Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Scholze dohání minulost: Prokuratura řeší obří daňové úniky. Kancléř musí před komisi

Autor: ČTK - 
16. srpna 2022
11:18

Státní zastupitelství v Hamburku nevidí důvod, proč zahájit vyšetřování německého kancléře Olafa Scholze v případě daňových úniků týkajících se takzvaných cum-ex transakcí. Dnes to uvedl mluvčí úřadu. Scholz, který byl v letech 2011 až 2018 starostou severoněmeckého města, ale bude v pátek o případu svědčit před komisí hamburského parlamentu. Ta má zjistit, zda tehdejší městští politici nevyvíjeli nátlak na finanční úřad.

V únoru státní zastupitelství dostalo oznámení, že Scholz se zapojil do daňového podvodu, jehož cílem bylo se vyhnout placení daně z kapitálových příjmů. Dnes státní zastupitelství potvrdilo zprávu několika médií, že oznámení odložilo, protože k zahájení vyšetřování nebyl dostatek podkladů. „Tyto zprávy (tisku) jsou správné,“ uvedl mluvčí úřadu.

Scholz se v letech 2016 a 2017 setkal se špičkami banky Warburg, která byla vyšetřována kvůli používání cum-ex transakcí. Následně hamburský finanční úřad opomenul po bance vymáhat daňovou vratku ve výši 47 milionů eur (přes 1,1 miliardy korun), kterou finanční instituce získala neoprávněně. K vymáhání částky muselo finanční úřad vyzvat spolkové ministerstvo financí, což je podle německého tisku neobvyklé.

Hamburský parlament ustanovil vyšetřovací komisi, která má zjistit, zda politici nevyvíjeli tlak na úředníky v daňovém případě banky Warburg. V pátek před ni předstoupí i německý kancléř, který ale již uvedl, že na setkání s představiteli bankovního domu nemá přesné vzpomínky. Případem se zabývá i státní zastupitelství v Kolíně nad Rýnem, které vyšetřuje dva bývalé vlivné politiky ze sociální demokracie.

Největší daňové machinace

Cum-ex transakce spočívají v rychlé výměně akcií mezi více subjekty v den rozhodný pro výplatu dividendy. Cílem je, aby nebylo jasné, kdo má povinnost odvést daň z kapitálových výnosů, jejíž sazba činí v Německu 25 procent. Podle agentury Reuters patří využívání cum-ex transakcí ze strany bank, investičních fondů a dalších finančních subjektů k největším daňovým machinacím v poválečném Německu, který stál státní kasu miliardy eur.

Video  Blesk Podcast: Němci jednají o vládě bez Merkelové. Jaké má budoucí kancléř plány s Českem?  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

tom999 ( 16. srpna 2022 18:18 )

prece nebudeme SOUDIT ! BOZSTVO ! ktere jsme si sami vytvorili ....

jak TO bude vypadat je zname uz od doby . . . . Jean-Claude Juncker

Daňová aféra

Díky únikům informací LuxLeaks vyšlo najevo, že v letech 2002–2010, v době kdy byl Juncker lucemburským premiérem, pomáhalo Lucembursko nadnárodním monopolům platit nižší daně.

Tajné dohody s nadnárodními firmami se týkaly okolo 340 společností.

Juncker měl přitom cíleně bránit daňové reformě EU.

Jenom Německo přišlo na daních kvůli politice Lucemburska o 197,99 miliónu dolarů.

Podle německého vyšetřovatele Norberta Naulina „Tato podpora při daňových únicích, kterou jsme viděli při svém vyšetřování u bank, je systematickou a organizovanou formou hospodářské kriminality.“

Europoslanec Fabio de Masi, který je místopředsedou Vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu pro praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (PANA), uvedl: „Je absurdní, že milióny Evropanů, kteří trpěli kvůli úsporným politikám, mají nyní za předsedu Komise EU kmotra daňového dumpingu.“ Kvůli daňové aféře vyvolala skupina europoslanců, včetně předsedy britské UKIP Nigela Farage či Marine Le Penové z FN, hlasování o vyslovení nedůvěry Evropské komisi pod vedením Junckera, návrh ale nezískal podporu většiny europoslanců.......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa