Středa 1. května 2024
Dnes je Svátek práce, zítra Zikmund
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Tripartita řešila ceny energií: Chystá se kurzarbeit při nedostatku plynu. Jako pojistka

Aktualizováno -
14. listopadu 2022
18:42
Autor: ČTK, lig - 
14. listopadu 2022
15:07

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo do zkráceného připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které by pro firmy spustilo možnost v případě nedostatku plynu čerpat státní příspěvek na zaměstnance. O takzvaném kurzarbeitu dnes zástupci odborů a zaměstnavatelů jednali s ministry na zasedání tripartity. Nařízení by podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohlo být jako pojistka nachystáno a Evropskou komisí schváleno do konce roku. „Nic ale nenasvědčuje tomu, že by bylo třeba ho nastartovat, “ uvedl s odkazem na zásoby plynu.

Nařízení nevyužívá možnost příspěvky směřovat jen do některých regionů, průmyslových odvětví či typů firem, podniky by na náhrady měly mít nárok v případě nedostatku plynu na základě systému regulace jeho dodávek.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po jednání se sociálními partnery uvedl, že MPSV chystá i návrh pro případ problémů v dodavatelských řetězcích způsobených nedostatkem plynu. Podle zástupce zaměstnavatelů Jaroslava Hanáka čekají firmy horší časy, nařízení potřebují, ale díky plným zásobníkům a úsporám první čtvrtletí zvládnou.

Odborový předák a kandidát pro lednové prezidentské volby Josef Středula uvedl, že se obává ztráty konkurenceschopnosti českého průmyslu a přesunu výrob do Asie a Spojených států. V příštím roce podle něj chtějí odbory otevřít debatu o jiném typu kurzarbeitu, který lze používat během roku při různých problémech, jak to funguje v Rakousku či Německu.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci se státním příspěvkem na mzdy. Česko má v zákoně kurzarbeit od loňského července, vláda ho zatím nevyužila.

Pravidla upravila novela o zaměstnanosti. Podle normy se na spuštění musí nejdřív dohodnout tripartita. Ta vládu ke spuštění vyzvala už na jaře ke zmírnění dopadů války na Ukrajině a růstu cen.

„Důvodem přípravy nařízení vlády je zcela bezprecedentní dopad ozbrojeného konfliktu na Ukrajině na cenu energií a dostupnost energetických surovin v Evropě,“ uvádí materiál.

Odhadnout rozsah dopadu případného omezení dodávek plynu na počet zaměstnanců, jimž vznikne překážka v práci na straně zaměstnavatele, je v současné chvíli podle ministerstva nereálné. Autoři nicméně citují průzkum Československé obchodní banky z loňského července, podle kterého by třetina oslovených firem musela v případě výpadku dodávek plynu zastavit provoz nebo hledat urychleně alternativní zdroje.

Velmi hrubě tak lze odhadnout potenciální použití příspěvku při významnějším omezení dodávek plynu zhruba u 400.000 zaměstnanců. „Průměrná výše příspěvku na jednoho zaměstnance pak činí 17.163 korun, použití příspěvku předpokládáme maximálně po dobu tří měsíců ve vymezeném období. Předpokládané náklady tedy činí 20,6 miliardy korun,“ uvádí.

České zásobníky plynu jsou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Po úplném naplnění zásobníků hodlá ministerstvo průmyslu zajišťovat plyn pro denní spotřebu, aby zásobníky začalo využívat co nejpozději.

Síkela také uvedl, že se výrazně snížila česká závislost na plynu z Ruska. Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.

Video  Ptám se, pane premiére: Celý záznam  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Jirik-ta ( 16. listopadu 2022 20:12 )

A Středula to asi vede

Petr drakouš ( 15. listopadu 2022 10:58 )

Sním nebo bdím ještě před pár dny bylo plynu hafo dle Síkely a Fiali. Plné zásobníky plyn proudí z Holanska nebo že by opět lhali

frantacizek ( 15. listopadu 2022 04:48 )

četl jsem teď názor šéfa EP Energy trading k tomu, proč stát nechce (nemůže) znárodnit tu divizi ČEZ prodej, která se zabývá výrobou energie a my všichni jsme tak mohli mít levnější energii, jejíž cenu by si stát tím pádem regulovat, ČEZ ji nyní i vyváží a v podstatě úplně nelogicky (pro tuhle dobu) ji máme dražší díky jejímu protočení se na lipské burze. Ten pán tam argumentoval tím, že by to bylo proti regulím EU, protože podobně by se musela zobchodovat i cena plynu. To by byl validní argument, kdyby neexistovalo Maďarsko a jeho privátní dohody o nákupu plynu přímo od Kremlu. Vše je tedy o dohodě a vyjednávání s EU, zvláště, když by šlo jen o přechodné opatření, dejme tomu na 2-3 roky, než se tohle vše přežene, pak by se ČEZ na lipskou burzu vrátil.
Druhý argument už je pochopitelnější, ale stále podléhá onomu - když se chce, všechno jde, když ne, hledají se důvody, proč by to jít nemohlo. Pán tam argumentoval tím, že průmyslové podniky u nás už stejně mají nasmlouvanou energii napřímo od ČEZU na příští rok a i snad rok 2024 a kdo by chtěl čelit žalobám na stát.
Tady tvrdím, že by určitě za této mimořádné situace k dohodě o nějaké refundaci cenového rozdílu státem mohlo dojít. Spíše by mě zajímalo srovnání téhle refundace kontra to, co by stát ušetřil následně na výplatě kompenzací - za zrušení obnovitelné složky v ceně + obecně nastavení cenového stropu u umělé ceny ČEZu, která se nepochopitelně vstupem na burzu navyšuje, aby pak šla zpět tady domácnostem.
já tady prostě vidím větší úlohu toho lobbingu minoritních akcionářů ČEZu, kterým se prostě nechce přejít a vlastnit najednou akcie prodělečné ČEZ distribuce, což jsme právě my všichni, ty domácnosti, na kterých ČEZ rozhodně nevydělává.. Ale dostavujeme Dukovany, který akcionář by se chtěl tímto v rámci držení akcií ČEZ prodej investičně zabývat?? zkusit se to na ně mohlo, nyní je ta nejlepší doba..

UFO1 ( 14. listopadu 2022 22:11 )

Zestátnění energií je jedinou rozumnou a možnou cestou,jak neuvest občany do kolotoče exekucí a nezničit průmysl

LuCo ( 14. listopadu 2022 19:01 )

Nad zdražováním všeho celý národ křičí radostí! Pětižumpa dělá co může, aby národ ryl držkou v zemi a žrasl hlínu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa