Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Záchranáři půjdou do důchodu dříve. Komunistickým pohlavárům penze klesnou, rozhodli poslanci

Autor: ČTK, psp, vja - 
4. listopadu 2022
15:14

Zdravotničtí záchranáři zřejmě budou moci odcházet od příštího roku předčasně do důchodu bez sankce, a to až o pět let. Jejich zaměstnavatelům se ale zvýší penzijní odvody. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha opravuje dříve přijatou, ale nepoužitelnou úpravu předchozích záchranářských penzí. Poslanci navíc svými úpravami snížili penze vybraným prominentům bývalého komunistickému režimu a rozšířili nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě. Návrh nyní dostanou k posouzení senátoři.

Takzvané výchovné bude stát vyplácet od ledna. Příspěvek za vychované dítě by měli od příštího roku dostávat podle schválené úpravy skupiny poslanců v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku pro potřebnou dobu pojištění. Nynější stav pokládají předkladatelé za nespravedlivý a nerovný. Další návrh skupiny poslanců kolem Kaňkovského zamezí krácení takzvaného výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.

Video  Důchody: Vládní poradci chtějí rychlejší růst nízkých penzí. A Jurečka promluvil o reformě  - TV NOVA Official
Video se připravuje ...

Nižší důchody pro prominenty komunistického režimu

Naopak snížení důchodů by se mělo týkat podle předkladatelů úpravy kolem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tří tisícovek někdejších komunistických funkcionářů. Krácení by mělo podle nich „hrát symbolickou roli“. Penze by podle podkladů neklesly pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu.

„Některým bývalým prominentům komunistického režimu se sníží jejich důchody. Je to úprava, kterou jsem navrhoval už před dvěma lety, teď jsem měl možnost tuto úpravu dopracovat coby ministr. Smysl té úpravy je u lidí, kteří byli opravdu ve vysokých pozicích v rámci represivních složek nebo součástí vlády za komunistického režimu, tak aby u těchto lidí podle odsloužených let došlo ke snížení důchodů. Je to z důvodu určitého principu alespoň nějakého narovnání toho, že tito lidé drželi u moci komunistický režim, podíleli se na represi velké části lidí v bývalém Československu. Jejich činnost měla negativní dopady na statisíce lidí,“ přiblížil Jurečka smysl úpravy.

Záchranáři se konečně dočkali. Jako jedna směna se jim bude počítat 8 hodin

Předčasné penze pro záchranáře přijali zákonodárci už v minulém volebním období s účinností od příštího ledna. Ustanovení ale obsahuje chyby a nelze je využít. Vládní předloha má stav napravit. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů. „Dali jsme pravidla, která vytváří systém, jak by měly potom vypadat ty předčasné důchody u náročných profesí, které budeme aplikovat v rámci důchodové reformy v roce příštím,“ doplnil Jurečka na tiskové konferenci po skončení sněmovní schůze.

Nárok na dřívější penzi bez jejího krácení budou mít podle novely členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde o zhruba 6500 pracovníků. Vláda to zdůvodňuje tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži. Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl po zhruba 30 letech práce.

Sněmovna stanovila nad rámec vládního návrhu délku záchranářské směny pro výpočet nároku na předčasný důchod na osm hodin. Délka směn totiž nebyla u jednotlivých záchranných služeb stejná, mohla trvat podle zdůvodnění úpravy 12 hodin i 7,5 hodiny. Poslanci ANO neprosadili pozměňovací návrh, aby nárok na odchod do důchodu o pět let dříve vznikl záchranářům už po zhruba 25 letech práce. Poukazovali na to, že podle úpravy schválené v minulém volebním období by to bylo možné po 20 letech. Svůj návrh označovali za kompromis.

Sněmovna nakonec nehlasovala o Jurečkově úpravě, která by změnila organizační strukturu České správy sociálního zabezpečení z okresů na oblasti. Ministr ji stáhl, protože vyvolala spory.

hejhej ( 5. listopadu 2022 18:01 )

Také by měli zkrátit důchody senátorům a poslancům.

Jiri Smrček ( 5. listopadu 2022 02:50 )

Take to nechapu. Nase zeme je v nejvetsi krizi od Listopadu 89 ale pan Jurecka a jeho parta se zabyva uplnymi nesmysly. Vytahuje kostlivce ze skrine aby se ukazalo jak je dobry. kdo vi, mozna ze vymysli priste noveho Spejbla a Hurvinka az nebude mit nic lepsiho na praci. Jsou to diletanti. Proc nekrati duchody miliardarum? Za chvili vymysli, ze pujdem do duchodu ve sto letech. Jsou to vsechno takove kecy, ze clovek nevi jestli se ma smat a nebo brecet. Ja jeste nejsem duchodce, ale uz ted jsem statu poslal tolik penez na duchod ze by mi ho meli platit dvakrat. Jeste ze nejsem premiant postkomunisticke strany ODS. Za svobodu a demokracii jsem v roce 1989 zvonil klicemi na Vaclavaku, ale kdybych vedel jak to dopadne radeji bych hodil klice do kanalu a sjel po zadku holou skalu.

jajas ( 4. listopadu 2022 21:57 )

A nechápu, proč pro dřívější důchod vybrali právě záchranáře? To, že horníci, svářeči, pracovníci v těžkém průmyslu jako jsou třeba hutě, odcházeli do důchodu dříve už praktikovali i ti "hloupí" komouši a najednou z toho udělají hit slepenci? A určitě jsou na ten nápad náležitě hrdí!

jajas ( 4. listopadu 2022 21:52 )

Přesně jste to vystihl. Oni si snad myslí, že jsou ředitelé zeměkoule a mohou naprosto všechno co je právě napadne..... Zabývají se takovými kravinami...kolik takových žijících "pohlavárů" najdou? To budou zase jednat kvůli několika desítkám lidem a měnit zákony? Vždyť to jednání ve sněmovně,(pak senát pak prezident)....bude stát více peněz než z toho vytlučou....Jsou fakt marní....

roxin ( 4. listopadu 2022 21:01 )

Kolik těch pohlavárů po 89 roku ještě zůstalo? Myslím že Citronel má pravdu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa