou. „Vůbec nezpochybňuji jistou míru obav a strachu, která ve společnosti je, a může se to promítnout i do těch oslav. Na druhou stranu je potřeba také pozitivně zdůrazňovat to, že naše vláda dělá maximum pro pomoc lidem,“ ujišťoval Výborný. O skutečnosti, že svoboda není samozřejmostí a je potřeba za ni bojovat, prý v souvislosti s ruskou agresí dnes není potřeba nikoho přesvědčovat. „Mrzí mne, že to takto mají lidé na očích dennodenně při těch zprávách z Ukrajiny. Na druhou stranu ti, kteří tady žili před rokem 1989, s tím taky byli konfrontováni každý den,“ shrnul závěrem.

Jakob: S válkou na Ukrajině si musíme boj za svobodu o to více připomínat

Návštěvu památníku na Národní třídě nevynechá letos ani předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „Pak budu s rodinou a večer hodlám jít do Národního divadla na předávání Cen Paměti národa,“ sdělil Blesk Zprávám. „Oslavy 17. listopadu mají dvě roviny. Jednak je to připomínka roku 1939, tedy boje studentů za svobodu proti nacismu, a druhak listopad 1989. A o to víc, v této situaci, když je válka na Ukrajině, tak bychom si tyto momenty měli připomínat,“ míní Jakob.

1pravda1 ( 17. listopadu 2022 08:41 )

arogantního bendy - třicet let ve sněmovně za naše peníze - tak toho mám už fakt po krk, naposledy tento týden, když žvanil - no opozice zase bude chtít přidávat kde komu - SAKRA - JEMU SE PŘIDÁ K PLATU NĚKOLIK DESÍTEK TISÍC KORUN A ZE ZDECIMOVANÉHO ROZPOČTU VLÁDY, ALE TO MU NEVADÍ...sebranka fialová

diskutujici ( 17. listopadu 2022 08:35 )

Právě proto by měli vyrazit ven. Někteří by to potřebovali, jako sůl.

alusinek ( 17. listopadu 2022 08:32 )

kurna1 ( 17. listopadu 2022 08:21 )

To myslíš Babiše s Okamurou

kurna1 ( 17. listopadu 2022 08:20 )

Jakypak 17. listopad ??? Bylo to pouze předání moci a nic víc a nic míň

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa