O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se dnes proti těmto informacím ohradila.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová uvedla, že pravdivé je v článku vyjádření šéfa inspekce Radima Dragouna, podle něhož GIBS od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdržela poznatek týkající se úniku informací. „Tato skutečnost se zakládá na pravdě, nicméně poznatek nemá nic společného s příslušníkem ÚZSI, nýbrž se jednalo o poznatek v počáteční fázi, na základě kterého jsme únik informací v kauze 'Dozimetr' začali prověřovat," zdůraznila.

Je podle ní už veřejně známou informací, že GIBS v případu prověřuje podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení a podezření z neoprávněných lustrací. „Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede," uvedla mluvčí inspekce. Za mylnou označila i další informaci Seznam Zpráv, že o prověřování Mlejnkovy role byly rozšířeny úkony trestního řízení.

Destabilizace úřadu?

„K vyvrácení těchto zveřejněných informací jsme se uchýlili z toho důvodu, že informace uvedené ve výše zmíněných článcích mohou zásadním způsobem destabilizovat situaci v ÚZSI a poškodit ÚZSI samotný," dodala Nguyenová.

Policejní prezident Martin Vondrášek dnes novinářům řekl, že policie podávala v souvislosti s kauzou Dozimetr na GIBS dva podněty a ani jeden z nich se netýká současného šéfa ÚZSI.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, o situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Petr Fiala (ODS).

Byznys

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal, uvedl.

Rakušan už dříve uvedl, že nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.

Fotogalerie
19 fotografií