Neděle 22. května 2022
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Polojasno 22°C

Vědci prověřují novou subvariantu omikronu, už převažuje v Dánsku. Ministr řekl víc

Autor: ČTK - 
21. ledna 2022
14:36

Britští i francouzští vědci prověřují novou subvariantu koronaviru omikron BA.2, informují v pátek tiskové agentury. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) oznámila, že označila BA.2 jako subvariantu, kterou vyšetřuje. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že novinka zatím nemění situaci, ale její přesné vlastnosti, které experti dosud neznají, vyvolávají otázky.

Subvariantu BA.2, která se objevila před několika týdny, vědci identifikovali zejména v Evropě. Stejně jako předchozí varianta delta, i omikron při své replikaci vytvořil subvarianty, které mají jednu nebo dvě odlišné mutace oproti původnímu genomu.

„Varianty se objevují poměrně pravidelně,“ řekl ve čtvrtek večer Véran. „Podle toho, co zatím víme, víceméně odpovídá charakteristikám, které známe u omikronu. V této fázi se nejedná o něco, co by měnilo situaci,“ dodal ministr zdravotnictví.

Subvarianta se potvrdila také ve Francii

Vědci zatím neanalyzovali přesné vlastnosti subvarianty BA.2. Některá data však podle agentury AFP přitahují pozornost; v Dánsku, kde přibývá stále více nakažených, už nahrazuje původní variantu omikronu. „Dánské úřady nemají pro tento jev žádné vysvětlení, ale pečlivě ho sledují,“ uvedl francouzský úřad pro veřejné zdraví (SPF).

„Máme zde mezinárodní situaci, kdy varianta omikron hodně cirkuluje. Je normální, že v průběhu času pozorujeme dílčí linie. Zajímá nás, zda má různé charakteristiky, pokud jde o nakažlivost, únik imunitě nebo závažnost,“ sdělil SPF. Podle úřadu se už subvarianta potvrdila ve Francii, ale ve velmi malém množství.

Světová zdravotnická organizace (WHO), která omikron klasifikovala jako „variantu vzbuzující obavy“, ho v této fázi nerozlišuje od subvarianty BA.2.

Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) podle agentury AP oznámila, že označila BA.2 jako variantu, kterou vyšetřuje.

„Je v povaze virů, že se vyvíjejí a mutují, takže se dá očekávat, že se budou i nadále objevovat nové varianty,“ uvedla Meera Chandová z UKHSA.„Náš průběžný genomický výzkum nám umožňuje je odhalit a posoudit, zda jsou významné,“ dodala vědkyně.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro 4. dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

1pravda1 ( 22. ledna 2022 12:16 )

a co základní opatření - už byla učiněna? Zákaz požírání netopýrů, mokrých zvířecích trhů, pořádné zajištění laboratoří... protože tento laboratorně upravený a zmutovaný vir už toho má na svědomí dost!

vaber ( 22. ledna 2022 09:49 )

to je tak jediné co vědci umí ,blekotat o nových variantách ,aby omluvili neúčinnost všech opatření ,očkování a prý léků

milan59 ( 22. ledna 2022 06:58 )

Jejda jejda a co na to naši = ČEŠTÍ VĚDCI ?? Vždyť jich tu máme HAFO ....tedy podle toho jak denně sdělují médiím své KRITIKY

wp3t ( 21. ledna 2022 21:45 )

francie, dánsko nemůže to být tím, že tam je nejrozmanitější národní smíšenina a proto nové varianty?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa