Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Babiše po propuštění ze špitálu stihla obžaloba v kauze Čapí hnízdo. „Politický proces,“ zuří

Aktualizováno -
21. března 2022
14:20
Autor: ČTK, simao - 
21. března 2022
12:15

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého premiéra Andreje Babiše a Janu Nagyovou v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, uvedlo Městské státní zastupitelství. Babiš, který v pátek opustil nemocnici, tvrdí, že jde o vykonstruovaný politický proces. Premiér Petr Fiala (ODS) reagoval, že pro všechny bude dobré, když kauza Čapí hnízdo dospěje k nějakému rozhodnutí. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) má obžalobu na Babiše za první krok vedoucí k pravomocnému rozhodnutí. Podle Ivana Bartoše (Piráti) či Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) dostane Babiš možnost kauzu soudu vysvětlit.  

Andrej Babiš znovu čelí obžalově v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. O obžalobě dvou osob dnes informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. Podání obžaloby „u 15 let staré pseudokauzy“ považuje za zcela zjevný účelový pokus o jeho kriminalizaci. „Nebýt v politice nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena,“ uvedl. „Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu,“ dodal.Vinu v minulosti odmítla i Nagyová.

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl Cimbala.

Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že se dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu.

Bartoš: Babiš má dneska den...

„Pro všechny bude dobře, když celá kauza dospěje k nějakému rozhodnutí. Komentovat probíhající řízení nebudu, důvěřuji nezávislým soudům,“ uvedl premiér Fiala.

„Pan poslanec Babiš má dneska teda den. Nejdřív přijde o dotace na tousťák, a teď ho ještě obžaluje státní zástupce za Čapí hnízdo. Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal!“ rýpl si vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Narážel přitom na informaci, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že odebere firmě Penam ze skupiny Agrofert stamilionovou dotaci, kterou získala na linku na výrobu toustového chleba.

„Andrej Babiš dostane šanci vysvětlit soudu kauzu kolem padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo. Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat,“ poznamenala taktéž na Twitteru šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Tak už má alespoň heslo pro svou prezidentskou kampaň: Andrej Babiš – Váš obžalovaný kandidát na prezidenta!“ rýpl si europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Je rozhodnuto! Andrej Babiš půjde k soudu. A jeho šance stát se prezidentem padají rychleji než rubl!“ přidala se advokátka a stejně jako Pospíšil dnes i pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová.

Vleklá kauza

Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Andreje Babiše ke stíhání v minulosti vydala už třikrát. Naposledy pro Babišovo vydání hlasovalo 111 ze 176 přítomných poslanců. Vydání podpořili zákonodárci všech sněmovních klubů kromě hnutí ANO. Všech 65 přítomných poslanců hnutí bylo proti. Babiš se hlasování nezúčastnil.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.

Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Policisté původně uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo loni na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat ve druhé polovině září.

Video  Babiš o Čapím hnízdě: Z útoků na mé děti je mi na zvracení.  - Lukáš Červený, Jaroslav Šimáček / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

pravlast ( 23. března 2022 13:27 )

Počítej trestní úroky.

Miroslav Klouda ( 21. března 2022 20:04 )

Zlodědek mu dá milost a může kandidovat na prezidenta s čistým štítem. Ještě poznáme, co je spravedlnost.

sarina ( 21. března 2022 16:45 )

To si jenom myslíš, ale VŮBEC MĚ NEZNÁŠ a nikdy nepoznáš!

panda82 ( 21. března 2022 14:59 )

ještě mají Dominiku ......

panda82 ( 21. března 2022 14:58 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud