Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Mirka Němcová oslaví sedmdesátiny: Oslavu jí hatí zdraví. A prozradila, proč nechce na Hrad

Autor: Nikola Forejtová, ČTK, swp - 
16. listopadu 2022
05:00

Současná senátorka a dlouholetá politička Miroslava Němcová oslaví 17. listopadu sedmdesátiny. Kulatiny plánuje strávit na Národní třídě a na obědě s rodinou, tedy pokud jí bude přát dobré zdraví, jak se svěřila Blesk Zprávám. Prozradil také, proč se jí líbí pozice senátorky a proč se nakonec nepřihlásila do prezidentských voleb, ačkoliv se o její možné kandidatuře vedly obšírné diskuze.

Miroslava Němcová (ODS) bude 17. listopadu slavit sedmdesáté narozeniny. Neplánuje ale velkou oslavu, jak se svěřila Blesk Zprávám. „Chtěla bych se zotavit natolik, abych se podívala na Národní třídu, mám to s narozeninami tradičně spojené,“ uvedla s tím, že se nyní zotavuje z nemoci. Prozradila také, že ji děti pozvaly na oběd. 

Němcová je od roku 2020 senátorkou za volební obvod Praha 1. Předtím než vkročila na půdu horní komory, se ale intenzivně věnovala práci poslankyně. V dolní komoře působila přes 22 let a přes tři rok Sněmovně předsedala. Němcová se svěřila Blesk Zprávám, že ji práce senátorky velice naplňuje a je nadšená z atmosféry, která v Senátu panuje. 

„Ohromně mě to baví, je to jiná atmosféra a toho si cením nejvíce. Všichni se chovají slušně a zdvořile a kultivovaně a člověk má pocit, že i když máte rozdílný názor, tak spolu můžete normálně komunikovat,“ uvedla. Ačkoliv by nenazvala atmosféru klidnější, než ve Sněmovně, je podle ní povzbuzující. „Podporujeme se a tolerujeme,“ konstatovala. 

Zavzpomínala i na jednu z činností, která ji osobně velice naplňovala, a to bylo rozdávání respirátorů sociálním službám na Praze 1 a částečně na Praze 2. „Ráda vzpomínám na tohle z covidového období, kdy se spousta akcí nekonala a činnosti ze zúžily. Tehdy předseda Vystrčil po cestě na Tchaj-wan dostal darem respirátory, které jsem rozvážela, a jakkoliv jsem si uvědomovala, v jaké jsme špatné situaci, tak to byly hezké návštěvy plné naděje,“ uvedla. 

Proč se Němcová nežene na Hrad? 

Němcová zatím kvůli dlouhodobější nemoci nebyla v Senátu od doby, co zasedá v novém složení. Nemyslí si ale, že by nějak noví členové ovlivnili dosavadní chod Senátu a nějak to „obrátili k horšímu“. 

Němcová je jednou ze senátorů, u kterých se diskutovalo, že by mohli vyrazit do boje o Hrad. A ačkoliv někteří odevzdali své přihlášky a následně i podepsané petice, Němcová k tomuto kroku nakonec nepřistoupila a Blesk Zprávám prozradila proč. „Já jsem zvažovala letošní volbu, ale dala jsem přednost těm, co mají větší šance porazit ve druhém kole Andreje Babiše. Mám svoje voliče, ale nezískala bych žádné hlasy nalevo a od SPD a tím pádem nemám přesah, koho bych oslovila. To by bylo riziko a lidé, co chtějí změnu po Miloši Zemanovi, tak by mě nenáviděli, kdyby tam kvůli mně byl Babiš,“ uvedla.

Zdůrazňuje, že tak dala přednost dobru České republiky před vlastními osobními ambicemi, což se ale nedá říci o Babišovi, jak dodává Němcová. „Je to několik motivů,“ řekla na dotaz, co podle ní expremiéra vedlo jít do prezidentských voleb i přes to, že nyní dochází k soudu kvůli kauze Čapí hnízdo. „Osobní ego, nedělá nic pro republiku, je tam neschopnost být opozičním lídrem, protože není schopný říct srozumitelnou větu na mikrofon,“ uvedla. 

„Jeho schopnosti jsou mizerné, pokud jde o parlamentní práci kam radši nastrčil Schillerovou nebo Havlíčka. On by umřel bez mediálního prostoru a i musel kvůli té kauze, kdy by se z toho mohl takto nadobro vyvinit,“ konstatovala Němcová. 

  • Němcová moc dobře ví, jak to ve Sněmovně chodí. Strávila v ní 22 let. Veřejně činná je od roku 1994, kdy se stala zastupitelkou za ODS ve Ždáru nad Sázavou. Členkou je od roku 1992 a v roce 1998 byla poprvé zvolena do Sněmovny. 
  • Dvě volební období byla místopředsedsedkyní dolní komory.
  • Málem se stala předsedkyní vlády po rezignaci Petra Nečase v roce 2013, ale prezident Miloš Zeman nakonec jmenoval Jiřího Rusnoka. Němcová je známou kritičkou Miloše Zemana a vytýká mu, že rozděluje společnost. 
  • V březnu 2018 po Zemanově inauguračním projevu, v němž ostře kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu či Českou televizi, Němcová protestně opustila sál. 
  • Do Senátu poprvé kandidovala v roce 1996, kdy ale neuspěla. Nakonec se sem dostala v roce 2020. Působí zde jako členka ústavně-právního výboru a výboru mandátového a imunitního. 
  • Pracovala jako referentka na Českém statistickém úřadu, v roce 1992 otevřela knihkupectví ve Ždáru nad Sázavou. 
  • Je rodačkou z Nového Města na Moravě a vystudovala Střední zemědělskou a technickou školu v Havlíčkově Brodu. 
  • Je vdaná, má syna. 

Video  Prostor X: Rozhovor s Miroslavou Němcovou  - Videohub
Video se připravuje ...

modrosvazak ( 20. listopadu 2022 20:00 )

Tak to jsi slaboučký, to kdyby jsi kradl jako ODSák, tak to by jsi byl teprve mistr světa tunelů.

rudy_hnis ( 20. listopadu 2022 18:40 )

Kradu jako každý volič ANO.

modrosvazak ( 19. listopadu 2022 20:34 )

Hahaha.. bodejd' by ji se nehatilo zdraví když je tak vykrmená, má téměř jatečnou míru a nepohne se, nehne se, jenom sedí v senátu na zadnici a dělá ze sebe chytrolína. Udělala by lépe namísto hloupého blábolení trénovat skoky. Už na ni stejně, kromě pár kavárníků není nikdo zvědavý. Potřebovala by pořádnou dietu a pohyb, místo vyvalování se v senátorské lavici.

nespokojeny ( 17. listopadu 2022 14:32 )

Já taky nechci na Hrad. Toto sdělení má stejnou hodnotu jako od Myrky Němcové.

nespokojeny ( 17. listopadu 2022 14:30 )

Za Babiše kradl jen Babiš a to mu ti současní nemůžou odpustit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa