Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Fiala v Berlíně: Dohoda se Scholzem o vojenské technice. Řešil i plyn a embargo na ruskou ropu

Aktualizováno -
5. května 2022
20:05
Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
5. května 2022
05:27

Německo pomůže Česku nahradit zbrojní techniku, kterou dodala Ukrajině. Premiér Petr Fiala (ODS) se na tom ve čtvrtek dohodl se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. S ním a také s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem pohovořil o bilaterální spolupráci a o válce na Ukrajině. A Blesk Zprávy byly u toho a vyrazily do Berlína s premiérem. Fiala nejdříve uctil památku Čechoslováků, kteří zahynuli ve věznici Plötzensem. Premiér to označil za dojemný zážitek. Hovory se vedle bezpečnosti točily i kolem energetické bezpečnosti, a tedy o nahrazení surovin z Ruska. 

„Je to důležitá návštěva, Německo je náš klíčový, strategický partner,“ uvedl Fiala před odletem z Prahy do Berlína.

„Samozřejmě ty poslední roky, ať už je to pandemie, nebo teď válka na Ukrajině nám jasně ukazuje, jak je důležité mít dobré vztahy se svými sousedy i kvalitní vztahy mezi zeměmi EU a NATO. Jedním z hlavních témat mojí návštěvy v Berlíně budou důsledky ruské agrese na Ukrajině, co to znamená pro Evropu a pro naše země. Tématem určitě bude zvládání uprchlické vlny a evropská solidarita, s kancléřem Scholzem chci také hovořit o některých konkrétních krocích, které se týkají obranné spolupráce našich zemí,“ poznamenal Fiala s tím, že ohrožení čelí nadále celá Evropa.

S prezidentem o Ukrajině i nahrazování zdrojů z Ruska

O válce na Ukrajině a o bezpečnosti hovořil Fiala v Berlíně i s místními novináři. Premiér si na krátkém briefingu před setkáním se Scholzem pochvaloval otevřenou diskuzi. „Vrcholem dosavadního dne bylo přijetí u prezidenta. Přijal mě srdečně a přátelsky,“ uvedl ministerský předseda. Informoval také o tom, že s prezidentem hovořili o radě, o výzvách pro Unii i o českém předsednictví. 

Premiér Petr Fiala (ODS) se v Německu setkal s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem (5.5.2022) Premiér Petr Fiala (ODS) se v Německu setkal s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem (5.5.2022) | Reuters

Fiala se s prezidentem sešel na berlínském zámku Bellevue. „Moje návštěva se neodehrává za standardních podmínek,“ podotkl premiér s tím, že se tomu přizpůsobují i témata, o kterých s vrcholnými německými politiky hovoří. „Bude se to týkat i spolupráce mezi státy ohledně nahrazování surovin z Ruska jinými zdroji a na to potřebuje ČR pomoc,“ uvedl. 

Rýpnutí do Babišovy vlády

Se Scholzem, se kterým se Fiala setkal krátce po šesté večer, Fiala hovořil o možnosti využití německých LNG terminálů (terminálů na zkapalněný plyn) pro zásoby, které by byly k dispozici České republice. „Vrátím se k tomu, co předcházející vláda zanedbala a budu se pokoušet i v Berlíně, tak jako ve Varšavě, zajistit do budoucna dostatek energií pro ČR a posílit naší energetickou bezpečnost,“ uvedl Fiala.

„Domluvili jsme se na tom, že zahájíme rozhovory o této možnosti a vytvoříme pracovní tým, který bude hledat cesty,“ řekl ministerský předseda na tiskové konferenci po jednání s kancléřem. 

„Všechny debaty mají dva rozměry: jeden rozměr je dostatek plynu a ropy a ten druhý rozměr jsou samozřejmě ceny. Ty věci se pochopitelně nedají od sebe oddělit, ale problém ČR do budoucna je to, co vyčítám předcházející vládě Andreje Babiše, že se o to nestarala, je energetická bezpečnost a zajištění toho dostatku plynu (…), abychom v případě, že by Rusko skutečně zastavilo nebo omezilo dodávky plynu do Evropy, měli dostatek potřebné energie,“ poznamenal Fiala před odletem s tím, že „ČR je z mnoha hledisek na konci těch tras, které nám přivádějí plyn a ropu“.

Důležité je zbavit se závislosti na ruské ropě tak nejrychleji, jak jen to bude možné a jak to má ostatně v úmyslu i EU, poznamenal Fiala. Fiala dopředu avizoval, že na stole bude šestý sankční balíček proti Rusku, který obsahuje embargo na ropu. Členské státy EU musí s balíčkem souhlasit, některé státy se ale obávají dopadů embarga na jejich země a požadují tak například delší přechodné období. 

6:20
Dnes
!

Dobré nedělní ráno, vážení čtenáři. Klidně nezačal den v ukrajinském hlavním městě Kyjev. 

Ve Ševčenkivské čtvrti se ozvalo několik explozí, uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko na sociální sítí Telegram. Na místo podle něj byli vysláni záchranáři. Doplnil, že další podrobnosti budou sděleny později. "Obyvatelé jsou zachraňováni a evakuováni ze dvou budov," poznamenal.

Agentura AFP s odkazem na své novináře píše, že se kolem 06:30 místního času (05:30 SELČ) ozvaly čtyři exploze. Zasažen podle ní byl obytný komplex nedaleko centra, což způsobilo požár.

22:36
25. 6. 2022

Děkujeme za pozornost, opět se s naším zpravodajstvím z Ukrajiny přihlásíme v neděli ráno.

22:26
25. 6. 2022

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov dnes agentuře Reuters také řekl, že Rusko provádí tajnou mobilizační kampaň. Lidská síla tak okupantům v bližší době nedojde, je přesvědčen Budanov. Celkem podle něj Rusko do ofenzivy zapojilo 330 tisíc lidí, třetinu z jeho celkových vojenských sil, počet zahrnuje i nebojový personál jako osoby zodpovědné za logistiku.

Zobrazit celý online

Podobně se na tiskové konferenci vyjádřil i Scholz. „S Českem se zásobujeme na krizi. Uhlí, s tím jsme pokročili. Česko má jiné výzvy a jiné časové průběhy, ale cíl máme stejný. Být co nejrychleji nezávislí,“ uvedl německý kancléř. Podle Scholze jsou hlavními tématy bezpečnost, ale také změna klimatu. 

Ropovod TAL jedinou nadějí?

„Potřebujeme mít jistotu, že v případě, že dojde k oslabení a omezení dodávek ruského plynu nebo ropy, nebo že to Evropa přestane odebírat, že pro naše občany, pro naše firmy, pro ČR toho bude dost. A to jsou teď klíčová jednání, která vedu – ať už ve Varšavě, nebo  v Berlíně,“ uvedl Fiala před odletem.

„Jsme schopni kompenzovat dodávky ruské ropy,  pokud se rozšíří kapacity ropovodu TAL. To je první věc a důležitější, to je prvořadý úkol. Pokud jde o cenu tak ta se odvíjí od ceny na světových trzích,“ uvedl dále premiér a toto v podstatě zopakoval i na odpoledním briefingu před setkáním s kancléřem.

Blesk Zprávy se v Berlíně zajímaly o to, zdali jsou i jiné cesty, jak v případě embarga dostat ropu do České republiky. „Je to nejjednodušší možnost. My nemusíme budovat další vedení, stačí jen rozšířit tu kapacitu. Kdybychom ji rozšířili, tak jsme schopni dostat do ČR to potřebné množství. Je potřeba si uvědomit, že zatímco u plynu naše závislost na Rusku překračuje 90 a místy až 95 %, tak u ropy je to výrazně nižší, asi 50 %,“ odpověděl Blesk Zprávám Fiala. 

Pokračoval pak tím, že samozřejmě potřebujeme ochotu zemí, přes který ropovod vede a které se na ropovodu podílejí. Zde je podle Fialy nutné ukázat solidaritu, protože ne všechny země jsou válkou zasažené stejně. 

Premiér Petr Fiala (ODS) v Německu s kancléřem Olafem Scholzem (5.5.2022) Premiér Petr Fiala (ODS) v Německu s kancléřem Olafem Scholzem (5.5.2022) | Reuters

Německo je připravené dodávat zbraně

Premiér s kancléřem řešil i bezpečnost, obranu a dodávku zbraní, uvedl německý kancléř na tiskové konferenci. „Jsme za jedno v tom, že podpora obsahuje i dodávky zbraní, aby se mohla bránit ruské agresi. Je potřeba stanovit i další opatření. Shodli jsme se, že musíme pomoci rychle a angažovaně. Předsevzali jsme si, co se týče podpory ve formě zbraní, že se budeme podporovat,“ uvedl. 

„Budeme kooperovat, spolupracovat. Pomůžeme, aby si česká armáda udržela svou sílu. Spolupracujeme na posílení našich obranných schopností,“ uvedl Scholz. 

Během odpolední tiskové konference se Fiala dotkl i tématu uprchlické krize. Zmínil, že přes 330 tisíc lidí je registrováno a přes 35 tisíc je již v práci. „Nejprve si musíme uvědomit a já to slyším i v Německu, že ČR uprchlickou vlnu zvládá výborným způsobem,“ řekl na dotaz novinářů, jak se vláda popere s velkou vlnou romských uprchlíků. 

„Jsou problémy, které víme už nějakou dobu. S Romy, kteří přicházejí do ČR společně s uprchlickou vlnou. Jsou to věci, které se snažíme intenzivně řešit. Bavili jsme se o tom na jednání vlády, o svých krocích nás informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a je v pravidelném kontaktu s hejtmany. Není to jednoduché, jsou to často i lidé, kteří odmítají formy pomoci, například ubytování. Nejsou připraveni se některým věcem přizpůsobit. Řešení se hledají,“ dodal. 

Fiala o dojemném zážitku

Fiala dorazil do Berlína krátce před jedenáctou hodinou. Na letišti jej přivítal velvyslanec Tomáš Kafka a vojáci. Jeho další kroky vedli do věznice Plötzensee, kde zahynulo 701 Čechoslováků za druhé světové války. Podle českého Ústavu pro studium totalitních režimů byli občané bývalého Československa druhou nejpočetnější skupinou obětí popravených v Plötzensee. To podle historiků dokládá odhodlanost Čechoslováků přispět k porážce nacistů.

„Je to velmi dojemný zážitek, jsou tam i oběti z ČR a jsou velmi důstojně připomenutý. Jsem rád, že jsem tuto možnost měl. Považuji to za symbolické a důležité právě dnes, kdy si připomínáme výročí Pražského povstání,“ vyjádřil se k návštěvě Fialy. 

Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě v Německu uctil památku československých odbojářů ve věznici Plötzensee Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě v Německu uctil památku československých odbojářů ve věznici Plötzensee | Blesk - Nikola Forejtová

Německo se od počátku války stavělo do poměrně váhavé pozice. Bránilo se tomu, aby bylo Rusko vyloučeno z finančního systému SWIFT a obávalo se zasílat na Ukrajinu své zbraně. Důvodem jsou nejspíše silné politické vazby, snaha o udržení obranyschopnosti, ale i německá závislost na ruském plynu. Šéf největší německé energetické společnosti E.ON. dokonce na konci března uvedl, že Německo by k nezávislosti na plynu z Ruska potřebovalo tři roky - tedy podobnou dobu, jakou potřebuje Česko k nezávislosti na ropě. 

Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Německo sice od počátku ruské invaze dokázalo změnit své zažité postupy politického myšlení a přijmout řadu odvážných rozhodnutí, stále ale váhá postavit se rozhodně do vedení. Uvedl to v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allhemeine Zeitung. 

„Ruské chování je ale pro nás všechny zásadním ohrožením,“ uvedl šéf české diplomacie, podle kterého se mimořádná rozhodnutí dělají snáze ve spolupráci se spolehlivými partnery. „Češi jsou připraveni být pro Němce právě takovým partnerem. A zároveň spoléhají na Německo, že se v této zásadní chvíli opět stane motorem Evropy,“ dodal.

Video  Tisková konference po jednání vlády. (4.5.2022)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 8. května 2022 06:27 )

EU: my rublem neplatíme. Gassprom: my zadarmo neprodáváme No, docela komedie.

Jirik-ta ( 8. května 2022 06:25 )

v našem kapitalistickém tisku se toho píše.

maxpax ( 7. května 2022 18:35 )

Otázku ohledně plynu ,co bude za dva roky, má tedy Fiala vyřešenou, dohodli se že prý o tom budou přemýšlet .
Pořád nevím, jak má vyřešenou tu otázku současnosti. Jeví se mě to dost aktuální téma, zvláště, když čtu, že do konce roka má plyn opět několikrát zdražit a do roka o dalších 50%.
Vypadá to na taktiku, necháme to vyhnít. Až lidi nebudou mít ani na chleba a brambory, zjistí, že ten plyn vlastně nepotřebují. A zhebnout můžou přeci nemytí a pod špinavou dekou.

Jirik-ta ( 7. května 2022 14:27 )

jajas ( 7. května 2022 10:28 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa