Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Všude se ochladí. Ministerstvo při krizi počítá v nemocnicích s 20 °C, ve školách s 19 °C

Autor: ČTK - 
10. srpna 2022
20:32

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Cílem Evropské komise je snížit spotřebu plynu v evropských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

MPO v navrhované vyhlášce stanovuje teploty pro jednotlivé druhy budov a místností. Teplota 18 stupňů Celsia má být také v kuchyních, jídelnách nebo dětských pokojích. V současnosti je tam podle MPO orientační teplota kolem 20 stupňů. V koupelnách by měla teplota klesnout z orientačních 24 stupňů na 19 stupňů Celsia. Například v předsíních nebo chodbách je podle MPO současná orientační teplota 15 stupňů, ta by se změnit nemusela. Na plánovanou vyhlášku v úterý upozornil web HN.cz.

V halách nebo místnostech s přepážkami by měla teplota podle návrhu klesnout z 18 na 15 stupňů Celsia. V učebnách škol se má teplota snížit z 20 na 19 stupňů, v tělocvičnách by se ale naopak měla zvýšit z 15 na 17 stupňů. V mateřských školách má být nově 19 stupňů Celsia. V nemocničních pokojích má teplota klesnout z 22 na 20 stupňů, v ordinacích z 24 na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být 18 stupňů, na operačních sálech 20 stupňů místo současných 25 stupňů. V hotelových pokojích návrh počítá se snížením vytápění o dva stupně na 18 stupňů Celsia, stejně tak na kolejích a ubytovnách.

Vyhláška navrhovaná MPO stanovuje hranici, pod kterou by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici měla přesáhnout maximálně o jeden stupeň. Tato hranice se dále navyšuje pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o jeden stupeň Celsia, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 stupně a v prostorách se třemi stěnami o dva stupně Celsia.

„Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

V současné právní úpravě je nejnižší možná teplota v pobytových místnostech stanovena projektem budovy, jenž vychází z technické normy a výpočtových hodnot stanovených podle takzvané orientační teploty. Nová pravidla plynoucí z vyhlášky by měla platit pro odběratele napojené na soustavy zásobování tepelnou energií, výjimkou jsou soustavy využívající alespoň z 80 procent obnovitelné zdroje energie. Vyhláška se tedy vztahuje především na uhelné a plynové zdroje a také na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje.

Video  Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

1esetka ( 11. srpna 2022 06:50 )

Ostatní nebudu komentovat, přestože je to zlotřilost hrubého zrna, ale zajímalo by mě například to, jak budou chirurgové operovat ve dvaceti stupních zkřehlými prsty... protože, ačkoli se to možná nezdá, na takovou jemnou práci musí být určitá teplota, proto to tak bylo nastavené a schválené. Nemůže sešívat nervy, cévy ani jiné části zkřehlýma rukama nebo rukama třesoucíma se zimou. Tahle vláda je opravdu dárek z pekla.

frantacizek ( 11. srpna 2022 05:21 )

Kalda byl ministr financí, přesto za jeho vlády žádná podobná reforma nevznikla, a že byla už tehdy akutní.. (daňová, důchodová..)

frantacizek ( 11. srpna 2022 05:21 )

a mám na mysli Topola s Kaldou samo.. vláda Topolánka..

frantacizek ( 11. srpna 2022 05:20 )

fungujeME v režimu daňové správy... a i tOhle vláda přepracuje.... sorry za češtinu je rááno

frantacizek ( 11. srpna 2022 05:16 )

tohle jinak nepotěší Andreje - Agrofert... čekám dlouhé debaty (obstrukce) o chování čínských ras pejsků a siamských kočiček nejen na ostrově Honšú..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa