Řízením nemocnice bude dočasně pověřen dosavadní náměstek vinohradské nemocnice Jan Votava, na místo bude brzy vypsáno otevřené výběrové řízení. „Respektuji pana profesora Arenbergera jako špičkového odborníka v dermatovenerologické oblasti. Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že prvním ze zařízení, kde bude vypsáno otevřené výběrové řízení na nového ředitele, bude právě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ řekl Válek s tím, že Arenbergerovi děkuje za odvedenou práci.

Podle tiskové zprávy FNKV Arenberger rezignoval sám, Válek mu po čtvrteční schůzce vyhověl. „Myslím, že nastal čas, abych se v celém rozsahu vrátil ke své medicínské odbornosti v čele dermatovenerologické kliniky a vědě a výzkumu ve FNKV. Proto jsem včera požádal pana ministra Válka o uvolnění z funkce ředitele FNKV, který mi dnes vyhověl,“ citovala Arenbergera tisková zpráva nemocnice.

Arenberger jako ministr

Arenberger nemocnici vedl od října 2019 do dubna 2021, kdy se stal na krátkou dobu ministrem zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše (ANO). Odejít z tohoto postu musel po několika kauzách, kdy média upozornila na to, že nemocnici pronajímá své nemovitosti, a pochybnostech o tom, jak získal byt v centru Prahy, nebo nejasnostech o zisku z klinických studií. Ministerstvo zdravotnictví do nemocnice poslalo ještě za předchozího ministra Jana Blatného kontrolu. Její výsledky nebyly oficiálně zveřejněny.

Arenberger v tiskovké zprávě označil události z loňského jara jako „mediální pseudokauzy“. Nemocnice podle něj v posledních letech začala lépe hospodařit, v roce 2020 byl hospodářský výsledek 252 milionů korun a za loňský rok očekává 743 milionů korun. „Ekonomické i provozní zdraví potvrdily i kontroly příslušnými orgány včetně ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Počet zadávaných veřejných zakázek se podle něj v posledních dvou letech ztrojnásobil a jejich finanční objem byl dvojnásobný proti předchozímu období.

V tiskové zprávě nemocnice také upozornila, že pod Arenbergerovým vedením se podařilo získat nové přístroje nebo zahájit třetí fázi rekonstrukce gynekologicko-porodnické kliniky a stavbu střešního heliportu.

„Před dokončením je dodatek ke směnné smlouvě nemovitostí s Hlavním městem Prahou jako významná podmínka možnosti zahájení stavby Traumacentra,“ píše se dále v tiskové zprávě. O stavbu traumacentra, tedy pavilonu pro řešení vážných úrazů, usiluje vinohradská nemocnice už více než 12 let. Má se tam přesunout více než polovina lůžek nemocnice. Premiér Babiš ale na konci loňského června oznámil, že na pozemcích místo traumacentra vyroste Český onkokologický inistitut za sedm miliard korun. V říjnu 2019 přitom projekt traumacentra podpořil.

Video
délka: 12:39.24
Video se připravuje ...

Odcházení Petra Arenbergera: Ministr zdravotnictví oznámil rezignaci a promluvil o lynči ČTK / Blesk Zprávy

Fotogalerie
48 fotografií