Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Pekarová poskytla svou rezidenci Rusy zakázané organizaci. Její členy v Moskvě pronásledují

Autor: Nikola Forejtová - 
21. září 2022
20:45

Politici mají k dispozici byty, ale i útulné rezidence po Praze, aby nemuseli dojíždět ze svých bydlišť. Jednu takovou vilu má k dispozici i šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09). Rezidenci ale nechala zít prázdnotou a žije ve svém pražském bytě. Nyní se rozhodla funkcionalistickou rezidenci dočasně přenechat k užívání organizaci Memorial, která se zabývá ochranou lidských práv a socialistickými represemi. Memorial tím i ulehčí státní kase. Doposud totiž Sněmovna za prostor platila 80 tisíc korun a 25 tisíc nyní bude platit organizace za energie a další služby. 

Sídlo předsedů Sněmovny bylo několik měsíců prázdné, současná šéfka dolní komory totiž bydlí v Praze, a rezidenci tak nechala prázdnou. Je tak druhým předsedou, který nechal vilu neobývanou. „Kromě mne a Miroslavy Němcové ji ale využívali všichni,“ řekla Pekarová Adamová Blesk Zprávám. Prozradila také, že její předchůdce, Radek Vondráček (ANO), na jenom z balkónu rezidence choval včely. 

Funkcionalistická vila v ulici U Ladronky pochází z konce 30. let minulého století. Sněmovna ji koupila v polovině 90. let a po rekonstrukci začala v roce 1997 sloužit jako sídlo šéfů dolní komory. Podle vedoucího Kanceláře Sněmovny Martina Plíška se měsíční náklady za vilu - i nyní, když je prázdná - pohybují okolo 80 tisíc korun. Díky propůjčení objektu Memorialu se tak značně ušetří státní kase. Organizace totiž bude podle smlouvy hradit 25 tisíc korun měsíčně za energie, údržbu apod. 

Sídlo předsedů Poslanecké sněmovny: Sídlo předsedů Poslanecké sněmovny: Šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová poskytla rezidenci organizaci Memorial, na snímku s předsedou sdružení Štěpánem Černouškem (21.9.2022) Sídlo předsedů Poslanecké sněmovny: Sídlo předsedů Poslanecké sněmovny: Šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová poskytla rezidenci organizaci Memorial, na snímku s předsedou sdružení Štěpánem Černouškem (21.9.2022) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

Vnitřek vily více než odpovídá strohému funkcionalismu. Každý kout má své opodstatnění a najdeme v něm jen několik zasedacích místností, ložnici, kuchyň, jídelnu a koupelnu. Skromnou výzdobou jsou hlavně obrazy od malíře Jiřího Aderleho. Podle Pekarové bude rezidence sloužit organizaci Memorial zatím od začátku října do konce března příštího roku. „Pokud bude spolupráce fungovat, nemáme problém smlouvu prodloužit,“ dodala. 

Základna Memorial v Moskvě zničena

Pekarová řekla Blesk Zprávám, že byla organizace Memorial její první volbou. „Spolupracuji s nimi dlouhodobě, a to, jakým způsobem jsou perzekuováni v Rusku, mě nenechává chladnou. Myslím, že bychom měli vyvinout maximální úsilí, abychom podpořili ty, kteří chtějí i nadále nejenom zachovávat paměť národa, tak, jak se snaží Memorial, a kteří informace šíří dál a bojují s obrovským množstvím dezinformací, manipulací a propagandou,“ řekla Blesk Zprávám krátce poté, co předala předsedovi sdružení Štěpánovi Černouškovi klíče od objektu. 

Vysoké pokuty i věznění v Rusku

Memorial je organizací, která od svého založení v Moskvě zprostředkovávala informace o sovětských represích. Rusko už na konci minulého roku Memorial soudně zakázalo a sídlo v Moskvě zrušilo. „Není to zákaz činnosti a naši lidé se nadále snaží svou práci vykonávat, ale je to čím dál tím těžší. Pravda o minulosti teď není pohodlná,“ uvedl Černoušek během tiskové konference. 

Černoušek prozradil Blesk Zprávám, že mnozí členové Memorialu ze země utekli, část jich ale nadále pracuje a mnozí byli i krátce ve vězení. „Byli zatčeni během protiválečných protestů, proběhly soudy a byli pak nuceni zaplatit vysoké pokuty. Jsou pod neustálým tlakem,“ uvedl.

Tři členové organizace utekli do Česka

V Česku jsou v současnosti tři členové Memorialu a mnozí sem jezdí na jednání z dalších států. Nyní budou mít klid a prostor pro svou další práci. V plánu mají i spolupráce s dalšími českými či nadnárodními organizacemi, které se zabývají válkou, historií apod. 

Co se týče částečné mobilizace, kterou ohlásil ve středu ráno Vladimír Putin, podle Černouška se to zaměstnanců Memorial nedotkne - alespoň v tom, že by museli narukovat. „Rozhodně to ale celkovou situaci neulehčí,“ dodal pro Blesk Zprávy. 

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Jako organizace Mezinárodní Memorial funguje od roku 1992, proslul především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terčem útoků. Mezinárodní Memorial má také zahraniční pobočky, a to například v Německu, ve Francii a v Itálii. Pobočka Memorial Česká republika vznikla v roce 2016.

Video  Když promluví zdi: Kramářova vila  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

bergen ( 23. září 2022 20:14 )

Jak dlouho ten babochlap bude ještě škodit?

jajas ( 23. září 2022 07:14 )

Saša Kolčak: Tak to se mýlíš! Ale jezdit za ní kvůli tomu nebudu, to ona má dopravu zadara, ne já.

jajas ( 23. září 2022 07:13 )

Zkus to, ty bambulíne!

Fialova megadrahota ( 22. září 2022 18:50 )

Chudák, ona za to nemůže. Hlavně, jestli jim dala i svetry.

Kyperský Sponzor ( 22. září 2022 17:55 )

Genderová diplomka téhle paní inženýrky je nepoužitelná stejně jako ona. Ale její cesty s manželem do Dubaje a Kataru měly velký přínos.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa