Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Stanjura přepisuje rozpočet a přiznává: Schodek 300 miliard nemusí stačit. Komu přidá?

Autor: ČTK - 
24. dubna 2022
14:22

Vláda Petra Fialy (ODS) neplánuje v souvislosti se zdražováním a válečným konfliktem na Ukrajině zvyšovat daně firmám. Uvažovala by o tom podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), kdyby se ukázalo, že na válce někdo bohatne. Signály o tom zatím nemá. Stanjura to uvedl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Úpravy chystá vláda podle Stanjury na výdajové, nikoli příjmové stránce rozpočtu. Kromě seniorů, kdy počítá s další valorizací důchodů, se chce zaměřit na rodiny s dětmi.

Pro vypočítání nové výše deficitu, jak o něj chce požádat při novelizaci státního rozpočtu Sněmovnu o prázdninách, zatím Stanjura nemá zatím dostatek podkladů. Analyzovat chce výsledky hospodaření státu na konci května, tak aby změnu zákona vláda projednala v červnu. V současnosti odhaduje ministerstvo financí celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny na zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně 50 miliard korun.

Pro letošek je schválen rozpočet se schodkem 280 miliard. Již dříve Stanjura uvedl, že vzhledem k současné situaci neví, zda se podaří udržet letošní deficit rozpočtu pod 300 miliardami Kč.

Navyšovat plánuje ministerstvo financí výdaje na obranu. Počátkem dubna Stanjura uvedl, že v souvislosti s konfliktem na Ukrajině bude třeba urychlit nárůst výdajů na obranu, aby Česko dvou procent HDP dosáhlo dřív než v roce 2025. „Letos by mohlo jít až 14 miliard korun navíc do rozpočtu obrany,“ uvedl tehdy. Vláda počátkem dubna schválila urychlení nákupu vojenského materiálu a některých modernizačních projektů v letech 2022 až 2024 v celkové výši 48 miliard korun. V sobotu ministryně obrany Jana Černochová oznámila, že na urgentní nákupy žádá ministerstvo financí o 1,4 miliardy korun. Má v tom podporu premiéra Petra Fialy (ODS).

Video  Stanjura pro Blesk o dluzích státu: Pokladnička je prázdná! Na koho dopadnou škrty?  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 25. dubna 2022 13:51 )

Stanjuro nic nepřepisuj a poraďte se o DEMISI celé vlády.
Nejde už o politiku, nejde už o ceny. Jde o to, že vy nevíte vůbec jak?
ČR republika potřebuje vládu odborníků - reálných manažerů.
Politici v ní dnes nemají co dělat!!!!
Současná vláda je do "klidného období". Není v ní jediný praktický člověk.
Snad praktik zemědělství Marián Jurečka, ale tomu "dali" MPSV:
Pokud myslíte na ČR a občany jak předkládáte, tak celá vláda podejte demisi a běžte od toho.
Moc učitelů, politologů atd. Diletanti.

anna1234 ( 25. dubna 2022 12:22 )

.. to město je Beroun. Ale on je tam problém s umísťováním dětí z okolních obcí zřejmě dlouhodobý, jenom teď se problém ještě zvětšil, protože do škol v Berouně chtějí chodit i děti Ukrajinců, kteří v Berouně bydlí.

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/do­maci/­clanek­/okol­ni-obce-maji-smulu-beroun-da-v-zs-prednost-uprchlikum-40394722

horaIysa ( 25. dubna 2022 12:09 )

jaryne, tohle jim nepiš. Je to házení hrachu na zeď.

horaIysa ( 25. dubna 2022 12:07 )

kalina, možná bys mohl napsat jméno toho města a okolí, aby se dala ta důležitá informace ověřit. Divil bych se, kdyby sis ho nezapamatoval. Já jen aby tě někdo neosočoval, že lžeš. A otázka. Kdyby Rusko napadlo nás. Ty by ses dobrovolně vzdal pomoci okolních zemí? Ty bys nechtěl od nikoho ani patronu? Jak bys potom mluvil o vládě takových zemí, které ti tu pomoc poskytnou? Také bys říkal, že jsou to váleční zločinci?

Jaryn19 ( 25. dubna 2022 10:21 )

Německo má poloviční DPH na potraviny než máme my. Minulá vláda v době růstu promrhala peníze a čas. Nyní budeme dlouho splácet špatná rozhodnutí Babiše a Schillerové

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa