Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Měl pozvat všechny: Komentoval Havlíček Zemanovo rozhodnutí nezvat některé činitele na vyznamenání

Aktualizováno -
30. října 2022
13:27
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
30. října 2022
11:35

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) v pořadu Partie stanice CNN Prima News se ještě vrátili k pátečnímu předávání vyznamenání. Vyjadřovali se jak k oceňovaným, tak k rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nepozvat některé politiky, například šéfku Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo Miloše Vystrčila (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu.

„Mrzí mě to oboustranně, podle mého názoru mohl mít pan prezident o něco více nadhledu a měl pozvat z mého pohledu všechny ústavní činitele,“ prohlásil Havlíček, s jeho názorem souhlasí i Skopeček. „A nehledě na to, jestli někdo v minulosti odmítnul či neodmítnul. Na druhou stranu odmítnutí považuji za akt určité hysterie, a pokud se někdo vymluvil na to, že zrovna neměl, čas nebo byl někde jinde, to považuji za akt přezíravosti, to je můj pohled,“ dodal Havlíček.

„Myslím si, že státní svátek a i ten večer není osobní schůzkou, osobní akcí, osobní událostí pana prezidenta, jako jsou třeba jeho narozeniny. Na oslavu narozenin nechť si pozve skutečně jen přátele, ale tady vystupuje jako prezident České republiky. My jako poslanci musíme respektovat to, že prezident republiky byl zvolen, byť se nám třeba nelíbí některé jeho názory nebo některé jeho chování. Prezident republiky by měl naopak respektovat další ústavní činitele, přestože třeba s jejich názory na některé věci nebo s jejich chováním nesouhlasí, čili myslím si, že více nadhledu ze strany pana prezidenta tam být mělo,“ komentoval Skopeček.

Co se týče vysokého počtu oceněných, oba politici to přičetli k tomu, že se jedná o Zemanovo poslední udílení vyznamenání. Havlíček uvedl, že z řad oceněných u něj žádné jméno nevzbudilo kontroverzi. Skopeček polemizoval, že je jasné, že na seznamu budou jména, která by jiný prezident nevybral. „Jsem v tomto smyslu trošku umírněný, protože jde o poslední rok pana prezidenta Zemana, jde o poslední vyznamenání. Čili to byla poslední příležitost, kdy mohl někoho ocenit,“ doplnil, že sestava jmen oceněných se vždy bude lišit podle toho, kdo seznam sestavuje.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) rozumí tomu, že pro premiéra Fialu (ODS) bylo v některých případech těžké spolupodepsat vyznamenání. V pořadu Partie zmínil předsedu České unie sportu a právníka Miroslava Janstu, který je jedním z obžalovaných v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi. Fiala v pátek dopoledne uvedl, že pro něj bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jimž prezident Miloš Zeman ocenění večer udělil. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si ale podle ministerského předsedy zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné.

„Rozumím tomu, že pan premiér v některých případech váhal, jestliže je někdo trestně stíhán, byl vyšetřován a následně byl odměněn,“ poznamenal Bartošek. „Mohlo se počkat, jak dopadne vyšetřování, protože to potom v některých ohledech relativizuje vyznamenání,“ dodal první místopředseda KDU-ČSL. To, že Fiala ocenění spolupodepsal, nepovažuje za alibismus. Premiér podle něj musí komunikovat a nacházet řešení s dalšími ústavními činiteli. Bartošek je přesvědčen o tom, že kdyby Fiala měl s někým zásadní vnitřní rozpor, tak vyznamenání nekontrasignuje.

Bartošek se vyznamenání nezúčastnil mimo jiné kvůli nepozvání předsedkyně dolní komory, hlavně ale kvůli Zemanovu chování v kauze Vrbětice. Prezidentovo vyjadřování v té době považoval více jako propagaci Ruska, než jako stanovisko nezávislého prezidenta.

ANO má nejspíš o kandidátovi na prezidenta rozhodnuto

O kandidátovi opozičního hnutí ANO na prezidenta je nejspíš rozhodnuto. V pondělí dopoledne ale návrh ještě musí schválit předsednictvo, řekl  Havlíček. Ohledně jména kandidáta konkrétní nebyl. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v dopoledním rozhovoru v televizi Nova prohlásil, že prezidentského kandidáta ANO bude financovat hnutí. Na přímou otázku, zda je kandidátem on, Babiš neodpověděl.

„Domníváme se, že máme rozhodnuto,“ řekl Havlíček. Definitivní stvrzení návrhu musí učinit užší vedení hnutí, následně bude kandidát představen na tiskové konferenci v 12:30. Bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy ale uvedl, že ANO svého kandidáta jistě mít bude a že hnutí vybíralo ze zhruba pěti možností. „Diskutovali jsme to jak s ohledem na určité předpoklady, zkušenosti, tak i s ohledem na určité preference,“ dodal.

Předseda ANO a bývalý premiér Babiš dosud neoznámil, zda bude právě on kandidátem, nebo nikoli. Přihlášku musejí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu. V září v rozhovoru s ČTK řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Některá média spekulovala, že by mohl za ANO kandidovat velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický. Babiš i Schillerová ale informace označili za spekulace.

„Bude to nezávislý kandidát, bude financován z hnutí,“ řekl Babiš na Nově a upřesnil, že kandidát bude nezávislý ekonomicky, tedy nebude přijímat sponzorské dary. S Babišem se dnes odpoledne v Lánech sejde prezident Miloš Zeman. Bližší informace k obsahu jednání Hrad neoznámil. Babiš v pátek ČTK sdělil, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl. Dnes předseda ANO v televizi Nova uvedl, že původně měl termín schůzky před týdnem, kvůli nákaze koronavirem ale byl v izolaci. Dnešní setkání se Zemanem podle něj nemá souvislost s prezidentskou kandidaturou.

Video  Proslov prezidenta Zemana před předáváním státních vyznamenání  - Blesk TV
Video se připravuje ...

hejhej ( 2. listopadu 2022 14:18 )

zapos: Rekušan je bezpáteřní bl.b. Zneuctil st.svátek vyvěšením Ukrajinské vlajky a Putina - vypatlaný idi.ot. Takového hloupého ministra jsme ještě neměli.A preiér Fiala - Fialka se chová, jako by magor Rakušan nic neprovedel. Je stejně bezpáteřní jako Rakušan.

hejhej ( 31. října 2022 15:58 )

zapos:

levicove-smegma ( 31. října 2022 11:29 )

Zeman rozeštval národ ještě před vznikem toho tvého "slepence".

hejhej ( 30. října 2022 18:48 )

Babisova-drahota:
Rozeštvávat národ začali slepenci ještě když byli v opozozici a neustále pokračují!

hejhej ( 30. října 2022 18:45 )

Proč by měl p.prezident zvát skřeta Vystrčila, který měl drzost komentovat nepravdu o nemoci p.prezidenta a pomalu ho pohřbívat ? A zvát hloupou, arogantní Pekarovou, která svými hloupými výroky si nevidí do huby? Navíc již jednou odmítli.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud