Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Styky šéfa rozvědky a lobbisty Redla zatápí i Rakušanovi. Promluvil politik, který za ním přivedl Mlejnka

Aktualizováno -
12. srpna 2022
13:13
Autor: ČTK, simao - 
11. srpna 2022
18:40

Sněmovní komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, se bude 25. srpna zabývat kauzou kontaktů šéfa této tajné služby Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Přizvala si k tomu jak ředitele ÚZSI Mlejnka, tak ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), uvedla předsedkyně této komise Taťána Malá (ANO). Rakušana přitom s Mlejnkem coby bezpečnostním expertem seznámil současný místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Server Seznam Zprávy ve středu uvedl, že šéf rozvědky Mlejnek měl minimálně od roku 2012 pravidelné kontakty s Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) serveru řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní.

S Rakušanem jsem ho seznámil já, říká Bartošek

„Pana Mlejnka jsem představil ministru vnitra Vítu Rakušanovi jako bezpečnostního experta. Zdůrazňuji – pouze jsem je seznámil,” uvedl pro novinky.cz místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

„Pocházíme ze stejného regionu, oba se pohybujeme v bezpečnostní komunitě. A on je v tomto oboru považován za odborníka řadou důležitých lidí,” pokračuje k Mlejnkovi a upozorňuje, že má šéf rozvědky prověrku na stupeň tajné, což pro něj bylo zárukou, že je „zcela prověřený„. „A proto jsem ho ministru vnitra jako experta představil,” dodal Bartošek.

Sněmovní komise pozvala Rakušana i Mlejnka

Sněmovní komise má na programu jak vyjádření ředitele Mlejnka k aktuálním výstupům, tak vyjádření Rakušana k Mlejnkovým vazbám na osobu vyšetřovanou v kauze Dozimetr.

Exministryně spravedlnosti a šéfka komiseMalá nechtěla předjímat, k jakým závěrům komise dospěje, měla by ale podle ní ke kauze zaujmout stanovisko. Poslanecká komise je devítičlenná, pět zástupců v ní mají strany vládní koalice, tři poslance má hnutí ANO a jednoho hnutí SPD.

Podkopávání důvěry veřejnosti?

V souvislosti s kauzou také vyzval ke svolání mimořádného jednání sněmovního bezpečnostního výboru jeho šéfa Pavla Žáčka (ODS) místopředseda výboru Jiří Mašek (ANO).

Situace podle něj podkopává důvěru veřejnosti a potenciálně ohrožuje bezpečnost České republiky. V dopise, který má ČTK k dispozici, Mašek zároveň žádá o přizvání premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana na zasedání výboru.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal, uvedl.

Rakušan varoval před honem na čarodějnice

Rakušan již dříve uvedl, že nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem.

„Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,” uvedl ve středu na twitteru. Později novinářům řekl, že jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by bylo, kdyby nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné.

Video  Michala Redla přivádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 9. (17. června 2022)  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

roxin ( 13. srpna 2022 09:43 )

Jednoho z těch nejdůležitějších se snad zbavíme, ale naděje je nulová protože 108 jistí.

hejhej ( 12. srpna 2022 21:59 )

venca-je-tu:
Ještě doplním - hloupá předsedkyně PS

hejhej ( 12. srpna 2022 21:57 )

buban:
Co se týká zlodějské pětikolky, všechno pomoci máváním rukou nesmyslně obkecávají, není se čemu, vždyť premiér je politolog a politog není nic jiného, než žvanil.

buban ( 12. srpna 2022 21:48 )

To vrs: a ještě k tomu ministrem vnitra.Však premiér Fiala to určitě, poté, co se vrátí z dovolené, mácháním rukama a přijímáním-vysíláním signálů určitě vysvětlí. Stejně tak určitě objasní "práci"jeho syna pro neZiskovku za práva barmských žen.Nějak toto téma utichlo.

buban ( 12. srpna 2022 21:33 )

Již jsem toho ve svém životě zažila hodně, ovšem to, co probíhá nyní - radši nekomentovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud