Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Pozastavení dodávek ropy do Česka: Domácnosti ani firmy ohroženy nejsou, uklidňuje expert

Autor: amb - 
10. srpna 2022
05:00

Rusko začátkem srpna přerušilo dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba i do Česka. Důvodem mají být problémy s tranzitními poplatky ze strany Ruska, které je údajně nemohlo zaplatit kvůli evropským sankcím. Expert Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu ale vysvětluje: Nejde o nic vážného.

Expert upozorňuje, že Družba není jedinou cestou, kterou Česko získává ropu. „Máme více možností, jak dostat ropu do České republiky. Jednak máme Transalpinský ropovod TAL, kterým už dnes přepravujeme 50 % ropy pro rafinérii Kralupy. To je zcela bez problémů a tato rafinérie jede na plný výkon,“ říká Loula.

„Co se týká litvínovské rafinérie, i do Litvínova umíme dostat ropu přes ropovod TAL a IKL (Ingolstadt – Kralupy – Litvínov). Ten je v provozu od roku 1995 a také touto cestou už umíme nahradit a vozit ropu,“ dodal.

„Navíc se očekává, že dodávky budou obnoveny v řádu několika dnů,“ upozornil. Doplnil, že Česko má strategické zásoby ropy a pohonných hmot na další tři měsíce. „Ropu umíme nahradit a děláme pro to maximum, zásoby, i ty provozní, jsou dostatečné,“ řekl Loula. Situace se podle něj zveličuje, nejde o žádné drama, podotkl.

Dopad přerušených dodávek ropy na firmy ani domácnosti nečeká.

Nedostatek ropy odmítá i Síkela

Na přerušené dodávky ropy upozornila agentura Reuters, které to potvrdila ruská společnost Transněft a následně i slovenská rafinérie Slovnaft, přes kterou ropa dále proudí. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Ani podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) zatím Česku nedostatek ropy nehrozí, u společnosti MERO existují zásoby do druhé poloviny srpna. Do té doby už by dodávky měly být obnoveny a strategické zásoby na další tři měsíce tak použít neplánuje. Až další dny ale podle něj ukážou, jestli se jedná o další eskalaci energetické války ze strany Ruska nebo opravdu o technický problém v platbách.

Transněfť uvedl, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Společnost Gazprombank, která má platby na starosti, podle agentury Reuters uvedla, že peníze se vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina proto tranzit ruské ropy zastavila.

19:19
Dnes

První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Unian řekl Hryhorij Plačkov, bývalý šéf ukrajinské Státní inspekce pro jadernou regulaci. Ruské okupační síly se podle něj nadále snaží připojit tuto atomovou elektrárnu k energetické síti, aby mohly dodávat elektřinu na anektovaný Krym nebo do ruské energetické soustavy.

Plačkov dále Rusy obvinil z šikany ukrajinských pracovníků největší jaderné elektrárny v Evropě. V současné době závisí bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny na nepředvídatelném jednání okupantů, uvedl Plačkov a dodal, že jediný způsob, jak ochránit Ukrajinu a svět před jadernou katastrofou, je konec okupace a demilitarizace zařízení.

19:05
Dnes
!

Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých 15,4 miliardy Kč), jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS. Podle prohlášení Bílého domu to dnes americký prezident Joe Biden řekl při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V rozhovoru, kterého se účastnila i viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden také zdůraznil, že Washington nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území.

18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Zobrazit celý online

Video  Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa