Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Manželka exministra Arenbergera Monika mezi 84 adepty na nové profesory. Rozhodne Zeman

Autor: ČTK - 
5. května 2022
14:00

Návrh na jmenování 84 nových profesorů dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků zasedání. Navrhly je vědecké rady univerzit, které své podněty do konce března předložily ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN). Na seznamu je například dermatoložka Monika Arenbergerová, jejímž manželem je bývalý ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger. O jmenování kandidátů rozhodne prezident Miloš Zeman.

Mezi 84 kandidáty na profesory je 17 žen. Nové profesory navrhlo 17 vysokých škol. Nejvíce kandidátů předložila už tradičně Univerzita Karlova, a to 27. Po 11 návrzích podaly Masarykova univerzita v Brně a České vysoké učení technické v Praze. Dalších šest kandidátů má Vysoké učení technické v Brně a pět Univerzita Palackého v Olomouci. Ostatní školy přišly s méně než pěti návrhy.

Zastoupeni jsou tentokrát hlavně technici, kteří tvoří zhruba pětinu seznamu. O trochu méně je lékařů. Mezi kandidáty jsou také třeba právníci, biologové, fyzici, chemici nebo informatici.

Profesorkou by se měla stát mimo jiné manželka bývalého ministra zdravotnictví Arenbergerová, která se podobně jako její muž věnuje dermatovenerologii.

Tento obor se zabývá studiem a léčbou kožních nemocí a pohlavních chorob. Arenbergerová působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde je proděkankou pro vnější vztahy. Zároveň je zástupkyní pro vzdělávací činnost na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kterou jako přednosta vede Arenberger. Její manžel byl do ledna rovněž ředitelem vinohradské nemocnice.

Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Soud loni pravomocně rozhodl, že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Zeman pak neuspěl ani se svými kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu, ale své rozhodnutí zatím nezměnil. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze, vzal už v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět a Zeman ho loni v prosinci profesorem jmenoval.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Video  Odcházení Petra Arenbergera: Ministr zdravotnictví oznámil rezignaci a promluvil o lynči  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa