Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Síkela o „válečné dani“: Když klesnou mimořádné výdaje, může klesat i sazba nové daně

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2022
10:52

Pokud budou klesat mimořádné výdaje spojené s krizí, mohla by do budoucna klesat i sazba daně z neočekávaných zisků. Před dnešním jednáním vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Koalice zatím na parametrech daně nenalezla definitivní shodu, v jednáních bude pokračovat do pátku, kdy má daňový balíček schvalovat Sněmovna.

„My jsme řekli, že chceme mimořádnou daň použít pouze na mimořádné výdaje spojené s krizí. Pokud budou mimořádné výdaje klesat, tak by do budoucna mohla klesat i mimořádná daň,“ připustil Síkela. Koaliční TOP 09 dříve navrhla, aby v prvním roce platila sazba 60 procent a v následujících letech sazba 40 procent.

Příjmy z daně z neočekávaných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Novou daň vkládá do daňového balíčku, který aktuálně projednává Sněmovna, pozměňovací návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS).

Daň by měla v příštím roce vynést 85 miliard korun. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun. Stanjurův návrh počítá se zavedením daně od příštího roku. Piráti původně chtěli, aby se vztahovala už na letošní rok, nakonec svůj pozměňovací návrh neuplatnili. Piráti také chtěli navrhnout snížení sazby daně z navrhovaných 60 procent na 40 procent.

O podobě daně jednali v úterý večer lídři koaličních stran ve formátu K15, tedy předsedů a dvou dalších zástupců. Shodu ale nalezli pouze na stažení návrhu předsedy klubu ODS Marka Bendy na snížení sazby daně z hazardu u loterií z nynějších 35 procent na 23 procent.

„V ostatních bodech ještě jednáme a vyžádali jsme si i expertní stanoviska,“ sdělil ČTK šéf lidoveckého klubu Marek Výborný. V pátek ráno se opět sejde K15, kde podle něj padne finální rozhodnutí.

„Ze včerejšího (úterního) jednání bylo zřejmé, že nebude shoda na pozměňovacím návrhu pana poslance Bendy, který se týkal sazby u loterií. Ten by měl ten pozměňovací návrh stáhnout. O ostatních budeme ještě jednat,“ potvrdil ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Někteří koaliční partneři vznesli proti Bendovu návrhu námitky, a nemá tak smysl podávat pozměňovací návrh, který pak neprojde, poznamenal. Benda podle něj sám na jednání oznámil, že svůj návrh stáhne.

Video  Vláda o „válečné dani“ i továrně na baterie  - ČTK
Video se připravuje ...

cid2000 ( 4. listopadu 2022 14:29 )

Banderovská daň (tady je po válce naše armáda naháněla za vraž­dění)­....,,­připa­dám si jako za Protektorátu s výběrem šatstva pro naše demokratické armády míru na východě. Naše vítězné banderovské zbraně postupují vítězně v před všude píšou, nepřítel má prý ukrutánské ztráty,no,proto ta daň z této vítězné války, asi tedy,..........je to přeci naše válka huláká ta fialová hroma­da..­.h..­..n.­..o.­....,t­akže to asi češi tam 8 let intenzivně bombardovali z raketometů a děl celá města, sídliště s lidmi v panelácích na východě......tady na západě se tomu každý smál a byl šťastný,až všem málem vyjeli slzy z očí, že se opět dnes pozabíjela na východě další hromada civilistů, ještě těm udatným banderovským dělostřelcům slavnostně pošleme 155mm granáty, aby to lépe svištělo na ty sídliště s lidma co tam žijí celý život,protože to jsou prý opolčenci(naše kamarádka tymošenková s copem je chtěla a navrhovala vybombarovat atomovkama rovnou, no je to naše správná demokratická kama­rádka)­,...­....a­le vážení ,, Karma je zdarma si pamatujte,, !!Je úžasný jak se nám snaží masivně fialová manda intenzivně vsugerovat, že to je naše válka, náš nepřítel, náš zájem tam vraždit,.....a především si myslí,že ti lidé co tam dostávali 8-let do huby nemají právo se bránit a chránit svůj život­,maje­tek,ja­zyk,kul­tůru (to má právo podle Bruselu jen někdo,...koho určíme,ale my) před banderovci a radikály,které se nám podařilo dostat a dosadit v roce 2014 k moci ! Ani jedno fialové lejno neřeklo slovo ,,Mír,,...nebo slovo,, jednat,,...pouze válka,válka,naše válka, atd....

krapotkin ( 3. listopadu 2022 04:56 )

Musí nějak okrást lidi, aby měli na zvyšování svých platů.

tom999 ( 2. listopadu 2022 22:13 )

Špatná zpráva pro Fialu. Elektřina v Česku zdražila nejvíce v EU - 10.2022

Průměrná cena elektřiny v Evropské unii v první polovině roku meziročně prudce stoupla o 15 %.

!! V České republice byl růst n e j v ě t š í , činil 62 %. !!

Evropské domácnosti zaplatily v roce 2022 za 100 kilowatthodin (kWh) 25,30 euro (620 korun), zatímco ve stejném období loni to bylo 22 eur (539 korun) za 100 kWh.

I přes prudký 62procentní růst však nemá ČR ceny elektřiny nejvyšší, v tomto ohledu je na šestém místě. Ceny rostou přitom i přesto, že Č e s k o patří k v ý v o z c ů m elektřiny a skupina ČEZ patří k n e j v ě t š í m energetickým uskupením v Evropě, když v loňském roce vyrobila 55,9 terawatthodin elektřiny...

Nižší ceny elektřiny v prvním pololetí než byl evropský průměr měli odběratelé z řad domácností v Nizozemsku (minus 54 procent), Slovinsku (minus 16 procent), Polsku (minus tři procenta) a v Portugalsku a Maďarsku (shodně minus jedno procento).

Propady v Nizozemsku, Slovinsku a Polsku souvisely s vládními dotacemi a s povolenkami. V Maďarsku jsou ceny elektřiny regulované.

tom999 ( 2. listopadu 2022 22:05 )

MF: Ekonomická úroveň ČR v poměru k zemím eurozóny mírně klesla

Ekonomická úroveň Česka loni klesla na 86 procent průměru 19 zemí eurozóny a na této úrovni by měla zůstat i v letošním roce. Předloni byla úroveň ČR na 88 procentech.

Cenová hladina v ČR loni podle odhadů MF stoupla na 63 procent průměru 19 zemí eurozóny z předchozích 61 procent

tom999 ( 2. listopadu 2022 22:03 )

A Cesko . . . České ministerstvo financí vydalo zprávu o plnění státního rozpočtu za říjen 2022.

Schodek dosáhl 286,7 miliardy Kč, což je oproti stejnému období loni méně zhruba o 14 %.

Loni v říjnu dosahoval státní deficit 335 miliard korun.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa