Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Zeman přivítal v Praze Čaputovou. Loni za ním jela prezidentka do nemocnice, letos na Hrad

Aktualizováno -
16. listopadu 2022
18:57
Autor: ČTK - 
16. listopadu 2022
11:32

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne přivítal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V Česku má Čaputová program na celý den, večer navštívila v Praze Národní třídu. „Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích,“ řekla k zítřejšímu svátku.

Odpoledne Čaputová diskutovala se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Večer pak položila kytici k památníku na pražské Národní třídě, a připomněla si tak výročí sametové revoluce.

„Tento rok má pro mě 17. listopad specifický odkaz vzhledem k tomu, čemu čelíme v obou zemích. To je zvýšená míra frustrace, nespokojenosti až nenávisti,“ řekla Čaputová. „Odkaz 17. listopadu pro mě tento rok je, že slušnost není slabost,“ doplnila i s ohledem na sametovou revoluci, protože slušnost podle ní byla tehdy schopna změnit i režim, ač je možná „tišší a nenápadnější“.

Na Čaputovou na Národní třídě čekalo i v deštivém počasí několik příznivců, kteří při jejím příchodu tleskali. Jeden muž naopak vyjadřoval nesouhlas s přítomností slovenské prezidentky.

Miloš Zeman přivítal na Hradě Zuzanu Čaputovou (16.11.2022) Miloš Zeman přivítal na Hradě Zuzanu Čaputovou (16.11.2022) | Twitter - J. Ovčáček

Čaputová navštívila Česko ve stejný termín i loni. Tehdy hospitalizovaného Zemana navštívila v Ústřední vojenské nemocnici a hovořila s ním o pandemické i vnitropolitické situaci v obou zemích. Večer také uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v ÚVN. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v ÚVN. | reprofoto Twitter Jiřího Ovčáčka

Do České republiky vedla také úplně první zahraniční návštěva Čaputové v prezidentském úřadu v červnu 2019. Od té doby byla v ČR ještě šestkrát.

Naposledy letos na konci května jednala na Hradě se Zemanem a v pražské Resslově ulici uctila památku československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Video  Sedm faktů, které jste dost možná nevěděli o Zuzaně Čaputové  - Videohub
Video se připravuje ...

Annar ( 16. listopadu 2022 21:40 )

Na vysokém podpatku možná,ale úrovni ne👎😁!

Annar ( 16. listopadu 2022 21:37 )

Jako Fialensky u nás!!!!

Annar ( 16. listopadu 2022 21:34 )

Ano,blbky Aspen institutu typu Nerudová,Lizka Trusska, Moldav­ka,Ba­erboc­k,Čer­nocho­vá..­....!!­!!!!

vlasok ( 16. listopadu 2022 19:18 )

Boji sa protestov, tak zdúchla.

vlasok ( 16. listopadu 2022 19:16 )

Teraz behá po vašich univerzitách, ako Kiska,padajú jej rapídne prefencie, tak začala behať po školách, je tam plno slovenských študentov, tak treba ich trochu "spracovať".

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa