Sobota 25. června 2022
Svátek slaví Ivan, zítra Adriana
Polojasno, bouřka 28°C

Jurečka: 5000 na dítě už schválíme, nebyla tam neshoda. Vláda může příspěvky opakovat

Autor: ČTK - 
29. května 2022
13:08

Vláda ve středu schválí návrh, který umožní vyplatit dávku 5000 korun na dítě rodinám s hrubým příjmem za loňský rok do jednoho milionu korun. V dnešním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News o tom ujistil vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda projednávání návrhu minulou středu o týden odložila. Jurečka dnes řekl, že odložit projednávání ve vládě navrhl kvůli dopracování technicko-legislativních připomínek. Některá ministerstva se postavila k materiálu kriticky a upozornila na jeho nesoulad s ústavním pořádkem nebo právem EU.

Jurečka dnes neupřesnil, jak chce na tyto kritické výhrady jiných úřadů reagovat. Ohledně odkladu ve vládě argumentoval tím, že takto vláda postupuje i u desítek jiných materiálů. Řekl, že kdyby na tom trval, vláda by jeho návrh schválila již ve středu. „Není tam žádná nevůle politická, není tam žádná principiální neshoda,“ ujišťoval vicepremiér.

To, že příspěvek nebude plošný, ale bude odvozený od výše příjmů, podle něj ušetří zhruba miliardu korun. Náklady na úpravu IT systému podle Jurečky budou představovat asi 30 milionů korun.

Nevyloučil, že pokud by to situace vyžadovala, vláda by k podobnému kroku přistoupila znovu. Informoval také, že příští týden po vládě chce zveřejnit další balík opatření, která budou mířit na osoby se zdravotním handicapem.

Jurečkův oponent v diskusi, místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka, řekl, že příprava výplaty této dávka je příkladem chaosu. Obvinil vládu, že chce příspěvek vyplatit populisticky až před podzimními volbami, zatímco občanům narůstají účty za energie už nyní.

Jurečka naopak poukazoval na to, že rodiny s dětmi mají nejvyšší výdaje před začátkem školního roku. Podle Juchelky by měl Jurečka na svoji funkci rezignovat, Jurečka rezignovat nehodlá.

Juchelka míní, že vyplatit příspěvek všem rodinám bez ohledu na příjmy by nebylo tak drahé, zatímco náklady na adresnou pomoc podle něj budou vysoké.

Jurečka řekl, že postup žádání o dávku bude digitalizovaný. Žadatel podle něj vyplní jen osobní údaje za členy rodiny a rozhodne se, jak chce dávku vyplatit, zda třeba na účet nebo poštovní poukázkou. Nebude muset dokládat příjmy, protože stát si je vezme z České správy sociálního zabezpečení nebo z finančních úřadů.

Video  Jurečka v Blesku o příspěvcích, mzdách i uprchlících. Podrží vláda lidi v krizi?  - Pavlína Horáková, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 1. června 2022 22:01 )

Fialova Žebrota ( 31. května 2022 20:43 )

Prostý pasáček vepřů Jurečka působí dojmem naprostého joudy, je ale příjemcem mnohamilionových dotací do zemědělství. Podojit stát umí na jedničku a ty jeho dojemné pohledy jsou jen přetvářka.

Fialova Žebrota ( 31. května 2022 20:34 )

Fiala je upocený učitel, ekonomice vůbec nerozumí. Působí dojmem noblesního lejna a již potvrdil, že je nejhorší premiér v Evropě.

horaIysa ( 30. května 2022 21:16 )

Kdo ti co zakazuje joudo? Nebuď líný. Můžeš svoje bláboly vyřvávat do světa klidně plechovou hlásnou troubou. Není povinnost médií umožňovat využití mediálního prostoru kde komu.

horaIysa ( 30. května 2022 21:01 )

Kurvovenco, ona je povinnost Blesku mít otevřenou diskuzi?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa