Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

„Nemám prachy,“ tvrdil Babišův syn. K soudu proti otci přišel svědčit v teniskách za 16 tisíc

Autor: dn, Mii - 
17. září 2022
05:50

Rodina expremiéra Andreje Babiše (ANO) si libuje v luxusním zboží, a netýká se to jen Moniky Babišové, manželky šéfa hnutí ANO. Také Andrej Babiš mladší, expremiérův syn z prvního manželství, dorazil v pátek k soudu oděn podle nejnovější módy. Přišel v teniskách Balenciaga, které stojí skoro 16 tisíc korun. Právě v nich popisoval, že z něj jeho otec v kauze Čapí hnízdo udělal údajného „bílého koně“. Přitom dříve Andrej Babiš mladší uvedl, že jedním z důvodů pro jeho odjezd z Česka je fakt, že nemá peníze.

Andrej Babiš mladší je synem bývalého českého premiéra z jeho prvního manželství. Byl jedním z obžalovaných v kauze Čapí hnízdo, protože se měl v roce 2007 spolu s Babišovou partnerkou, nyní manželkou, Monikou a svojí sestrou Adrianou stát spoluvlastníkem firmy Farma Čapí hnízdo (tehdy ještě pod jménem ZZN AGRO Pelhřimov), která předtím spadala pod holding Agrofert. Nedlouho poté firma získala dotace cca 50 milionů korun, určenou pro malé a střední podniky. Po uplynutí lhůty pro kontrolu plnění podmínek dotace se firma vrátila do Babišova holdingu Agrofert. Obžaloba tvrdí, že celá změna majitelů byla pouze konstrukcí, aby Čapí hnízdo budilo zdání malého nebo středního podniku a mohlo získat dotaci, na kterou by jako součást holdingu Agrofert nemělo nárok.

Ke konci roku 2015 začala být kauza vyšetřována, nedlouho předtím však měla u Babiše mladšího, který do té doby pracoval jako pilot dopravních letadel, propuknout duševní nemoc. V Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ), kam byl Babiš mladší na žádost rodiny převezen, jej ošetřovala psychiatrička Dita Prototopová. Ta se nedlouho poté stala poradkyní na Babišově ministerstvu financí a následně kandidovala za jeho hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny. Ty sice Babišovo hnutí ANO vyhrálo, Prototopová však mandát nezískala. Manžel Protopopové se zároveň na podzim roku 2015 stal na její doporučení pečovatelem Andreje Babiše mladšího, se kterým na jaře následujícího roku vycestoval do ruské enklávy Kaliningrad a následně pak na Ukrajinu a Ruskem okupovaný Krym. Z Ukrajiny pak ale  na začátku roku 2018 poslal mail české policii, podle kterého byl na Ukrajinu unesen. Prototopov jej následně přivezl z Ukrajiny zpět na Slovensko za jeho matkou, se kterou pak Babiš mladší odcestoval do Švýcarska.

Skrytá kamera ve Švýcarsku, pak výpověď na policii

Ve všeobecnou známost pak Andrej Babiš mladší vešel, když s ním v roce 2018 natočili rozhovor reportéři TV Seznam Sabina Slonková a Jiří Kubík. Novináři Babišovu výpověď, ve které řekl, že k firmě Čapí hnízdo podepsal jisté dokumenty, ale vůbec nevěděl jaké, a že byl v roce na Krym unesen, natočili skrytou kamerou. Jeho vyjádření vyvolalo politickou krizi, kterou ale tehdejší vláda Andreje Babiše ustála. V roce 2019 pak státní zástupce vyšetřování kauzy Čapí hnízdo zastavil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jej pak sice obnovil, ale to pouze u Andreje Babiše a Jany Nagyové, stíhání Babiše mladšího tedy zůstalo zastaveno.

V létě roku 2021 přijel Andrej Babiš mladší zpět do Česka, kde oznámil úmysl vypovídat v kauzách Čapí hnízdo a svého zavlečení na Krym. Svého otce pak konfrontoval i na volebním mítinku ANO. Na podzim téhož roku se pak však vrátil do Švýcarska. „Protože je to u vás na ho*no. Nemám prachy na živobytí,“ odpověděl tehdy na otázku ohledně důvodu reportérům Deníku N. K soudu přesto v pátek přišel v teniskách značky Balenciaga, které stojí skoro 16 tisíc korun.

U soudu svědčí proti svému otci, ten jej chce „šetřit“

Na Babiše mladšího přišla u soudu řeč už v úterý, když soudní znalec zkoumal jeho podpis u smlouvy ohledně Čapího hnízda. Babiš mladší tvrdí, že ji nepodepsal, soudní znalec u soudu pak uvedl, že nelze jednoznačně říct, o čí podpis se jedná, při porovnání s písmem Babiše staršího však našel „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“.

Ve středu se pak právníci obžalovaného expremiéra pokusili zablokovat svědectví jeho syna s tím, že by nejdříve měl proběhnout znalecký posudek Babiše juniora, soudce Šott to však zamítl. Babiš junior pak v pátek k soudu přinesl potvrzení od lékařky o tom, že je plně způsobilý k výpovědi a prohlásil, že je ochoten podstoupit další znalecké vyšetření. O podpisu na smlouvě o převodu pak dnes prohlásil: „To není můj podpis, stoprocentně není můj“ a řekl, že jeho otec „znásilnil“ jeho lidská práva. Babiš mladší také již dříve uvedl, že jej jeho otec ohledně Čapího hnízda využil jako tzv. bílého koně.

Babiš starší dlouhodobě tvrdí, že jeho syna zneužívá politická konkurence. „Já chci k tomu jen říct, že jsem se o svého syna vždy řádně staral. Myslím, že všichni dobře vědí, co tady je, i co se stalo a kdo zneužívá mého syna. Mě to mrzí. My víme, kdo ho zneužívá, my víme, kdo ho nabízí do médií na rozhovory a bohužel zneužili jeho stav. Nechci o tom ani mluvit,“ prohlásil expremiér na loňském mítinku ANO, kde jej jeho syn konfrontoval. Z dnešního jednání se pak Babiš předem omluvil, dle slov jeho advokáta proto, že chtěl svého syna kvůli jeho duševnímu vztahu „šetřit“.

Video  Babiš mladší o svém otci: Lže národu! Půjdu vypovídat kvůli Čapáku i Krymu, jsem zdravý člověk  - Blesk
Video se připravuje ...

bullshit ( 22. září 2022 12:14 )

bullshit ( 22. září 2022 12:13 )

Otázka je, zda by také nezasluhovalo vyšetřit zdravotní stav obviněného...mohou to být dědičné geny

bullshit ( 22. září 2022 12:12 )

Jak se živí do toho nikomu nic není. Mohl si třeba platit nějakou pojistku. Znám pět inv. důchodců co makají načerno a kšeftují s kde čím. Taky to nikdo nezkoumá. Dokládat zdravotní stav tím čím se živí je zcela mimo mísu, ne?

Jiří Zajíček ( 21. září 2022 07:25 )

No ty jsi magor,vem si svetr navíc,Pekarová je určitě tvoje guru🤣🤣

Kris ( 18. září 2022 20:35 )

Jsou to fejky jasně poznat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa